DRAFT RANKING OMH: Jasnou jednotkou Wright, druhý je Šimon Nemec

Oh My Hockey|29. okt 2021 o 13:55

Píše hlavný skaut blogu Oh my Hockey, Samuel Tirpák.

Nová sezóna, noví hráči a, samozrejme, s tým prichádzajúci ďalší skauting. Ako je už tradíciou, na webe Oh my Hockey postupne počas roka uverejňujeme preddraftové rebríčky, ktoré vedú k výslednému rebríčku a následnej draftovej e-knihe. Tá by mala vyjsť aj v tejto sezóne a už sa pracuje na tom, aby bola ešte o čosi lepšia ako boli predchádzajúce dve verzie! Motiváciou je aj fakt, že máme draftový ročník nabitý elitnými slovenskými talentami. V mojej top 20 sa nachádzajú všetci traja najlepší Slováci (Šimon Nemec, Juraj Slafkovský a Filip Mešár). Do prvého kola sa u mňa zmestili aj dvaja českí obrancovia (David Jiříček a Tomáš Hamara).

Hráčov opísaných v prvom rankingu podrobne sledujeme už niekoľko mesiacov. Tento prvý rebríček má skôr orientačný charakter, aby vám, čitateľom, sprostredkoval predstavu o tom, kto tí hráči sú, kde hrajú, aký majú štýl hry. Do článku som zakomponoval môj tradičný, uvoľnený spôsob písania. Počas sezóny sa môžete tešiť na ešte viac článkov, resp. blogov na tému skautingu, kde bližšie rozoberiem detaily tejto práce a zoberiem vás do zákulisia mysle skauta pri sledovaní zápasov, či už osobne v hľadisku, alebo pozeraním na televízoroch či počítačoch.

Draftová jednotka roku 2022 je v podstate jasná. Je ňou center Kingstonu Frontenacs a spoluhráč Martina Chromiaka, Shane Wright. Ďalšie pozície sú otvorenejšie. V grafike na konci článku uvidíte, ako konkrétne momentálne vyzerajú jednotlivé kvalitatívne skupiny. Upozorňujem, tieto skupiny sú si veľmi blízko, preto sa nemôžeme čudovať, ak tesne pred draftom budú obsahovať pozmenený menoslov.

1. Shane Wright (C, Kingston Frontenacs/OHL)

Jeho tempo je vražedné, jeho cieľom sú obrancovia OHL, a tak ďalej, veď to poznáte.. Nový rok, nová jednotka draftu. Očakávaná a jasná. Shane Wright nepatrí do skupiny hráčov, do ktorých sa na prvý pohľad zamilujete, ale už teraz je neskutočne konzistentný. Má skvelú strelu a je veľmi stabilným hráčom vo všetkých dôležitých oblastiach hry. Nemyslím si, že sa vyvinie na úroveň produktivity Matthewsa či McDavida. Typologicky bude skôr bližšie Johnovi Tavaresovi. Svojmu tímu dodá neskutočnú stabilitu a konzistenciu. John Tavares je aj jeho priamym prirovnaním, čo sa štýlu hry týka. Oproti Tavaresovi je Wright rýchlejší a disponuje o čosi lepšou strelou.

2. Šimon Nemec (RD, HK Nitra/Tipos extraliga)

Victor Hedman k Wrightovmu Tavaresovi. Môj ranking môžete v prenesenom význame zobrať ako obhliadnutie sa za draftom 2009, kde dvojka Tavares-Hedman viedla prvé kolo. Nemca majú na druhej pozícii v rankingu dva skauting weby – Dobberprospects a FCHockey. Ide o najlepšieho obrancu draftu. Ako som si všimol v rôznych debatách, väčšina ľudí si myslí, že ide o ofenzívneho obrancu. Ale nie je to tak. Má skvelú defenzívnu hru, skvelý gap control a dokáže perfektne zastavovať protiútoky. Musí sa zlepšiť v čítaní obranného pásma v statických situáciách (tj. oslabenia, nátlaky súpera v pásme). Z ofenzívneho hľadiska dokáže posielať perfektné prihrávky, čo je pre moderného obrancu základ. Zvláda riadiť presilovú hru a koordinovať útoky. Nesmierne inteligentný bek s hromadou potenciálu.

3. Matthew Savoie (C, Winnipeg Ice/WHL)

Povedal by som, že ide o najrýchlejšieho korčuliara na drafte, ale bije sa o tú pozíciu s Fínom Bradom Lambertom. Je to útočník menšieho vzrastu, ktorý je neskutočne dynamický a disponuje vysokým hokejovým IQ. Minulý rok odohral v USHL v drese Dubuque Fighting Saints, kde bol spoluhráčom českého prospekta LA Kings, Lukáša Paříka. Na úrovni NHL z neho bude krídelník aj napriek tomu, že hrá v kanadskej juniorke centra. Je veľmi všestranným útočníkom, má skvelú strelu aj čítanie hry v útočnom pásme vďaka vysokému hokejovému IQ. Jeho výška (175 cm) bude trochu negatívnym faktorom, môže ho na drafte posunúť o pár pozícií nižšie.

4. Logan Cooley (C, US National U18 Team/USDP)

Cooley je mojim tohtoročným Antonom Lundellom, resp. Xavierom Bourgaultom, teda hráčom, ktorý v mojom rankingu dosť vyššie než u zvyšku skautingovej obce. Milujem jeho hru. Skvelo riadi ofenzívu a je presne tým hráčom, cez ktorého pravidelne idú ofenzívne akcie jeho tímu. Jednou z vecí, v ktorej vyniká, je jeho defenzívna hra. Podobne, ako bol Lundell v roku 2020, tak je Cooley v roku 2022 neskutočne inteligentným hráčom, čo sa defenzívnej činnosti týka. Bezchybne číta hru a je v podstate akoby tretím obrancom. Plus podáva veľmi konzistentné výkony. Hráči pod 180 centimetrov len zriedka skončia v NHL ako centri, no on bude výnimkou.

5. Joakim Kemell (RW, JYP Jyväskylä/Liiga)

Neskutočne dominantný štart do sezóny prežíva Joakim Kemell, spoluhráč sedmičky môjho rebríčka, Brada Lamberta. V prvých 14 zápasoch zaznamenal 10 gólov a 5 asistencií a delí sa o čelo tabuľky strelcov Liigy spolu s Heikkim Liedesom. V kanadskom bodovaní súťaže je druhý za „legendou Caroliny Hurricanes“, Saku Mäenalanenom. Kemell je čistokrvným strelcom so štipľavou strelou, presným časovaním streľby a schopnosťou vycítiť streleckú príležitosť z ničoho. Je agresívnejším typom hráča a už neraz boli jeho zákroky veľmi na hrane. Kluby v NHL ho budú zbožňovať.

6. Danila Jurov (RW, Metallurg Magnitogorsk/KHL)

Jurov je zodpovedným two-way krídelníkom, ktorý hrá tvrdo a jeho motor beží bez prestávky. Pre nedostatok príležitostí v drese Metallurgu jeho čísla na úrovni KHL nevyzerajú najlepšie. Občas v zápasoch dostáva iba pár sekúnd. Ale to nič nemení na fakte, že je skvelý. Ak mu dáte čo i len trochu miesta, tak to využije. Primárne ide o tvorcu hry, ktorý však má schopnosti na to byť zakončovateľom. Fyzickú stránku využíva najmä v súbojoch s obrancami, kde aj na najvyššom stupni v Rusku s prehľadom vyhráva súboje.

7. Brad Lambert (C/RW, JYP Jyväskylä/Liiga)

Lambert bol na začiatku sezóny považovaný za jasnú dvojku za Wrightom. Po pomalšom štarte a viditeľných chybách v jeho hre, ktoré musí upratať, aby využil svoj enormný potenciál, sa situácia zmenila. Ja ho osobne v budúcnosti, ak sa dostane do Severnej Ameriky, vidím ako krídlo, kde môže naplno využiť svoju rýchlosť a nemusí na seba brať defenzívnu zodpovednosť. Nie je konzistentný, a to je problém celej skupinky hráčov medzi šiestym až pätnástym miestom v rankingu. Ak sa chce na júlovom drafte dostať do najlepšej päťky, musí počas zvyšku ročníka veľmi pridať.

8. Ivan Mirošničenko (LW, Omskie Krylia/VHL)

Mirošničenko mi svojou hrou neskutočne pripomína mladého Iľju Kovaľčuka. Je to buldog na puku a má úchvatnú strelu. Konzistencia je uňho problém a zvyšok hry nemá tak vycibrený, aby som ho posunul vyššie, ale ani najlepšia desiatka rozhodne nie je na zahodenie. Patrí medzi najlepších strelcov tohto draftového ročníka a myslím si, že ku koncu bude súboj o tento titul prebiehať iba medzi ním a Kemellom. Defenzívne je v pohode, urobí si svoju prácu, ale ani tu nečakajte zázraky, nie je to ďalší Jere Lehtinen.

9. Rutger McGroarty (C/LW, US National U18 Team/USDP)

Fyzicky jeden z najrozvinutejších útočníkov v tomto draftovom ročníku. V podstate hrá ako dospelý hráč medzi deťmi. Nesmierne inteligentný forvard toho odohral veľa aj na krídle, aj na centrovi, a nemá bližšie špecifikovanú pozíciu. Strieda ich pomerne často. Ja ho preferujem ako centra vďaka jeho ohromným two-way kvalitám. Prechodovú fázu má zvládnutú na jednotku a v ofenzívnej fáze hry je veľmi tvorivý.

10. Ryan Chesley (RD, US National U18 Team/USDP)

Ďalší z obrancov, ktorých môžeme klasifikovať ako two-way. Chesley však je viac defenzívne ladeným zadákom, ktorý podľa môjho názoru bude jedného dňa súčasťou shut-down páru nejakého tímu NHL. Znamená to, že sa vyvinie vo veľmi dôležitého beka. Ofenzívne schopnosti má a istú úroveň útočnej hry dosiahne aj na najvyššej úrovni, ale vidím ho viac ako shut-down obrancu.

11. Juraj Slafkovský (LW, TPS Turku/Liiga)

Druhý Slovák v našom rebríčku a mám ho pre isté dôvody trochu nižšie ako väčšina. Je neskutočne talentovaný a má potenciál byt v najlepšej päťke budúceho draftu, čo by bolo úplne zaslúžené, ale je pomerne nekonzistentný, čo spôsobuje časté chyby. Má však skvelé rozvinutú fyzickú hru, a keď má dobrý deň, tak je väčšinou najlepší alebo jeden z najlepších hráčov na ľade. Ak sa zbaví väčších nedostatkov, bude dominantným členom prvých dvoch formácií niektorého tímu NHL.

12. Conor Geekie (C, Winnipeg Ice/WHL)

Veľký center, ktorý potrebuje pridať jeden alebo dva rýchlostné stupne na to, aby sa stal rozdielovým hráčom na úrovni NHL. Jeho schopnosti na puku sú úchvatné, no medzery v korčuľovaní a technike sa ukazujú pomerne často. Má skvelú strelu a techniku na puku. Pomocou týchto schopností sa dokáže hravo prekľučkovať cez súperov. Ale rýchlosť a korčuľovanie budú dôležitým faktorom v jeho budúcej kariére.

13. David Jiříček (RD, HC Plzeň/TELH)

David je podľa mnohých iných rebríčkov najlepším obrancom na drafte, hlavne čo sa týka veľkých mien ako Bob McKenzie či Craig Button. No ja to tak ružovo nevidím. Má skvelú strelu a ofenzívnu hru, na ktorej sa dá stavať. Ale pevne dúfam a modlím sa, že sa z neho nestane ďalší Rasmus Ristolainen. V niektorých kruhoch som počul, že je to shut-down obranca, čo vôbec nie je pravda. Ak by v ňom niečo podobné videl jeho budúci klub, nesprávnym využitím by z neho nedostali to, čo môžu a mali by. Disponuje ofenzívnym talentom, má nebezpečnú strelu.

14. Tristan Luneau (RD, Gatineau Olympiques/QMJHL)

Ďalší obranca, jeden z dvoch pravorukých zadákov Gatineau Olympiques v mojom prvom kole. Luneau je ofenzívne ladený two-way obranca. Má trochu slabší začiatok sezóny, no to sa určite zmení. V defenzíve je solídny, nerobí chyby a je zodpovedný, ale má toho dosť čo zlepšovať. Ofenzívne ma skvelé prihrávky a dokáže efektívne riadiť presilovku tímu.

15. Noah Östlund (C, Djurgårdens IF J20/J20 Nationell)

Center, ktorý je primárne tvorcom hry. Hrá veľmi energicky, čiže sa napriek trochu menšiemu vzrastu často ocitá v miestach, kde je to pre hráčov nebezpečné, čo sa tímom NHL veľmi páči. Je veľmi inteligentný a dokáže skvelo čítať hru súperov, čiže vyniká aj v obrane stredného pásma, čo využíva na zakladanie následných útokov.

16. Isaac Howard (LW, US National U18 Team/USDP)

Nasledujúce duo v rebríčku, Howard-Nazar, sú spoluhráči z formácie v americkom vývojovom programe už pár rokov a ich spolupráca je naozaj dynamická. Najprv však o Howardovi. Ide o tvorcu hry, ktorý bol do svojich pätnástich rokov viac strelcom, ale v drese vývojového programu sa zmenil na playmakera a tá rola mu náramne sadla. Strela mu z jeho streleckých čias ostala, ale používa ju čoraz menej a menej. Skvelý korčuliar.

17. Frank Nazar III (RW, US National U18 Team/USDP)

A teraz druhý krídelník z tohto dynamického dua. Nazar je Howardovým zakončovateľom. Oproti väčšine čistých ostrostrelcov je menší, no jeho zakončovatelské schopnosti z každej pozície tým netrpia. Draft je tak nabitý, že 17. miesto môže znieť zle, ale stále ide o hráča, ktorý by mohol v NHL zaútočiť na 60 bodov v sezóne.

18. Seamus Casey (RD, US National U18 Team/USDP)

Tretím členom amerického vývojového programu v rade je útly obranca Seamus Casey. Je to bek na štýl Tysona Barrieho. Nízky vzrast, skvelé korčuľovanie a strela. Je to čistokrvne ofenzívny bek, ktorý bude potrebovať defenzívneho partnera, aby sa medzi mužmi naplno presadil.

19. Elias Salomonsson (RD, Skellefteå AIK J20/J20 Nationell)

Ofenzívne ladený two-way obranca, ktorý je síce kompetitívny a snaží sa, no defenzívne nedostatky ho držia trochu nižšie v rebríčku. Má vynikajúcu strelu a prvú prihrávku z obrany. To sú jeho dve najvýraznejšie kvality, ktoré sa pri pohľade naňho nedajú nevšimnúť. Taktiež je skvelým korčuliarom s vycibrenou technikou.

20. Filip Mešár (C/RW, HK Poprad/Tipos Extraliga)

Tretím Slovákom v mojom rebríčku v prvom kole je popradský rýchlik Filip Mešár. On sám preferuje pozíciu centra, no na úrovni NHL z neho bude krídelník. Je skvelým korčuliarom, ktorý rozvinul svoju techniku tak, aby mu umožňovala rýchle presmerovanie váhy pri súbojoch a tým lepšiu ochranu puku napriek menšiemu vzrastu. Je veľmi bojovný a disponuje všestrannou ofenzívnou hrou. Juniorské tímy v zámorí ho milujú, takže o neho bude ohromný záujem na drafte.

21. Jonathan Lekkerimäkki (RW, Djurgårdens IF J20/J20 Nationell)

Každý rok vyskočí vo Švédsku nejaký kanonier, ktorý ma úplne skvelý ročník. Tento rok je to (neskutočne švédsky znejúce meno) Jonathan Lekkerimäkki. Odohral zatiaľ 23 zápasov na rôznych úrovniach, aj medzinárodnej. Strelil 22 gólov a nevyzerá, že sa zastavuje. Má skvelé strelecké schopnosti a je nebezpečný z každej situácie. Jeho nedostatkom je to, že mimo gólov takmer neprodukuje žiadne asistencie. Ešte nemal sezónu, kde by prekonal hranicu 10 asistencií za celý rok.

22. Denton Mateychuk (LD, Moose Jaw Warriors/WHL)

Prichádza prvý z dvoch ofenzívnych bekov nižšieho vzrastu podobných Caseymu. Mateychuk je spoluhráčom Martina Ryšavého v Moose Jaw. Jeden z najlepších korčuliarov v tomto ročníku má napriek menšiemu vzrastu nebezpečnú strelu. Medzi talentami draftu 2022 je Mateychuk trochu menej známy, preto očakávam, že v rebríčkoch poletí nahor.

23. Ty Nelson (RD, North Bay Battalion/OHL)

Druhý z ofenzívnych bekov menšieho vzrastu z kanadskej juniorky, tentokrát z OHL. Oficiálne čísla vravia, že má 178 centimetrov, no pri pohľade naňho tomu vôbec neverím. Má menej, ale je napriek tomu je neskutočne rozvážny. Charakterizuje ho skvelý prehľad v hre a úchvatné prihrávanie a hľadanie voľných priestorov pre spoluhráčov.

24. Jack Devine (RW, Univ. of Denver/NCAA)

Jack Devine je energický krídelník, ktorý je dosť nezvyčajným typom hráča. Nevidíme veľa hokejistov, ktorí sú ochotní ísť do tela, pričom sú tvorcami hry, nie strelcami. V tom spočíva jeho jedinečnosť. Už teraz je na univerzite v Denveri a úvod sezóny mu veľmi vyšiel.

25. Jack D. Hughes (C, Northeastern Univ./NCAA)

Ďalší bývalý člen vývojového programu, ktorý sa už presunul na univerzitu (je narodený v roku 2003, a preto už nemôže hrávať v USDP). Ďalší Jack Hughes, tento však nemá s bratmi Hughesovcami nič spoločné, iba meno. Ide o útočníka menšieho vzrastu, ktorý je skvelý vo všetkých oblastiach hry. Je zodpovedný defenzívne, vie hrať aj centra a aj krídlo.

26. Sergej Ivanov (G, SKA-1946 Petrohrad/MHL)

Ivanov je jediným brankárom v prvom kole môjho rebríčka. Je pomerne malý, takže sa pokojne môže stať, že v prvom kole nebude zvolený brankár po prvý raz od roku 2018. Je to gólman, ktorý pár zápasov odchytá priemerne, ale keď ide do tuhého, predvedie brilantný výkon, prípadne vychytá čisté konto, nech sa deje čokoľvek. Skvelým pohybom a ideálne použitou agresivitou vyrovnáva podstatný deficit centimetrov. Meria iba 180 cm.

27. Noah Warren (RD, Gatineau Olympiques/QMJHL)

Noah Warren je veľký, defenzívne ladený two-way obranca, ktorý sa podľa všetkého vyvinie v spoľahlivého shut-down zadáka. Je veľmi dobrým korčuliarom a má skvelú prvú prihrávku. Jeho ofenzívna hra je trochu limitovaná, ale z pohľadu defenzívy je excelentný.

28. Simon Forsmark (RD, Örebro HK J20/J20 Nationell)

Forsmark mal asi najlepší začiatok sezóny z pohľadu obrancov. Pravidelne sa bodovo presadzoval, čo sa však dalo čakať, keďže ide o ofenzívneho beka. Defenzívne má medzery, ktoré sa zatiaľ na juniorskej úrovni neukazujú úplne naplno. Bude skvelým obrancom na presilové hry. Viac špecialista na konkrétne príležitosti, ako konzistentný hráč do väčšiny situácii.

29. Liam Öhgren (LW, Djurgårdens IF J20/J20 Nationell)

Do môjho prvého kola sa dostala celá prvá formácia juniorky Djurgårdens IF. Östlund bol tvorcom hry z pozície centra, Lekkerimäkki je ostrostrelec a Öhgren je taký hráč na všetko. Skvelo číta útočnú zónu, je fyzický v súbojoch a tréneri ho využívajú na získanie pukov ako útočníka F1 (prvý útočník na forčeku). Vie zo všetkého niečo, má skvelé inštinkty, ale chýba uňho špecializácia, v ktorej by doslova žiaril.

30. Kasper Lundell (RW, HIFK U20/U20 SM-sarja)

Pamätáte si, ako som zbožňoval Antona Lundella? Ako jediná stránka sme ho mali na treťom mieste rebríčka. Teraz má bod na zápas v NHL. Podobne som na tom s Kasperom, jeho mladším bratom. Kasper je taktiež veľmi inteligentný two-way hráč, aj keď uňho je jeho hra viac situovaná na tvorbu hry namiesto streľby.

31. Marco Kasper (C, Rögle BK/SHL)

Rakúsko má ďalší veľký talent! Po Marcovi Rossim pred dvoma rokmi preberá Marco Kasper jeho štafetu. Kasper je všestranným forvardom, ktorý sa cíti pohodlne na akejkoľvek pozícii. Ofenzívne je veľmi aktívny a využíva svoju rýchlosť na prekvapenie súpera a vytvorenie príležitosti. Je defenzívne zodpovedný. Taký švajčiarsky nožík prvého kola.

32. Tomáš Hamara (LD, Tappara U20/U20 SM-sarja)

Čech Tomáš Hamara je jedným z obrancov, ktorí sú všestranne tak dobrí, že už závisí len na tíme, či z neho chcú vyťažiť ofenzívne, alebo defenzívne ladeného two-way beka. Veľmi dobrý korčuliar a inteligentný hráč do všetkých situácii. Tomáš je snom každého vývojového trénera v NHL. Aj napriek slabšiemu začiatku sezóny a zraneniam si zaslúži byť v prvom kole a zakončiť ho.

Článok uzatvárame grafickou formou rebríčka, kde máte všetky potrebné informácie o popísaných hráčoch.

Už zanedlho vám prezradíme, čo všetko ďalšie pre vás chystáme, tak sa s nami tešte aj na nadchádzajúce juniorské majstrovstvá sveta v Kanade, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnia rebríčky všetkých skautov.

Nachádzate sa tu: