Skratka JOT mnohým priaznivcom športu asi veľa nehovorí, ale tí, ktorí pozornejšie sledujú dianie v našom olympijskom hnutí vedia, že ide o perspektívne talenty, pred ktorými je v budúcnosti reálna nádej štartovať na olympijských hrách.
Za týmito tromi písmenami sa skrýva Juniorsky olympijský tím, ktorý menuje výkonný výbor Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a ten najaktuálnejší má teraz 24 členov.
Kandidátov na členstvo v JOT navrhujú jednotlivé športové zväzy, pričom môžu navrhnúť najviac troch mladých športovcov.
Solídne zastúpenie v súčasnom JOT má východoslovenský región, dohromady šesť chlapcov a dievčat, ktorí už vo svojich vekových kategóriách dosiahli aj významné medzinárodné úspechy.
S veľkou aj malou raketou
Romana Čisovská síce s tenisom začala v rodných Košiciach, ale v súčasnosti pôsobí v MŠK Poprad – Tatry.
Bola členkou družstva SR ako prvá jeho hráčka, ktorá v minulom roku na ME do 18 rokov skončila na 2. mieste. V dvojhre sa delila o 5. - 8. miesto.
V juniorskych súťažiach na gramslamových turnajoch French Open a US Open jej patrilo 9. - 16. miesto.
Do svetovej špičky v juniorskej kategórii patrí stolná tenistka Ema Labošová z Valalík (okr. Košice-okolie).
V minulom roku vyhrala Svetový pohár v Maroku, na ME mládeže v Ostrave skončila piata, je dorastenecká majsterka SR a na Svetovom pohári 2018 v Srbsku obsadila 3. miesto.
Na korčuliach i sánkach
Lucia Filipová, reprezentantka v šortreku, na Olympijskom festivale mládeže (EYOP) 2019 v Sarajeve v behu na 500 m vybojovala striebornú medailu, na 1000 m obsadila 9. miesto.
Táto pretekárka zo Štrbského Plesa, odchovankyňa klubu v Spišskej Novej Vsi, vo finále Európskeho pohára 2019 obsadila dvakrát 6. miesto (na 500 a 1000 m) a jedno siedme na 1500 m. Ešte rok predtým na juniorskom svetovom šampionáte v kanadskom Montreale skončila na 14. priečke.
Možno, že už na ZOH 2022 v Pekingu bude štartovať sankár Marián Skupek z Helcmanoviec (okr. Gelnica), ktorý na Svetovom pohári mladších juniorov obsadil v minulom roku hodnotné 2. miesto a rok predtým skončil šiesty.
Slušná medailová zbierka
V máloktorom športovom odvetví na Slovensku je taká tvrdá konkurencia ako vo vodnom slalome. Nie náhodou, veď ide o náš najúspešnejší olympijský šport.
Medzi elitu sa už dostala aj Zuzana Paňková zo Slávie UVL Košice, ktorá v minulom roku na svetovom šampionáte juniorov bola štvrtá na K1, na ME juniorov a do 23 rokov šiesta.
Je dvojnásobná dorastenecká majsterka republiky v kategóriách K1 a C1. Už ako 11-ročná presvedčivo vyhrala Košický vodácky maratón na Hornáde medzi ženami (2016), odvtedy nenašla premožiteľku, v roku 2018 dokonca ani medzi mužmi.
V roku 2018 bola najmladšou účastníčkou ME juniorov vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši a aj na MS juniorov do 18 rokov. Jej súperky na všetkých významných podujatiach sú o 3-4 roky staršie.
Jej medailová zbierka z európskych i svetových šampionátov vo vodnom slalome v súťažiach jednotlivkýň na kajaku, kanoe i v hliadkach pozostáva zatiaľ z jednej striebornej a dvoch bronzových.
Športový strelec Lukáš Filip zo Sp. N. Vsi v uplynulom roku obsadil na Svetovom pohári juniorov 4. miesto v streľbe zo štandardnej pištole, ôsme na juniorských ME v tejto disciplíne.
Zároveň je juniorským majstrom Slovenska v streľbe zo štandardnej a vzduchovej pištole.
Mesačný príspevok 200 eur
Tieto úspešné talenty vo veku 15 až 18 rokov sú už pod priamym dohľadom SOŠV, ktorý každému z nich mesačne dáva štipendium vo výške 200 eur, teda za rok 2400 eur.
Okrem tejto priamej finančnej podpory im bezplatne poskytuje výživové doplnky, jazykové a mentálne tréningy, umožňuje aj prezentáciu na televíznych obrazovkách i v ďalších celoslovenských médiách.