Do tretice to vyšlo. Van Aert si napravil chuť a oslavuje prvý etapový triumf

Wout Van Aert.
Wout Van Aert. (Autor: TASR/AP)
TASR|19. aug 2024 o 17:56 (aktualizované 19. aug 2024 o 18:47)

Po treťom mieste v časovke a druhom mieste v 2. etape podujatia oslavuje belgický cyklista prvý tohtoročný triumf.

+ 0 s

CASTELO BRANCO. Belgický cyklista Wout van Aert z tímu Visma-Lease a Bike sa stal víťazom pondelkovej 3. etapy pretekov Vuelta a Espaňa a potvrdil svoju pozíciu na čele celkového poradia.

Na 191,2 km dlhej trati z Lousy do Castelo Branco triumfoval v záverečnom hromadnom špurte pred Austrálčanom Kadenom Grovesom z Alpecinu - Deceuninck a Španielom Jonom Aberasturim (Euskaltel-Euskadi).

Van Aert sa naposledy tešil z víťazstva ešte vo februári v klasike Kuurne-Brusel-Kuurne.

"Stojí za to byť trpezlivý. Už je to dosť dlho, čo som mohol oslavne zdvihnúť ruky a je to skutočne dobrý pocit. Tím bol veľmi silný, celé preteky sme mali pod kontrolou.

Na konci ma dostali do perfektnej pozície, čo mi dodalo sebadôveru, aby som to dokončil," uviedol 29-ročný pretekár v cieli.

Počas zvlnenej etapy s 2620 výškovými metrami čakali na jazdcov tri prémie.

Krátko po štarte si pred pelotónom vytvorila náskok štvorica Unai Iribar, Ibon Ruiz (obaja Kern Pharma) a Xabier Isasa s Angelom Matem z Euskaltelu.

Vrchársku prémiu druhej kategórie na Alto de Teixeira vyhral Mate, najviac bodov a časové bonifikácie šprintérskej prémie si 49 km pred cieľom rozdelil únik v poradí Isasa, Ruiz a Mate.

Trinásť bodov získal Iribar a desať si z pelotónu vybojoval van Aert. Na kopec Alto de Alpedrinha vyšiel prvý opäť Mate, ktorý si od utorka oblečie bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára.

Po zjazde únik postupne strácal svoj náskok a na 170. kilometri pelotón pohltil aj posledného Isasu.

Na hromadný záver sa postupne pripravovali šprintérske tímy, necelé 2 km pred cieľom vyštartoval dopredu Victor Campenaerts z Lotto Dstny.

Po tisíc metroch mu však došli sily a etapa sa končila v hromadnom špurte.