Evenepoel vypadol z hry, Jumbo vládne Vuelte. Vingegaard vyhral na slávnom mieste

Jonas Vingegaard vyhral 13. etapu na Vuelta 2023, ktorá vyvrcholila na legendárnom Col du Tourmalet.
Jonas Vingegaard vyhral 13. etapu na Vuelta 2023, ktorá vyvrcholila na legendárnom Col du Tourmalet. (Autor: Twitter Team Jumbo-Visma cycling)
Sportnet, TASR|8. sep 2023 o 17:46 (aktualizované 8. sep 2023 o 18:12)

Cyklisti tímu Jumbo-Visma opäť predviedli skvelý výkon.

Vuelta a Espaňa 2023

13. etapa (Formigal - Col du Tourmalet, 134 km):

1.

Jonas Vingegaard

Dánsko

Jumbo-Visma

3:51:10 h

2.

Sepp Kuss

USA

Jumbo-Visma

+ 30 s

3.

Primož Roglič

Slovinsko

Jumbo-Visma

+ 33 s

4.

Juan Ayuso

Španielsko

UAE Team Emirates

+ 38 s

5.

Cian Uijtdebroeks

Belgicko

BORA - hansgrohe

+ 40 s

6.

Enric Mas

Španielsko

Movistar

+ 40 s

COL DU TOURMALET. Víťazom 13. etapy na Vuelta a Espaňa 2023, ktorá vrcholila legendárnym stúpaním na Col du Tourmalet, sa stal Dán Jonas Vingegaard z tímu Jumbo-Visma.

Etapu ovládol tím Jumbo-Visma. Vingegaard prišiel pred "červeným" Američanom Seppom Kussom a pódium doplnil ich tímový kolega Slovinec Primož Roglič.

V celkovom poradí si priečky vymenili, vedie Američan pred Slovincom a Dánom. Výrazne sa však prepadol belgický obhajca Remco Evenepoel z tímu Soudal - Quick Step, ktorý odpadol už na úvodnom stúpaní.

Jumbo malo pod posledným stúpaním v 21-členej vedúcej skupine až päť pretekárov a tímovú réžiu zvládli dokonale.

Na Tourmalete zaútočil ako prvý osem km pred cieľom Vingegaard a prišiel si po triumf, kilometer pred páskou sa odtrhol Kuss a po ňom od zbytku konkurentov aj Roglič.

Ten stráca v celkovom poradí na lídra Kussa 1:37 minúty, tretí Vingegaard o sedem viac. Štvrtý Juan Ayuso zo SAE Team Emirates má manko už 2:37 a ďalší pretekári viac ako tri minúty.

VIDEO: Záver 13. etapy na pretekoch Vuelta 2023

Jumbo tak má veľkú šancu vyhrať všetky tri Grand Tours sezóny. Na Gire triumfoval Roglič, Tour vyhral druhýkrát po sebe Vingeaard.

Dvadsaťšesťročný Dán si pripísal prvý triumf na Vuelte.

"Nemohol som si vybrať lepší deň, dnes má narodeniny moja dcérka, takže som to dokázal pre ňu a som veľmi šťastný. Pred etapou sme mali plán získať čas na ďalších favoritov, ale vyšlo to oveľa lepšie, ako sme si predstavovali," povedal v televíznom rozhovore.

V sobotu je na programe ďalšia ťažká 14. etapa z Sauveterre-de-Béarn do Larra-Belagua dlhá 156,2 km s troma horskými prémiami a 4600 výškovými metrami.

Priebeh 13. etapy pretekov Vuelta 2023

V piatok čakala na pelotón síce kratšia (134,7 km), no kráľovská horská etapa, počas ktorej museli cyklisti zvládnuť takmer 4300 výškových metrov. Hneď po štarte prišlo stúpanie na Puerto de Portalet (3. kat., 4,4 km, 5,4%) a tak sa okamžite útočilo.

Na kopci bol prvý Romain Bardet (DSM-Firmenich), ktorý sa následne spustil do takmer 30 km dlhého klesania. V zjazde sa balík pospájal a asi za jeho polovicou zaútočil druhý muž vrchárskej súťaže Eduardo Sepulveda (Lotto-Dstny).

Chcel si spraviť mierny náskok pred ďalším kopcom, na pelotón totiž čakal Col d'Aubisque najvyššej kategórie (16,6 km, 7%). V stúpaní sa k nemu pridalo ďalších päť pretekárov, ale 14 km pred vrcholom sa balík opäť spojil.

Nefigurovali v ňom však už šprintéri a niekoľko ďalších jazdcov, ktorí išli na chvoste. Postupne ich pribúdalo a problémy mali napríklad Lenny Martinez, ktorý niesol červený dres v dvoch etapách, či portugalský vrchár Joao Almeida (Soudal-QuickStep). V pelotóne zostalo asi len 50 cyklistov.

Pár km pred vrcholom prišla prekvapivá správa, že tempu nestačí ani obhajca trofeje a jeden z favoritov na celkové víťazstvo Remco Evenepoel. Jeho tím Soudal-QuickStep tak vytvoril malú skupinku, aby pomohol svojmu lídrovi i Almeidovi.

To okamžite využili pretekári Jumbo-Visma, ktorí začali spolupracovať s Bahrajnom, a snažili sa čo najviac ujsť spoločnému súperovi. Medzitým sa odtrhol Michael Storer (Groupama-FDJ) a Aubisque zdolal ako prvý.

Tým si výrazne polepšil vo vrchárskej súťaži. Skupina favoritov išla 40 s za ním, Evenepoel strácal takmer dve minúty.

V zjazde sa potvrdila taktika Jumba a Bahrajnu, keď zaútočili ich lídri a roztrhali vedúcu skupinu.

VIDEO: Zostrih z 13. etapy pretekov Vuelta a Espaňa 2023

Pod ďalší ťažký kopec Col de Spandelles (1. kat., 10,4 km, 8,2%) prišla nakoniec 21-členná skupina, v ktorej bolo okrem iných až päť zástupcov Jumba Kuss, Roglič, Vingegaard, Wilco Kelderman a Robert Gesink, dvaja pretekári SAE Ayuso, Marc Soler a dvaja z Bahrajnu Mikel Landa a Santiago Buitrago.

Udržali sa v nej aj traja z Bory vrátane lídrov Ciana Uijtdebroeksa a Aleksandra Vlasova, Enric Mas z Movistaru či Hugh Carthy z EF. Ťažké rozhodovanie mali riaditelia FDJ, pretože Storer mal skvelé nohy a znovu útočil, kým Martinez sa trápil a zaostával.

Čierny deň mal Evenepoel, ktorý sa prepadol na vyše päť minút, Almeida sa pozviechal a išiel asi minútu za lídrami. Na prémii bol prvý Storer a virtuálne sa dostal na čelo vrchárskej súťaže.

Po dlhšom zjazde a krátkej rovinke bol na rade hlavný chod piatkového programu. Slávny Tourmalet dlhý 18,8 km a s priemerným sklonom 7,4% bol zároveň najvyšší bod tohtoročnej Vuelty (2115 m). Na zjazde sa do skupiny ešte dokázal vrátiť Martinez, Almeida z nej definitívne vypadol.

Na kopci diktovali tempo cyklisti Jumba, ktorí mali početnú prevahu. Obrovské penzum práce pre nich odviedli Gesink s Keldermanom, ktorí trojicu svojich favoritov previedli celou etapou až na métu 8 km pred cieľom.

Vtedy zaútočil Vingegaard a otvoril sa mu priestor, keďže Mas, Ayuso, Landa ani Uijtdebroeks nedokázali zareagovať. Jumbo rozohralo skvelú taktiku, ak by aj niekto z konkurentov, ktorí už zostali bez domestikov, dostihol Dána, ihneď by zaútočili Roglič alebo Kuss.

Päť km pred páskou to skúsil zobrať na seba Mas, no Kussovi netrvalo ani päť sekúnd a zavesil sa mu na chrbát. Roglič išiel na konci skupiny a nemusel šliapnuť ani raz naviac.

Na posledných dvoch km prišli ešte nástupy Ayusa a Uijtdebroeks, no Jumbo im nedalo žiadny priestor.

Kuss navyše v záverečnom kilometri doslova odletel od skupiny, i keď ho skoro zablokoval divák, a prišiel si po druhé miesto za Vingegaardom. Roglič skončil tretí a podčiarkol dokonalý deň holandského tímu.

Priebežné poradie po 13. etape

1.

Sepp Kuss

USA

Sepp Kuss

46:42:54 h

2.

Primož Roglič

Slovinsko

Sepp Kuss

+ 1:37 min

3.

Jonas Vingegaard

Dánsko

Jumbo-Visma

+ 1:44 min

4.

Juan Ayuso

Španielsko

UAE Team Emirates

+ 2:37 min

5.

Enric Mas

Španielsko

Movistar

+ 3:06 min

6.

Marc Soler

Španielsko

UAE Team Emirates

+ 3:10 min

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Evenepoel vypadol z hry, Jumbo vládne Vuelte. Vingegaard vyhral na slávnom mieste