+ 0 s

18.

Peter Sagan

+ 0 s

BUDAPEŠŤ. Po 220 dňoch sa Peter Sagan vrátil na cestný bicykel a vo farbách slovenského tímu Pierre Baguette absolvoval súťažné preteky.

Trojnásobný svetový šampión si premiéru v novom tíme odbil na podujatí Okolo Maďarska a mnohí boli zvedaví, či sa zapojí do boja o víťazstvo.

"Pôjdeme krok za krokom. Potenciál v sebe má a bude otázne, ako sa bude cítiť. Na druhej strane, tím okolo neho je dosť silný na to, aby sme aspoň trochu mútili vodu v každej etape," hovoril pred pretekmi Ján Valach.

Napokon Sagan v stredu o víťazstvo nebojoval. Mal veľkú smolu.

Profil úvodnej 166 km dlhej etapy z Karcagu do Hajdúszoboszló bol pomerne jednoduchý a cyklisti nastúpali dokopy len 340 výškových metrov.

V pelotóne najviac pracovali tímy Astana a Jayco AlUla, keďže zálusk na etapové víťazstvo si robili Mark Cavendish a najmä Holanďan Dylan Groenewegen.

Sagan sa držal práve za tímom Astana, ale sedem kilometrov pred cieľom stratil pozíciu. Vyhýbal sa pádu, vyšiel na štrkovú cestu a dostal defekt.

Po výmene predného kolesa zabojoval, vrátil sa do pelotónu, ale už mu nezostal čas na to, aby sa prepracoval na úplne čelo. Napokon preťal cieľ na 18. mieste.

Boj o víťazstvo ako prvý rozbehol Cavendish, ale svoj útok zle načasoval.

Napokon sa cez neho dostali piati cyklisti, vrátane austrálskeho šprintéra tímu Bora-Hansgrohe Sama Welsforda, ktorý potvrdil dobrú formu. Dosiahol deviaty triumf v kariére, z toho štvrtý v tomto roku.

Šprint poznačili viaceré pády na cieľovej rovinke. Niekoľko jazdcov po tvrdých nárazoch zostalo ležať na zemi a potrebovali lekársku pomoc.

Vo veľmi dobrom svetle sa ukázal slovenský tím Pierre Baguette.

Český reprezentant Martin Voltr sa dostal do úniku, v ktorom vydržal najdlhšie a získal aj cenné body na šprintérskych prémiách. Navyše, vďaka bonifikačným sekundám mu patrí druhá priečka celkového poradia.

Skvelé ôsme miesto v cieli si vybojoval 23-ročný slovenský cyklista Andrej Líška, ktorý vlani obsadil šiestu priečku na národnom šampionáte v Tlmačoch.