VIDEO: Celý tím sa obetoval pre Sagana, tesne skončil druhý

Peter Sagan na pódiu s Fernandom Gaviriom a Filippom Gannom.
Peter Sagan na pódiu s Fernandom Gaviriom a Filippom Gannom. (Autor: Reuters)
Miloslav Šebela|25. jan 2023 o 23:28

Prvé víťazstvo v sezóne oslavoval Fernando Gaviria.

Vuelta a San Juan 2023

4. etapa: (Autodrómo de Villicum - Barreal, 196,5 km)

1.

Fernando Gaviria

Kolumbia

Movistar

4:35:27 h

2.

Peter Sagan

Slovensko

TotalEnergies

+ 0 s

3. 

Filippo Ganna

Taliansko

Ineos Grenadiers

+ 0 s

4. 

Yves Lampaert

Belgicko

Soudal Quick-Step

+ 0 s

5.

Niklas Märkl

Nemecko

DSM

+ 0 s

6.

Brandon Smith Rivera

Kolumbia

Ineos Grenadiers

+ 0 s

SAN JUAN. Víťazom 4. etapy na pretekoch Vuelta a San Juan 2023 sa stal Fernando Gaviria. V šprinte malej skupinky zvíťazil nad Petrom Saganom.

Slovenský cyklista sa za Kolumbijčana zavesil, ale nedokázal ho dobehnúť.

Sagan predviedol veľmi solídny šprint, ale tentokrát na víťaza dvoch etáp z Tour de France nemal. Gaviria si vybojoval prvé víťazstvo takmer po roku, premiérové vo farbách tímu Movistar a celkovo 50. v kariére.

"Podarilo sa mi dosiahnuť cenný triumf zásluhou sily vôle, za čo ďakujem celému tímu a venujem mu toto víťazstvo," uviedol Gaviria na twitteri.

Za cieľom mu Sagan férovo pogratuloval. S Gaviriom má kamarátsky vzťah.

Vo štvrtej etape bol slovenský majster najbližšie k víťazstvu. Vzhľadom na priebeh etapy bol jednoznačne s Gaviriom jediným favoritom. 

Tím TotalEnergies sa v stredu pre svojho lídra obetoval. Profil etapy nahrával tomu, aby silných šprintérov potrápili.

Etapu rozdelilo jedno náročnejšie stúpanie na dve polovice. Práve v prvej polovici nasadil TotalEnergies, Movistar, ale aj Ineos Grenadiers ostrejšie tempo, hlavná skupina sa výrazne zmenšila.

Do rovinatej časti bolo na čele pretekov približne 50 cyklistov. No aj táto skupina sa postupne zmenšovala. 

VIDEO: Dojazd 4. etapy pretekov Vuelta a San Juan 2023

Medzi nimi ostali z jazdcov, ktorí dokážu zašprintovať len Sagan a Fernando Gaviria. Z boja o víťazstvo vypadli Sam Bennett, Fabio Jakobsen, Michael Mokov aj Giacomo Nizzolo.

TotalEnergies urobil pre Sagana maximum. Jeho tímoví kolegovia sa striedali na čele skupiny a výrazne mu pomáhali aj v dojazde etapy. Ešte 20 kilometrov pred cieľom mal Sagan pri sebe troch kolegov. 

Šprintérov sa pokúsil prekvapiť Filippo Ganna útokom na cieľovej rovinke. Jeho nástup si všimol ako prvý Gaviria, to mu pomohlo k víťazstvu.

Talian mu pomohol rozbehnúť šprint. Sagan zareagoval o zlomok sekundy neskôr a nedokázal už súpera predbehnúť. Rodák zo Žiliny si tak nedal darček k 33. narodeninám, ktoré oslávi vo štvrtok.

Na pódium sa dostal premiérovo od júna 2022. Vtedy najprv ovládol 3. etapu na pretekoch Okolo Švajčiarska a o dvanásť dní sa v Česku stal národným šampiónom v cestných pretekoch s hromadným štartom.

Gaviria je aj novým lídrom pretekov. Na druhé miesto v celkovom poradí sa posunul práve Peter Sagan. Druhých miest má Žilinčan už 111. za celú kariéru.

Vo štvrtok je na Vuelte a San Juan na programe voľný deň. Piata etapa čaká cyklistov v piatok, pričom má byť zásadná v boji o biely dres lídra pretekov.

Priebežné celkové poradie po 4. etape

1.

Fernando Gaviria

Kolumbia

Movistar

16:06:19 h

2.

Peter Sagan

Slovensko

TotalEnergies

+ 10 s

3.

Filippo Ganna

Taliansko

Ineos Grenadiers

+ 14 s

4.

German Nicolás Tivani

Argentína

Team Corratec

+ 16 s

5. 

Tobias Lund Andresen

Dánsko

DSM

+ 16 s

6.

Daniel Oss

Taliansko

TotalEnergies

+ 16 s

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.
Nachádzate sa tu: