Šprintérov obral o víťazstvo mladý Američan, Sagan premárnil šancu

Slovenský cyklista Peter Sagan.
Slovenský cyklista Peter Sagan. (Autor: Vuelta a San Juan OK/ facebook)
Miloslav Šebela|24. jan 2023 o 23:55

Víťazom 3. etapy Vuelty San Juan sa stal Quinn Simmons.

Vuelta a San Juan 2023 - 3. etapa

1.

Quinn Simmons

USA

Trek - Segafredo

3:49:30 h

2.

Maximiliano Richeze

Argentína

Tím Argentína

+ 0 s

3.

Sam Bennett

Írsko

Bora-Hansgrohe

+ 0 s

4.

Fernando Gaviria

Kolumbia

Movistar

+ 0 s

5.

Giacomo Nizzolo

Taliansko

Israel - Premier Tech

+ 0 s

6.

Peter Sagan

Slovensko

TotalEnergies

+ 0 s

SAN JUAN. Na pretekoch Vuelta a San Juan 2023, ktoré hostí Argentína, prekvapujúco zvíťazil v 3. etape Quinn Simmons. Američan v chaotickom závere vystihol moment, kedy šprintérske tímy neudávali tempo.

Nastúpil asi kilometer pred cieľom a hoci mal minimálny náskok, prvú priečku si udržal. Je to len jeho tretie profesionálne víťazstvo.

Simmonsov nástup sa pokúšal zachytiť Argentínčan Maximiliano Richeze. Hoci sa odstup v závere zmenšoval, vybojoval si len druhú priečku. 

„Tréner mi ráno ukázal Štybarov únik spred troch rokov. Povedal som kolegom, kde ma majú dostať dopredu. Veril som, že by som to už premenil na víťazstvo.

Tímu som dal sľub, že vybojujem viac víťazstiev ako vlani. A keďže som vlani nevyhral nič, tak už som sa už zlepšil o sto percent," hovoril víťaz pre Eurosport.

Američan je juniorský majster sveta a veľký talent. Stále má len 21 rokov.

Peter Sagan si vybojoval šiestu priečku. V skupine šprintérov sa v závere držal na čele. V šprinte sa v porovnaní s predchádzajúcimi dňami posunul dopredu.

V tretej etape však premárnil veľkú šancu. Približne dva kilometre pred cieľom na dlhej rovinke bol úplne vpredu za tímovými kolegami. V momente, keď museli čeliť protivetru.

VIDEO: Záver 3. etapy na Vuelta a San Juan 2023

V tom momente Sagan nič nezískal. Keď sa pelotón otočil, Sagan o svoju pozíciu prišiel. Podporu by naopak potreboval o niečo neskôr. Navyše, technické dojazdy mu sedia a vie sa za takýchto okolností v skupine dobre pohybovať.

Záver etapy bol náročný, pretože posledné kilometre absolvovali cyklisti na motoristickom okruhu San Juan Villicum circuit.

Museli absolvovať sériu zákrut, pričom každú chvíľu sa smer vetra na otvorenom priestranstve rýchlo menil.

Pretekári odjazdili na ňom jeden celý okruh. Bolo to netradičné, pretože hlavná skupina nebola dobre zorganizovaná a cyklisti prichádzali o svoje pozície.

"Stratili sme svoje pozície, náš 'vláčik' nebol vôbec na koľajach. V závere bojoval každý za seba," opisoval trochu chaotický dojazd Yves Lampaert pre Sporza.

Pozíciu lídra si vďaka bonusovým sekundám udržal Sam Bennett, ktorý finišoval tretí. Sagan sa v celkovom poradí posunul už na piatu priečku.

Priebežné celkové poradie po 3. etape

1.

Sam Bennett

Írsko

Bora-Hansgrohe

11:30:54 h

2.

Fabio Jakobsen

Holandsko

Soudal - Quick Step

+ 6 s

3.

Fernando Gaviria

Kolumbia

Movistar

+ 8 s

4.

Giacomo Nizzolo

Taliansko

Israel - Premier Tech

+ 10 s

5.

Peter Sagan

Slovensko

TotalEnergies

+ 10 s

6. 

Danny van Poppel

Holandsko

Bora-Hansgrohe

+ 14 s

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.
Nachádzate sa tu: