Sagan bojoval o triumf, v Košiciach ho zdolal iba Hodeg

Álvaro Hodeg vyhral 1. etapu na Okolo Slovenska, Peter Sagan skončil na 2. mieste.
Álvaro Hodeg vyhral 1. etapu na Okolo Slovenska, Peter Sagan skončil na 2. mieste. (Autor: Ján Melicher, okoloslovenska.com)
Sportnet|16. sep 2021 o 17:15 (aktualizované 16. sep 2021 o 18:42)

+ 0 s

KOŠICE. Peter Sagan dnes obsadil v 1. etape na Okolo Slovenska 2021 2. miesto. Etapu so štartom a cieľom v Košiciach vyhral Álvaro José Hodeg z tímu Deceuninck - Quick-Step.

O víťazovi rozhodol záverečný špurt. Tretí skončil Reinardt Janse van Rensburg z tímu Qhubeka NextHash.

Na Okolo Slovenska to bude do poslednej etapy hra sekúnd. O celkovom víťazovi môže rozhodnúť aj jedna sekunda. Rozdiely budú minimálne.

Napríklad vlani bol rozdiel medzi víťazom Jannikom Steimlem a druhým Nicom Denzom v poradí ešte menší. Na celé sekundy dosiahli zhodný čas.

Sagan už celkovo druhý

Je takmer isté, že tento rok to môže byť veľmi podobné. Kľúčom k triumfu budú bonifikácie v cieli etáp. Víťaz každej etapy ich získa 10, druhý v poradí 6, tretí 4 sekundy.

Alváro Hodeg sa vo štvrtok ako víťaz etapy dostal aj na čelo priebežného poradia.

Kolumbijčanovi vytvorili tímoví kolegovia ideálnu pozíciu. Na cieľovej rovinke v Košiciach nemal problém vybojovať si viťazstvo.

"Tím odviedol fantastickú prácu a celý deň ma držal v bezpečí i vo všetkých stúpaniach. Vedeli sme, že Bora bude aktívna, keďže pracovala pre Sagana. Ale aj v závere sme odviedli výbornú robotu, povedal som, že budem finišovať, pretože mám dobré nohy a vyšlo to. Aj keď po sezóne v QuickStepe končím, chcel som pre tím odviesť maximum," uviedol víťaz.

Peter Sagan finišoval asi o koleso na druhej priečke. Ešte kilometer pred cieľom mal ideálnu pozíciu, bol takmer na čele. Potom sa však trochu prepadol.

Šprintoval mierne zozadu, síce sa na Hodega doťahoval, no Hodega nedokázal predbehnúť aj preto, že mal pri bariére málo priestoru.

Sagan sa vďaka bonifikáciám razom posunul na druhú priečku. Na Kolumbíjčana stráca 6 sekúnd.

Ukázal sa aj Haring

Belgický tím Deceuninck má za posledné tri roky na slovenských pretekoch stopercentnú štatistiku. Zakaždým vyhral celkové poradie pretekov. V tomto ročníku vyhrali prológ aj prvú etapu rovnako jazdci z Deceunincku.

Veľmi aktívny bol nórsky cyklista Eirik Lunder, ktorý v úniku na prémiách získal až 8 bonusových sekúnd a posunul sa na tretie miesto v celkovom poradí.

Zo Slovákov bol druhým najlepším Matúš Štoček na 12. priečke.

Dobre sa ukázal aj Martin Haring z Dukly Trenčín, ktorý šliapal celú etapu v úniku a získal niekoľko bodov na šprintérskych aj vchárskych prémiách.

V piatok cyklistov čaká 2. etapa zo Spišského Podhradia do Dolného Kubína. Je dlhá 180 kilometrov a cyklisti v nej prejdú aj najvyšším bodom celých pretekov tatranskou magistrálou pod Štrbským Plesom (1249 m).

Práve tu je vrchárska prémia 1. kategórie, jediná v rámci celých pretekov. Cieľ v Dolnom Kubíne je pred zimným štadiónom.