BRATISLAVA. Cyklistika je nielen fyzicky náročný, ale aj nebezpečný šport. V posledných dňoch sa o tom na vlastnej koži presvedčili aj najlepší Slováci.
Lukáš Kubiš spadol v stredu počas flámskej klasiky Bruggy - De Panne. Stalo sa to v záverečnom kilometri, v ktorom sa išlo sa rýchlosťou 50 či 60 km/h. Mal však šťastie a z hromadného pádu vyviazol bez zranení.
Oveľa horšie dopadol vicemajster sveta do 23 rokov Martin Svrček. Jazdec tímu Soudal Quick-Step spadol počas monumentálnej klasiky Miláno - San Remo, čoho dôsledok sú viaceré zlomeniny.
Rodák z obce Nesluša utrpel viacnásobnú fraktúru kľúčnej kosti, zlomeninu lopatku, niekoľkých rebier a čaká ho dlhšia súťažná pauza.
"Som veľmi vďačný lekárom a zdravotným sestrám za to, že sa o mňa starali a zabránili tomu, aby moja nehoda nedopadla ešte horšie," uviedol Slovák po tom, čo musel zopár dní zostať v nemocnici na pozorovaní.
Po páde bol úplne sám
O jeho páde sa toho spočiatku veľa nevedelo. Azda len to, že sa stal pri zjazde zo stúpania Cipressa, ktoré patrí ku kľúčovým úsekom pretekov.
S novými informáciami prišiel až generálny riaditeľ tímu Jurgen Fóre, ktorý sa rozhodol apelovať na bezpečnosť cyklistov v otvorenom liste.
"Martin spadol v zjazde z Cipressy, keď sa snažil dostihnúť pelotón. V technickej zákrute preletel cez zvodidlá a spadol asi o tri metre dole. Bol úplne sám, nablízku neboli žiadne autá, ktoré by ho mohli vidieť.
Našťastie bol pri vedomí a cez tímovú vysielačku si privolal pomoc. Tímové auto okamžite zastavilo a išlo späť. Po 500 metroch ho ľudia z tímu našli a mohli ošetriť," cituje Fóreho belgická televízia Sporza.
Takisto ho hnevalo, že hoci je Svrček mladý a talentovaný cyklista, nie je zatiaľ veľmi známy, a tak sa správe o jeho nehode nevenovala veľká pozornosť.
"Cítil som sa taký malý, keď som stál pri Martinovej posteli na pohotovosti v San Reme. Nemôžeme takéto situácie ignorovať a ísť ďalej.
Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili vážnym následkom týchto typov nehôd, alebo sa im úplne vyhli," uviedol Fóre v otvorenom liste.
Už nikdy bez vysielačiek?
Belgický tím, ktorý má prezývku Vlčia svorka, má zatiaľ v tomto roku smolu na zranenia. Okrem Svrčeka bol na dlhší čas vyradený z hry Remco Evenepoel a pre kolíziu s motorovým vozidlom aj Antoine Huby.
Z pádu slovenského cyklistu Fóre neviní organizátora pretekov RCS Sport, no navrhuje šesť bodov, ktoré by mali napomôcť k zvýšenej bezpečnosti.

Aj na základe nehody Svrčeka je za to, aby sa nikdy nepretekalo bez tímových vysielačiek. Možno iba špekulovať, akoby Slovák dopadol napríklad na MS či OH, kde nie je tímová komunikácia dovolená.
Ďalšími návrhmi sú zníženie počtu prevodov bicykla, šírky riadidiel a zvýšená bezpečnostná kontrola nebezpečných miest na trase.
Rovnako navrhuje vylepšiť prilby a ochranné odevy aj na úkor aerodynamiky a jedným z najdôležitejších bodov je GPS systém, ktorý umožní sledovať pohyb cyklistov, vrátane priamej spätnej väzby.
"Uvidí sa, či sa ďalšie tímy pridajú ku Quick-Stepu a budú žiadať tieto opatrenia alebo či Medzinárodná cyklistická únia v reakcii na otvorený list urobí nejaké zmeny," píše novinár Dani Ostanek zo CyclingNews.
Namiesto zmien otvorený list
Dvadsaťdvaročný Svrček má zatiaľ v kariére smolu na zranenia.
V roku 2022 si zlomil kľúčnu kosť, v ďalšej sezóne pre zranenie kolena vynechal Okolo Slovenska a vlani musel nútene pauzovať až tri mesiace.
Jeho nehoda na jedných z najväčších pretekov v cyklistickom kalendári opäť otvára otázku bezpečnosti, o ktorej sa veľa hovorilo počas MS 2024.
Bohužiaľ, v Zürichu boli následky pádu najhoršie, aké mohli byť. V súťaži junioriek zomrela iba 18-ročná švajčiarska cyklistka Muriel Furrerová.
Jej pád si nikto nevšimol a podľa dostupných informácii zahraničných médií mala ležať v lese a bez pomoci 90 minút. Do nemocnice bola prevezená dve a polhodiny od pádu, kde svojim zraneniam podľahla.
Ak bola po páde aspoň chvíľu pri vedomí, mohla by si privolať pomoc, keby boli vysielačky na MS povolené. Ak by mala na sebe GPS tracker, mohli ju organizátori a lekári nájsť oveľa skôr než po skončení pretekov.
Lenže od jej tragickej nehody ubehlo už pol roka a namiesto nových bezpečnostných opatrení píše generálny riaditeľ elitného tímu otvorený list.
"Tentoraz to boli našťastie len zlomené kosti, ale bohužiaľ niekedy to môžu byť zlomené sny a kariéry. Martinovi zaželáme skoré uzdravenie. Vlčia svorka sa o neho dobre postará," dodal Fóre.