nedokončila

-

Radka Paulechová

nedokončila

TRENTO, BRATISLAVA. Juniorský reprezentant Martin Svrček vybojoval na majstrovstvách Európy v Trente výborné ôsme miesto.

Svrček sa počas celých pretekov pohyboval na čele hlavnej skupiny.

V poslednom kole nezachytil nástup trojice súperov, ktorí si s malým náskokom prišli do cieľa pred menšou hlavnou skupinou, v ktorej bol aj 18-ročný Slovák.

Svrček je odchovancom Akadémie Petra Sagana. V tejto sezóne však pôsobí v talianskom tíme Franco Ballerini a na konte má tento rok už 15 víťazstiev.

Pred šampionátom v Taliansku vravel, že jeho cieľom bude získať medailu. V závere pretekov od nej nebol vôbec ďaleko. Za trojicou medailistov zaostal o 10 sekúnd.

"S ôsmym miestom som spokojný. Na viac som nemal. Do kopcov sa jazdilo veľmi rýchlo a v šprinte som to asi trochu podcenil. Ale lepšie by to nebolo,“ hodnotil preteky Svrček pre cycling-info.sk.

"Zo všetkými súpermi som viac-menej už súťažil. Aj s víťazom som súťažil vo Francúzsku, všetkých som poznal a vedel som, čo od nich môžem čakať."

Zvíťazil na juniorskom Strade Bianche

Ďalší slovenskí reprezentanti prišli do cieľa s väčšou stratou. Samuel Tuka stratil viac ako 4 minúty (59. priečka) a Samuel Kováč viac ako 8 minút (77. miesto). Tomáš Sivok a Lukáš Ungvarský preteky nedokončili.

Titul majstra Európy si vybojoval Francúz Romain Gregoire.

Svrček je v juniorskej kategórii najväčší slovenský talent. Tento rok napríklad zvíťazil na juniorskom Strade Bianche.

Jednodňové preteky v Toskánsku sa šli v máji počas Giro d'Italia. Na rovnakej trase profesionáli o zopár dní po junioroch bojovali v rámci náročnej jedenástej etapy.

Môže si zaistiť zmluvu v tíme WorldTour

„Toto víťazstvo si veľmi cením. Mali sme ťažké podmienky. Pršalo a bolo zlé počasie. Na trati sme mali štyri šotolinové sektory.

Na druhom som nastúpil, vytvorili sme menšiu skupinu. Do cieľa sme potom prišli dvaja. V šprinte som Taliana porazil,“ spomínal Svrček pre Sportnet.

Po majstrovstvách Európy sa Žilinčan predstaví aj na svetovom šampionáte v belgickom Leuvene.

Aj tu chce bojovať o medailu. Svrček si môže zaistiť zmluvu v niektorom tíme WorldTour. "Uvidíme, nechajme sa prekvapiť," povedal pre cycling-info.sk.

V piatok boli na programe aj preteky junioriek na 67,6 km. Tie vyhrala Nemka Linda Riedmannová, ktorá vo finiši zdolala Talianku Eleonoru Ciaboccovú.

Bronz získala Francúzka Eglantine Rayerová. Slovenka Tereza Kurnická finišovala na 26. mieste s mankom 3:34 minúty, Miriama Čišecká nedokončila.

Preteky žien do 23 rokov na 80,8 km vyhrala Talianka Silvia Zanardiová pred Maďarkou Katou Blankou Vasovou a Francúzkou Évitou Muzicovou. Slovenky Nora Jenčušová, Petra Machálková a Radka Paulechová preteky nedokončili.

Domov»Cyklistika»Najväčší slovenský talent bojoval na ME o medailu, veľa mu nechýbalo