Piatok, 3. decembra, 2021Meniny má Oldrich

Má 15 víťazstiev a zo šampionátu chce medailu. Na ME nemusí uspieť len Sagan

Talentovaný junior Martin Svrček. (Autor: jmphoto/SZC)
Miloslav Šebela|7. sep 2021 o 16:16

Kto je cyklista Martin Svrček?

BRATISLAVA. Za posledných približne desať rokov zažila slovenská cyklistika veľký rozmach. Pred piatimi rokmi jazdilo v profesionálnom pelotóne dokonca až šesť slovenských cyklistov a Peter Sagan jazdil v dúhovom drese majstra sveta. To bolo maximum.

Toto číslo postupne klesá a momentálne nie sú vyhliadky najlepšie. Mladí slovenskí cyklisti sa stále ťažšie presadzujú vo svetovej konkurencii.

V juniorskej kategórii však jazdí talent, ktorý môže v najbližších sezónach prekvapiť a vlastnými silami si vybojovať kontrakt s tímom WorldTour.

Osemnásťročný Martin Svrček prežíva životnú sezónu. Tento rok dosiahol už 15 víťazstiev. Pritom súperí najmä v zahraničí, keďže jazdí v talianskom tíme Franco Ballerini. Väčšinu úspechov si vybojoval v ostrej konkurencii talianskych súťaží.

V hokeji bránil aj chytal

Cyklistika nebola prvým športom, ktorému sa venoval. Najskôr to bol hokej. Nastupoval v obrane.

„Mal som dobrú postavu, rýchlo som korčuľoval, ale nevedel som dostatočne dobre pracovať s hokejkou. Skôr mi to išlo v obrane, ale možno by som sa uchytil aj ako brankár. Keď sa nám raz zranili obaja brankári, chytal som ja a mal som stopercentnú úspešnosť,“ vravel pre Sportnet Svrček.

Program ME v cyklistike

Streda 8. septembra: časovka junioriek (9.15), časovka juniorov (10.45), časovka miešaných družstiev (14.30)

Štvrtok 9. septembra: časovka žien do 23 rokov (9.15), časovka žien elite (10.45), časovka mužov do 23 rokov (14.15), časovka mužov elite (16.00)

Piatok 10. septembra: preteky s hromadným štartom - juniori (9.00), juniorky (13.50), ženy do 23 rokov (16.30).

Sobota 11.septembra: preteky s hromadným štartom – muži do 23 rokov (9.00), ženy elite (14.15)

Nedeľa 12. septembra:  preteky s hromadným štartom  - muži elite (12.30)

Ak by pri hokeji ostal, možno by aj on bol súčasťou silnej generácie mladých hokejistov, ktorí nedávno prekvapili na turnaji Hlinka Gretzky Cup.

Ale jeden z jeho kamarátov začal bicyklovať. Raz zavolal na bicykel aj Svrčeka. Ten si to skúsil a cyklistika vyhrala. „Začalo ma to baviť a bol som lepší ako v hokeji,“ vysvetľuje.

Cyklistike sa venoval v Akadémii Petra Sagana, hoci jeho motívom, aby začal bicyklovať, nebol trojnásobný majster sveta. V žilinskej akadémii sa stále zlepšoval. Na majstrovstvách Európy skončil v najlepšej dvadsiatke a darilo sa mu aj na pretekoch v zahraničí. Všimli si ho v talianskom tíme Franco Ballerini.

K juniorom sa chovajú ako k profesionálom

Keď mu zazvonil telefón s ponukou ísť jazdiť do Talianska, Svrček neváhal. 

„Pýtal som sa neskôr športového riaditeľa, ako ma zaregistrovali. Vravel, že sledovali výsledky majstrovstiev Európy, kde som mal dobrý výsledok ako prvoročák a potom sledovali moje ďalšie výsledky, preto sa mi ozvali. Videli vo mne potenciál,“ opisuje.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články