Dlhé týždne neistoty sa skončili. Cavendish predĺžil zmluvu s tímom Quick-Step

Mark Cavendish. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. dec 2021 o 15:48

Na Tour de France vyrovnal rekord legendárneho Merckxa.

BRUSEL. Britský šprintér Mark Cavendish bude súčasťou cyklistického tímu Deceuninck - Quick Step aj v budúcej sezóne.

Dohoda o predĺžení spolupráce o jeden rok sa zrodila po dlhých týždňoch rokovaní a neistoty, keď šéf najúspešnejšieho družstva ostatných sezón vyzval držiteľa zeleného dresu z Tour de France, aby zľavil z finančných požiadaviek aj svojho ega.

Cavendish: Veľmi sa teším

"Uplynulý cyklistický rok bol fenomenálny. Podpora tímu bola úžasná a veľmi som si to celé užíval. Veľmi sa už teším na to, že tieto výnimočné chvíle budú pokračovať aj najbližších 12 mesiacov," uviedol Mark Cavendish.

Tento rok bol práve 36-ročný Cavendish nečakané tromfové eso tímu Deceuninck - Quick Step v rýchlych etapových koncovkách na Tour de France. V pozícii pôvodne náhradníka vyhral štyri etapy a stal sa aj držiteľom zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže.

V počte víťazných etáp na Tour vyrovnal historický rekord belgickej legendy Eddyho Merckxa.

Rýchlik z Ostrova Man si predtým obliekal dres belgickej superstajne v rokoch 2013 až 2015. Tento rok sa stal opäť členom "Vlčej svorky" s platom, ktorý je len zlomkom z jeho niekdajších príjmov, keďže mal za sebou tri chabé sezóny bez etapového triumfu.

V tom všetkom mu podal pomocnú ruku Lefevere. Lenže 66-ročný Belgičan britskému šprintérovi zároveň odporučil, aby prehodnotil svoje finančné nároky, lebo sám vie, že nikde inde nebude tráva zelenšia ako práve u jeho súčasného zamestnávateľa.

Lefevere: Cavendish je nositeľom tímového ducha

"Nemal by preceňovať svoju trhovú hodnotu a žiť z úspechov na Tour de France. Vychádzame z jednoduchého predpokladu, že si chceme udržať Marka vo svojom tíme.

Nesmie však sám seba nadhodnocovať tak, ako to robí," uviedol Lefevere ešte v septembri tohto roku. Aktuálne po podpise zmluvy ho pochválil za charakter a tímové cítenie.

"Celý svet vidí, ako Mark víťazí, ale už nevidí jeho zanietenie, s akým povzbudzuje všetkých v družstve k lepším výkonom. Je nositeľom tímového ducha.

V pretekoch zväčša on ako prvý dvíha ruky nad hlavu, zároveň však ako prvý vie zhodnotiť, aký veľký podiel na jeho úspechoch majú tímoví spolujazdci," skonštatoval Lefevere.

Súvisiace články