Miguel Heidemann

Nemecko

Felt Felbermayr

+ 1:38 min

BRATISLAVA. Slovenský cyklista Lukáš Kubiš prišiel na pretekoch Okolo Rumunska o žltý dres priebežného lídra, no svojím výkonom nesklamal.

Druhá etapa mala spočiatku rovinatý až zvlnený charakter, no záverečných 16 km sa neustále stúpalo. Po horskej prémii prvej kategórie Cabana Roua (9,7 km a 6,1 %) totiž stúpanie pokračovalo až do cieľa.

Keďže tím Elkov Kasper počas väčšiny etapy kontroloval stratu na únik, v závere už jeho jazdci nemali sily a Kubiš zostal v kopci na všetko sám.

Rozvojový tím Astany rozbehol od začiatku stúpania vysoké tempo a vedúcu skupinu poriadne pretriedil. Kubiš sa dlho držal na tretej priečke, no keď zaútočil Rudolf Remkhi, nedokázal sa k nemu pridať.

Snažil sa ísť svoje vlastné tempo a rozložiť si sily na celé stúpanie. Bohužiaľ, ťažko hľadal cyklistov, ktorí by mu v tom momente prestriedali. Bol to ideálny scenár pre ďalších jazdcov kazašského tímu.

Ilkhan Dostiyev dokonca dokázal dostihnúť Remkhima a do cieľa prišili spoločne. Napokon sa dohodli, že víťazom etapy sa stane Remkhi.

Podľa údajov z webu Procyclingstats majú spomenutí Kazachovia 60 a 57 kg, čo bola ich veľká výhoda aj napríklad oproti o 10 kg ťažšiemu Kubišovi.

Slovenský majster ukázal, že je veľkým bojovníkom a hoci mu ešte ušiel Davide Toneatti, napokon 24-ročný rodák zo Zvolena finišoval v kráľovskej etape podujatia na vynikajúcom štvrtom mieste.

Na kazašskú dvojicu stratil minútu a 38 sekúnd. Toneatti, ktorého v úvodnej etape zdolal v špurte, získal na Slováka len 18 sekúnd.

Kubiš v celkovom hodnotení klesol na štvrté miesto, no stále má dobrú šancu na zisk pódia. Vo vrchárskej etape dokonca zdolal aj Hermanna Pernsteinera, ktorý v roku 2020 skončil desiaty na Giro d'Italia.

Účastník OH v Tokiu a Paríži je v hre aj o bodkovaný dres pre víťaza bodovacej súťaže. Na konte má rovnaký počet 41 bodov ako Toneatti.