Smrť kolegu ich spojila. Jazdci chceli tvár Mädera na autobuse, no Kreuziger bol proti

Minútou ticha si uctili pretekári tímu Bahrain Victorious pamiatku svojho kolegu Gina Mädera.
Minútou ticha si uctili pretekári tímu Bahrain Victorious pamiatku svojho kolegu Gina Mädera. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|30. jún 2023 o 15:45

Tím Bahrain Victorious bude na Tour jazdiť na pamiatku Gina Mädera.

BRATISLAVA. Vo štvrtok počas slávnostnej prezentácie tímov pred Tour de France si hneď prvá partia cyklistov minútou ticha uctila pamiatku Gina Mädera.

Švajčiar bol tento rok v nominácii tímu na Tour. Mal to byť jeho premiérový štart a na pódiu pri Guggenheimovom múzeu mal stáť vedľa ostatných pretekárov.

Na Tour mal pomáhať dvojici lídrov Pello Bilbao a Mikel Landa.

Ostal však len v spomienkach.

Spadol po vlastnej chybe

Mäder utrpel smrteľné zranenia v zjazde z Albula Passu na pretekoch Okolo Švajčiarska. Do jednej zo zákrut šiel príliš rýchlo a skončil v rokline. 

„Z nemocnice som po jednej v noci odchádzal s tým, že ráno budeme múdrejší. Stále sme verili, že Gino prežije.

Aj tak sme s organizátormi museli riešiť od rána, čo budeme robiť, ak zomrie. Čo a aj stalo,“ opisoval pre idnes.cz športový riaditeľ tímu Bahrain Victorious Roman Kreuziger. 

Celý tím z pretekov po ďalšej etape odstúpil. Kreuziger vraví, že so všetkými pretekármi o tragédii hovoria veľmi otvorene. 

„Nič sme im nezamlčovali. Tí, ktorí teraz štartujú na Tour vedia, že sme tu pre nich a môžu kedykoľvek požiadať o pomoc psychológa,“ vraví. 

Tím sa zaujímal o detaily nehody.

Analyzoval situáciu a snažil sa dopátrať, čo ju zapríčinilo. „Všetko nasvedčuje tomu, že išlo o jazdeckú chybu a nebol tam žiadny vonkajší vplyv,“ hovorí Kreuziger. 

Chýba číslo s jednotkou na konci

Na uctenie pamiatky svojho kolegu nastúpia pretekári Bahrainu Victorious s hashtagom #RideforGino. (Pretekáme pre Gina). A medzi štartovými číslami, ktoré tím dostal, chýba to s jednotkou na konci, ktoré má väčšinou líder.

Symbolicky ho vynechali kvôli Mäderovi. Prvé číslo dostal Mikel Landa - 62. 

Smrť jedného z kolegov zasiahla mnohých. Tom Pidcock z tímu Ineos opisuje, že mnoho pretekárov prestalo riskovať a boli opatrnejší. 

Nachádzate sa tu:
Domov»Tour de France 2023»Smrť kolegu ich spojila. Jazdci chceli tvár Mädera na autobuse, no Kreuziger bol proti