Víťaza Tour vítali tisíce Dánov. Sme na teba hrdí, vravela mu premiérka

Jonas Vingegaard sa stal víťazom Tour de France 2023.
Jonas Vingegaard sa stal víťazom Tour de France 2023. (Autor: TASR/ Pool Photo via AP)
TASR|26. júl 2023 o 16:18

Jonas Vingegaard druhýkrát získal žltý dres.

KODAŇ. Víťaz Tour de France Jonas Vingegaard zažil triumfálny návrat do Dánska. Jazdca tímu Jumbo-Visma privítali v rodnej krajine tisíce fanúšikov.

"Vingegaard!, Vingegaard!, Vingegaard!," jasal dav na námestí pred mestskou radnicou v Kodani. Dvadsaťšesťročný cyklista sa druhýkrát v kariére stal víťazom najprestížnejších pretekov sveta, keď obhájil vlaňajšie prvenstvo.

"Je stále ťažké uveriť tomu, že som dvakrát za sebou vyhral Tour de France. Ak by mi to niekto povedal pred piatimi rokmi, asi by som mu neveril, alebo by som mu odvetil, že to je nemožné," povedal z balkóna radnice.

Vingegaard priletel do Kodane súkromným lietadlom a odetý v žltom drese pre celkového víťaza Tour sa vydal na slávnostnú jazdu mestom v kabriolete.

Fanúšikovia, mnohí mávajúcimi národnými vlajkami, ho sprevádzali celou cestou z letiska do centra metropoly. Na námestí pred radnicou sa zhromaždili podľa AFP desiatky tisíc priaznivcov.

"Som tvoja veľká fanúšička a nie som jediná. Získal si si srdcia všetkých Dánov. Sme na teba hrdí," poďakovala sa Vingegaardovi počas slávnostného príhovoru dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Vingegaard dokázal obhájiť triumf, keď v prvých dvoch etapách záverečného týždňa zničil jediného reálneho konkurenta Tadeja Pogačara.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tour de France 2023»Víťaza Tour vítali tisíce Dánov. Sme na teba hrdí, vravela mu premiérka