Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Červený koberec v Las Vegas pre Braccialiho

SITA|Publikované 2. jan 2008 o 12:25

NEW YORK 2. januára (SITA) - Rozsiahly komentár v magazíne Tennis Week sa zaoberá širšími súvislosťami trestov pre Talianov Potita Staraceho a Danieleho Braccialiho za stávkovanie v kontexte problematiky ...

NEW YORK 2. januára (SITA) - Rozsiahly komentár v magazíne Tennis Week sa zaoberá širšími súvislosťami trestov pre Talianov Potita Staraceho a Danieleho Braccialiho za stávkovanie v kontexte problematiky možného korupčného konania v "bielom športe". Publicista Richard Evans sa pozastavuje nad tým, že Rus Nikolaj Davydenko, ktorého augustový zápas s Argentínčanom Martinom Vassallom-Arguellom spustil lavínu rôznych podozrení a dohadov, pôvodne dostal - napokon úplne anulovanú - pokutu len 2000 USD za údajne zámerné vypúšťanie duelu v Petrohrade, zatiaľ čo Braccialimu udelili sankciu 20 000 USD a Staracemu dokonca 30 000 USD za dávnejšie stávky rádovo v desiatkach eur na cudzie zápasy.

"Starace má absolútnu pravdu, keď tvrdí, že sa s Braccialim stali obeťami ťaženia ATP proti korupcii bez toho, aby bol riešený skutočný problém - predávanie zápasov. Obaja by si zaslúžili akurát tak poklepkanie po prstoch a radu, aby mince z vreckového radšej hádzali do hracích automatov." Na neproporčnosť pobúrene upozornil už Američan Andy Roddick, keď musel zaplatiť pokutu 20 000 USD za neskoré storno účasti na turnaji ATP Masters Series v Paríži pre zdravotné problémy.

"Pre Braccialiho už je pripravený červený koberec v Las Vegas," ironizuje Evans a dodáva: "Keby polícia dávala pokuty za nesprávne parkovanie pri dome vraha, vyzerala by stupídne. Toto je rovnaké." Staracemu dokázali 5 stávok v celkovej hodnote 90 eur, Braccialimu 50 tipov, každý za 5 eur. "V devätnástom storočí by vás za krádež kurčaťa deportovali do Austrálie. Teraz tam týchto dvoch nechcú pustiť za investície sotva v hodnote krmiva pre hydinu," píše Evans. Tennis Week síce súhlasí s vyhláseným bojom proti hrozbe korupcie, ale vystríha pred prehnanými výstražnými krokmi zo strany Asociácie tenisových profesionálov ATP a zadávaním úloh externému prostrediu: "Ak vrchnosť ATP chce poznatky, bolo by lepšie konzultovať veci v šatniach hráčov, než sa obracať na nechutne drahé firmy s otázkami, na ktoré zadávateľ má poznať odpovede. Jediným skutočným problémom, ktorému ATP zatiaľ čelí, je vypátranie osôb, ktoré boli za stávkami v hodnote sedem miliónov dolárov na zápas Davydenka s Vassallom-Arguellom."


Súvisiace články