Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Brankár Duba: HC Lev je šanca chytať proti najlepším

Tomáš Duba. (Autor: Jan Karásek, MF DNES)
Sportnet|16. júl 2011 o 10:39

Hral vo Fínsku, v českej extralige aj vo Švédsku, teraz sa prvýkrát chystá preraziť v Kontinentálnej hokejovej lige. "Bude to úplne nová situácia," uvedomuje si Tomáš Duba, gólman rodiaceho sa tímu HC Lev Poprad.

"Ale ja už toho mám dosť za sebou, aby som z toho mal mať nejaké obavy," povedal pre portál iDnes.cz.

O záujme Popradu sa neoficiálne hovorilo už začiatkom júna. Prečo trvali rokovania tak dlho?

Ani neviem. Ja som od nich dostal ponuku a pomerne rýchlo som sa s vedením dohodol. Potom sa dolaďovali podmienky medzi Třincom a Popradom, čo sa nakoniec pretiahlo až do minulého týždňa.

Neznervózňovalo vás to dlhé čakanie na dohodu medzi klubmi?

Dúfal som, že to dobre dopadne. Síce to trvalo dlhšie, ale bolo logické, aby sa dohodli. Bolo to v záujme všetkých troch strán.

Vlani mal Poprad zazmluvnených hráčov, tím už začal v meste trénovať. A potom ho do KHL nevzali. Aj keď tento rok je situácia iná, nemali ste z toho pri rokovaniach s klubom obavy?

Vlani som to sledoval, tomu projektu som fandil, viem, ako to tam dopadlo. Neistotou sa však stresovať nemusím, pretože som bol pod zmluvou v Třinci. Keby to nevyšlo, bol by som znovu ich hráčom.

Čo si od nového angažmánu sľubujete?

V KHL som nikdy nechytal, teraz som aj bez účasti v národnom tíme dostal šancu ukázať sa v Rusku. Zrejme mi pomohlo to, že som mal dobrý koniec sezóny v Zlíne.

Beriete teda Poprad ako vstupenku do elitnej spoločnosti? S tým, že keby sa vám darilo, môže sa za rok ozvať niektorý z veľkých klubov?

Beriem to tak, že mám šancu si zachytať proti najlepším hokejistom v Európe. V KHL je veľa špičkových hráčov, pre brankára je to určite krok dopredu.

Sezónu ste končili v Zlíne, vaše hráčske práva vlastnil Třinec a teraz ich prevzal Poprad. Kde ste vlastne absolvovali letnú prípravu?

Vo Fínsku. Po sezóne som sa dohodol s vedením Třinca, že mi umožní pripravovať sa individuálne. Som rád, že mi vyšli v ústrety a že tak mohla byť manželka pred ďalšou sezónou chvíľu doma. Veľa času som trávil vo fitku. Svokor je kondičný tréner, takže sa nikto nemusí báť, že by som nemal kontrolu.

Stihli ste vôbec dovolenku?

Hneď po sezóne, len na týždeň. Boli sme ešte s Láďom Kohnom v Dubaji. Od tej doby trénujem.

V Poprade vzniká úplne nový tím. Bude úloha gólmana v takom prípade dôležitejšia?

S niečím takým sa stretávam prvýkrát, nemám s tým žiadnu skúsenosť. Vzťahy v kabíne sa budú ešte len budovať. Všetci sme ale profíci, hrali sme v mnohých mužstvách. Navyše nás povedie skúsený tréner (Radim Rulík), ktorý vie, ako má veci nastaviť, aby fungovali.

Už premýšľate o sťahovaní?

Zatiaľ veľmi nie, najskôr budem bývať v hoteli a budem sa trochu rozhliadať. Až keď za mnou priletí rodina, budeme to riešiť.

Kedy sa budete hlásiť v novom pôsobisku?

Cez víkend štartujtem auto a idem.

Vy pôjdete z Fínska do Popradu autom?

Jasné. Do Česka už som takto išiel najmenej desaťkrát. Aj keď väčšinou cez Švédsko, potom loďou cez Nemecko a domov. Tentokrát pôjdem východnou cestou. Trajektom do Estónska cez Lotyšsko, Litvu a Poľsko. O dvadsaťpäť hodín som tam.

Súvisiace články