PARÍŽ. V mixzóne parížskeho výstaviska Parc des Expositions sa rozpútalo šialenstvo. V priestoroch, kde na slovenskú boxerku Jessicu Triebeľovú čakali nedávno iba štyria reportéri, sa teraz tlačilo možno 150 novinárov.
Všetci chceli vidieť a počuť jednu z najkontroverznejších postáv OH 2024 v Paríži, alžírsku boxerku Imane Khelifovú a jej súperku Maďarku Annu Lucu Hámoriovú.
Khelifová vo štvrťfinále vyhrala na body 5:0 a už má z Paríža istú medailu.
„Bol to férový boj? Prosím, po anglicky! Hovoríte po francúzsky?“, prekrikovali sa žurnalisti.
Narodila sa ako dievča
Imane Khelifová sa stala stredobodom pozornosti po tom, čo v osemfinále jej súperka Angela Cariniová odstúpila už po 46 sekundách, keď rýchlo inkasovala niekoľko tvrdých úderov.
O alžírskej boxerke odvtedy uzrelo svetlo sveta mnoho informácií a dezinformácií a je ťažké ich od seba oddeliť.
Jeden z kľúčových faktov je, že Imane Khelifová neprešla tranzíciou. Narodila sa ako dievča, bola vychovávaná ako dievča, v dokladoch má uvedené ženské pohlavie a vždy súťažila medzi ženami.
Zúčastnila sa aj na olympiáde pred tromi rokmi v Tokiu a jej účasť nevzbudila žiadnu odozvu. Prehrala vo štvrťfinále. Rovnako neboli pochybnosti pri jej štarte na majstrovstvách sveta 2022, africkom šampionáte či arabských hrách.
Predtým sa predstavila aj v Maďarsku na Memoriáli Istvána Bocskaiho, kde skončila na druhom mieste. Maďarský boxerský zväz nemal žiadne námietky proti jej účasti.
Vo všetkých prípadoch však súťažila ešte o váhovú kategóriu nižšie, do 60 kilogramov.
Na olympiáde v Paríži sa predstavila v kategórii do 66 kilogramov.
Vymazané príspevky
Ruské zdroje o Khelifovej tvrdia, že má mužský chromozóm. Vlani ju na majstrovstvách sveta, ktoré organizovala Medzinárodná boxerská asociácia (IBA) pred finále diskvalifikovali, lebo vraj neprešla testami, ktoré však údajne nemerali hladinu testosterónu v krvi. Presné hodnoty tohto testu, ani to, o aký test išlo, nikdy nezverejnili.
Na čele IBA je Rus Umar Kremľov a boxerská asociácia je pod silným ruským vplyvom. Olympijský turnaj v Pariži neorganizuje IBA, ale Medzinárodný olympijský turnaj.
Je možné, že Khelifová má intersexualitu, čo znamená, že medzi genetickým pohlavím, genitáliami a sekundárnymi pohlavnými znakmi existujú rozpory.
Polemika, či genetický profil nejakým spôsobom zvýhodňuje pretekárku z Alžírska, môže byť oprávnená. O to viac, že ide o kontaktný šport, kde treba dbať aj na bezpečnosť súťažiacich.
Podobný problém musela riešiť aj atletika po úspechoch bežkyne Caster Semenyaovej, ktorá síce má ženské pohlavné orgány, no hormonálne má bližšie k mužom.
Svetová atletika napokon prijala pravidlo, ktorá určuje konkrétnu hranicu testosterónu, nad ktorou už pretekárky nemôžu súťažiť na určitých tratiach.
Takéto pravidlo napokon môžu zaviesť aj v boxe. Diskusia však nabrala nechutný smer, kde Khelifovú nazývali „neženou“ či ju zobrazovali ako stelesneného diabla.