Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Boh sa pozrel na chlapca s dlhými rukami a povedal: Gianluigi, ty budeš brankár

Gianluigi Donnarumma. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 19. feb 2016 o 19:58

Prvý diel seriálu o najlepších futbalových tínedžeroch začíname najnepravdepodobnejšou brankárskou jednotkou spomedzi všetkých svetových veľkoklubov - Gianluigim Donnarummom.

MILÁNO. V 16 rokoch tínedžeri obvykle chodia do školy. Gianluigi Donnarumma plní úlohu brankárskej jednotky jedného z najlepších futbalových tímov na svete.

Z predsezónnej brankárskej trojky sa vďaka slabej forme ostatných brankárov znenazdajky stala jasná jednotka. Chrbát mu kryjú také esá ako Christian Abbiati či víťaz Ligy majstrov Diego López.

Podľa Abbiatiho bohom obdarený

Mysleli by ste si, že 38-ročný veterán Abbiati sa bude cítiť ukrivdený. Pravda je však niekde inde.

„Jeho talent je úžasný. Sám boh sa pozrel na veľkého chlapca s dlhými rukami a nohami a povedal ,Gianluigi, ty budeš brankár´.“

Týmito slovami počastoval mladučkého gólmana Abbiati, ktorý za milánsky klub odchytal takmer 300 ligových zápasov.

Mimochodom, Abbiatiho dcéra, Giulia, je iba o pár mesiacov mladšia než otcov brankársky konkurent.

Mladý Gianluigi sa dostal do akadémie AC, keď mal 14 a jeho veľkým brankárskym idolom bol slávnejší menovec Gianluigi Buffon. Od detských čias bol o hlavu vyšší, než ostatní, čo využili v mládežníckej akadémii Milánčanov.

Donnarumma je na svoj vek neuveriteľne vyspelým brankárom


Prekvapenie tejto sezóny

V tejto sezóne ani jeden zo skúsených brankárov AC nemal dobrú formu, tak koncom októbra v 9. kole Serie A proti Sassuolu vybehol na ihrisko od začiatku práve Donnarumma.

Stal sa tak najmladším brankárom v histórii talianskeho futbalu, ktorý nastúpil na zápas Serie A.

„Keby som si vyberal podľa veku, asi by chytal Diego (López). Mne však na tom nezáleží, Gianluigi mal v poslednom čase najlepšiu formu,“ obhajoval svoju prekvapivú voľbu tréner AC Siniša Mihajlovič.

Podľa talianskych médií si mení dres Gigi Buffon a nový Gigi Buffon

Od toho momentu je 16-ročný rodák z predmestia Neapola jasnou brankárskou jednotkou a vďaka skvelej forme nikoho neprekvapí, keď sa na konci sezóny objaví medzi najlepšími brankármi Serie A, po boku svojho idolu, Buffona.

„Je nesmierne vyspelým brankárom. A navyše, spôsob akým sa vyrovnáva s tlakom, je pôsobivý,“ vyhlásil legendárny taliansky brankár o svojom mladom nasledovníkovi a konkurentovi v jednom.

Zaujímavosť

Gianluigiho brat, Antonio, je tiež brankár. Strávil 5 rokov v mládežníckej akadémii AC Miláno, kam doviedol aj svojho brata.

Následne bol preradený do hlavného tímu, v ktorom však nenastúpil ani na jeden ligový zápas.

V súčasnosti je hráčom Janova FC, v ktorom sa nepresadzuje tak, ako jeho mladší brat v Miláne.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články