Vittozziová ovládla vytrvalostné preteky, Machyniaková dosiahla osobné maximum

Lisa Vittozziová
Lisa Vittozziová (Autor: TASR/AP)
TASR|13. feb 2024 o 18:48

Talianska biatlonistka získala zlato po bezchybnej streľbe.

MS v biatlone 2024 - Nové Mesto na Morave

Vytrvalostné preteky žien na 15 km:

1.

Lisa Vittozziová

Taliansko

40:02,9 min

0 (0+0+0+0)

2.

Janina Hettichová-Walzová

Nemecko

+ 20,5 s

0 (0+0+0+0)

3.

Julia Simonová

Francúzsko

+ 29,6 s

1 (0+0+0+1)

53.

Júlia Machyniaková

Slovensko

+ 6:35,4 min

3 (1+1+0+1)

80.

Zuzana Remeňová

Slovensko

+ 8:07,2 min

5 (1+1+2+1)

85.

Mária Remeňová

Slovensko

+ 12:02,3 min

9 (3+1+3+2)

NOVÉ MESTO NA MORAVE. Talianska biatlonistka Lisa Vittozziová získala zlato vo vytrvalostných pretekoch na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave. V utorok neminula ani jeden terč a triumfovala časom 40,02,9 minúty.

Druhá skončila Nemka Janina Hettichová-Walzová s mankom 20,5 sekundy.

Bronz si vybojovala Francúzka Julia Simonová, ktorá získala medailu aj vo štvrtom štarte na šampionáte (3-0-1).

Zo Sloveniek sa umiestnila najlepšie Júlia Machyniaková, ktorá si 53. miestom vytvorila kariérne maximum na seniorskej úrovni.

Sú to senzačné pocity, teší sa Vittozziová

Dvadsaťdeväťročná Vittozziová sa po striebre z Östersundu 2019 a bronze z vlaňajších MS v Oberhofe konečne tešila zo zlata v najdlhšej disciplíne.

Je to už jej druhá medaila z prebiehajúceho šampionátu, v stíhačke skončila strieborná, a dokopy štvrtá individuálna a celkovo desiata z MS.

"Sú to senzačné pocity, lomcujú mnou všetky emócie. Nikdy som nezískala zlato v individuálnych pretekoch na MS alebo olympiáde. Konečne to vyšlo na správnom mieste v správnom momente.

Vedela som, že dnes dokážem vyhrať, ale to posledné kolo mi vŕtalo hlavou, že musím trafiť všetky terče... Vlani v Oberhofe som minula posledný a prišla som o zlato, takže dnes som sa snažila to nezopakovať," povedala Vittozziová pre Eurosport.

Simonová mala na dosah štvrté zlato

V utorok večer panovalo v Novom Meste na Morave už priaznivejšie počasie, ako tomu bolo minulý týždeň. Teplota klesla k jednému stupňu, vietor bol slabý a hlavne nepršalo.

Podložka však bola po predchádzajúcich dňoch mäkká a tak pomalá. K najhorúcejším favoritkám na medaily patrili Francúzky, ktoré to od začiatku potvrdzovali na trati.

Po prvom kole a úvodnej ležke bola najrýchlejšia Justine Braisazová-Bouchetová, hneď z ňou mala najlepší čas Julia Simonová, ktorá predtým získala zlato v mixe, šprinte aj v stíhačke.

Prvá menovaná si odpálila medailu na druhej položke, keď minula dva terče, lenže Simonová ju zvládla čisto a taktiež aj druhú ležku.

Francúzska biatlonistka Julia Simonová
Francúzska biatlonistka Julia Simonová (Autor: TASR/AP)

S nulami po troch položkách v kolónke netrafených terčov išli aj ďalšia Francúzka Lou Jeanmonnotová, Vittozziová a Nemka Vanessa Voigtová.

Na záverečnú stojku prišla ako prvá Voigtová, opäť sklopila všetky terče a uháňala do cieľa. Z kvarteta však bola najpomalšia a musela čakať, ako sa bude dariť jej súperkám.

Vittozziová potvrdila streleckú formu a dostala sa na čelo s náskokom 51,9 sekundy pred Nemkou. Radosť jej mohli pokaziť obe Francúzky, no nestalo sa, keďže Simonová i Jeanmonnotová zhodne raz minuli.

O zlate bolo viac-menej rozhodnuté, no do boja o medaily prehovorili ešte ďalšie pretekárky s čistou streľbou. Hlavne Nemky Hettichová-Walzová a Selina Grotianová, ktoré vyšli na trať s vyšším štartovými číslami.

Obe sklopili všetkých 20 terčov a Hettichová-Walzová vyrazila do záverečného okruhu s mankom sedem sekúnd na Vittozziovú, no s pomalším behom ako má Talianka.

Pred priebežne druhou Simonovou však mala náskok 17 sekúnd, dokázala ho udržať a i keď padla v cieli vyčerpaná na zem, mohla oslavovať premiérovú individuálnu medailu z MS, najväčší úspech v kariére i prvú medailu pre Nemecko v Novom Meste na Morave.

Júlia Machyniaková
Júlia Machyniaková (Autor: Igor Stančík/Slovenský biatlon)

Mária Remeňová minula až deväť terčov

Životné preteky absolvovala aj devätnásťročná Grotianová, ktorá tesne predbehla Voigtovú a skončila štvrtá.

Na bežkách bola najrýchlejšia Braisazová-Bouchetová a napriek trom trestným minútam skončila na ôsmom mieste s mankom len 1:25,8 min na víťazku.

"Do poslednej chvíle som tom nemohla uveriť," tešila sa Hettichová-Walzová. V prvej päťke skončili tri Nemky, ktoré trafili všetky terče, čo sa podarilo dokopy len šiestim pretekárkam z 92-členného štartového poľa.

"Som rada za cely náš tím. My vieme, že sme dobré pretekárky, ale v predchádzajúcich pretekoch sme nedokázali zložiť dokopy všetky aspekty. Dnes sme boli motivované a vyšlo to," dodala.

Z trojice Sloveniek predviedla ako-tak dobrú streľbu iba posledná štartujúca s číslom 92 Júlia Machyniaková, ktorá minula tri terče a finišovala na 53. mieste s mankom 6:35,4 minúty.

Sestrám Remeňovým sa nedarilo, Zuzana spravila päť chýb a so stratou 9:03,5 minúty obsadila 80. pozíciu, Mária nesklopila až deväť terčov a skončila 85. (+12:02,3 min).

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Vittozziová ovládla vytrvalostné preteky, Machyniaková dosiahla osobné maximum