Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Po olympiáde ukončili kariéru viacerí. Aj Poľka, ktorá získala päť veľkých glóbusov

Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková sa stala jasnou víťazkou sobotňajšieho skiatlonu na 2 x 7,5 kilometra na podujatí Svetového pohára v Pjongčangu v Kórejskej republike. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 5. apr 2018 o 13:36

Justyna Kowalczyková počas kariéry ovládla 50 podujatí Svetového pohára.

BRATISLAVA. Skvelá poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková ohlásila rozlúčku s kariérou po olympijskej sezóne 2017/2018.

Tridsaťpäťročná úspešná protagonistka najmä klasického štýlu počas kariéry ovládla 50 podujatí Svetového pohára a pripísala si dovedna 104 pódiových umiestnení.

Získala päť veľkých glóbusov

V zbierke úspechov má dve zlaté, jednu striebornú a dve bronzové olympijské medaily a je tiež dvojnásobne zlatá a celkovo 8-násobná medailistka z majstrovstiev sveta.

Ako jediná pretekárka v histórii Kowalczyková štyrikrát v neprerušenej sérii ovládla prestížny bežecký seriál Tour de Ski.

Do výpočtu úspechov rodáčky z Limanowej patria aj 4 veľké a 5 malých glóbusov za celkové triumfy vo Svetovom pohári.

Okrem Kowalczykovej ohlásili koniec kariéry po ZOH v Pjongčangu aj Fínka Aino Kaisa Saarinenová, Švédka Anna Haagová či skvelá americká šprintérka Kikkan Randallová.

Tridsaťpäťročná Američanka vyhrala trikrát glóbus za šprinty vo Svetovom pohári a v pretekoch tohto rangu si pripísala 13 víťazstiev.

Historická medaila pre USA

Randallová je aj majsterka sveta v tímšprinte z roku 2013 a kariéru korunovala na ZOH v Pjongčangu ziskom zlata spoločne s Jessicou Digginsovou.

Bola to historicky prvá zlatá olympijská medaila pre USA v behu na lyžiach.

Najznámejším mužským šampiónom z bielej stopy, ktorý ohlásil koniec, je Emil Jönsson.

Tridsaťdvaročný Švéd je bronzový medailista zo šprintu aj tímšprintu zo ZOH 2014 v Soči a pri jeho mene štatistici vedú 16 víťazstiev v pretekoch SP a celkovo 25 pódiových umiestnení.

Celkovo trikrát sa tešil z malého šprintérskeho glóbusu vo Svetovom pohári. Informácie priniesol oficiálny web Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Súvisiace články