Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Beck do 2. kola Wimbledonu. Po dráme zdolal Feliciana Lópeza

Dominika Cibulková sa potrápila, ale postúpila. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 22. jún 2009 o 17:30

Z postupu do 2. kola dvojhry Wimbledonu sa tešili traja Slováci. Hantuchová vyradila 15-ročnú Britku Robsonovú, Cibulková zdolala Francúzku Coinovú a Beck prekvapujúco porazil Feliciana Lópeza. Zranená Rybáriková naopak nestačila na Vinciovú, Lacko zasa n

a Karloviča.

LONDÝN. Slovenská tenistka Daniela Hantuchová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. V úvodnom kole si na tráve All England Clubu poradila s iba 15-ročnou Britkou Laurou Robsonovou v troch setoch 3:6, 6:4 a 6:2.

Vlaňajšia víťazka wimbledonskej juniorky sa Hantuchovej nezľakla, po zisku úvodného dejstva mala v druhom sete brejk k dobru, no potom sa prejavili oveľa väčšie skúsenosti bývalej svetovej päťky. Hantuchová sa v 2. kole stretne s nasadenou šestnástkou Číňankou Čeng-Ťie.

Robsonová bola v úvodnom sete na novootvorenom trávnatom dvorci číslo 2 aktívnejšou hráčkou. Britka v druhom geme prelomila Hantuchovej podanie a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:0. Slovenka síce rebrejkom znížila na 2:3, no v šiestom geme opäť stratila servis a Robsonová si vybudovala náskok 5:2.

Najmladšia účastníčka wimbledonskej ženskej dvojhry od roku 1995 hrala agresívne, umne menila rytmus. V deviatom geme premenila Robsonová v poradí druhý setbal. V druhom dejstve sa Britka po brejku v piatom geme ujala vedenia 3:2, no Hantuchová bleskovo vyrovnala, v desiatom geme opäť získala Robsonovej podanie a vynútila si tretí set.

V rozhodujúcom dejstve Britka držala s favorizovanou Slovenkou krok iba do stavu 2:2. Robsonová potom znervóznela, stratila úderovú istotu a Hantuchová si vďaka zisku štyroch gemov v rade zabezpečila účasť v 2. kole.

Hantuchová po triumfe nad Robsonovou ďakovala svojmu bratovi. "Veľmi mi pomohol, počas celého zápasu ma vytrvalo povzbudzoval, aj vo chvílach, keď som bola set a brejk dolu. Spravil mi úžasnú podporu a vyhrala som to najmä vďaka nemu. Tie tlaky pred zápasom boli v Anglicku veľmi veľké, určite by som v 1. kole radšej privítala inú súperku. Som veľmi šťastná, že som to zvládla, bojovala som o každú loptičku a podarilo sa mi to otočiť. Laura ma svojím výkonom prekvapila, v úvode zápasu som mala problémy s jej servisom. Od polovice druhého setu som však bola na kurte lepšou hráčkou. Na novučičkom dvorci sa mi hralo veľmi dobre, bola to úplne iná káva, ako bývalá dvojka, ktorá bola pre hráčov postrachom. V 2. kole ma čaká veľmi náročný duel. Čeng-Ťie bola vlani v semifinále, no vynasnažím sa podať čo najlepší výkon a pokúsim sa zvíťaziť," povedala Hantuchová pre TASR.

Mladučká Robsonová po prehre netajila sklamanie. "Za stavu 6:3 a 3:2 som odrazu znervóznela a stratila som kontrolu nad zápásom. Ešte stále ma to škrie, no myslím si, že celkovo to bol z mojej strany dobrý výkon. Štartovať v hlavnej súťaži vo Wimbledone, to je obrovská skúsenosť, uviedla Robsonová.

Cibulková tiež postúpila

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa prebojovala do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Semifinalistka Roland Garros si v úvodnom kole ako nasadená štrnástka poradila s Francúzkou Julie Coinovou v troch setoch 6:4, 3:6, 6:3. Cibulková tak napodobnila svoju krajanku Danielu Hantuchovú. V 2. kole ju čaká poľská tenistka Urszula Radwanská.

Cibulková po úspešnom vstupe do turnaja netajila spokojnosť. "Prvé víťazstvo na tráve je super, mám z neho veľkú radosť. Veľmi som chcela vyhrať a som rada, že sa to podarilo, hoci úspešný výsledok sa nerodil ľahko. Coinová veľmi dobre servovala a dala mi veľa es. Z mojej strany to bolo dobré pri úderoch od základnej čiary, no nešiel mi prvý ani druhý servis, ktorý je na tráve veľmi dôležitý. Na moje pomery som urobila veľa dvojchýb, vyhrávala som však dlhé výmeny a to rozhodlo. V treťom sete za stavu 1:0 viedla Coinová pri svojom servise 40:0, no nezabalila som to, pretože obzvlášť na tráve treba hrať o každú jednu loptičku. Podaril sa mi brejk na 2:0, čo mi dodalo veľa sebavedomia a súperku to naopak dostalo na kolená. Za stavu 5:1 som podcenila servis a Coinová ešte znížila na 3:5, no už som to udržala," povedala pre TASR Cibulková.

Pre slovenskú jednotku je súperka v 2. kole, mladšia zo sestier Radwanských, neznámou. "Nepoznám ju, nikdy som ju na turnajoch nejako špeciálne nesledovala. Viem, že je to juniorská wimbledonská víťazka, ktorá sa cíti na tráve dobre. S trénerom Vladom Pláteníkom sa budeme usilovať ušiť na ňu účinnú taktiku. Verím, že podám dobrý výkon," dodala Cibulková.

Dominika Cibulková (14-SR) - Julie Coinová (Fr.) 6:4, 3:6, 6:3 za 138 minút (45, 41, 52)

Rybáriková dohrala. Trápil ju sval

Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková nečakane prehrala v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (22. júna - 5. júla, celková dotácia 12 550 000 libier, tráva) s takisto nenasadenou Taliankou Robertou Vinciovou za 68 minút hladko 3:6, 2:6.

"Mám natrhnutý sval na ramene a mám tam zápal," referovala Magdaléna Rybáriková pre agentúru SITA a dodala: "Myslela som si, že môžem uspieť aj s druhým servisom, ale nestalo sa. Každý deň som s tým ramenom chodila k lekárovi, takže je to oveľa lepšie, ale stále bolestivé.

Dvadsaťročná piešťanská rodáčka urobila o 4 nevynútené chyby menej (17:21), ale táto vyznávačka ofenzívneho poňatia veľmi výrazne zaostala vo víťazných úderoch (22:35). Talianke sa vydarilo 31 z až 41 zákrokov pri sieti a ako returnujúca si pripísala každý druhý fiftín.

Šampiónka z nedávneho prípravného podujatia WTA Tour v Birminghame Rybáriková (40. v počítačovom poradí), ktorá sa minulý týždeň pre natiahnutý sval v pravej časti slabín odhlásila z podujatia v holandskom Hertogenboschi, v úvodnej fáze síce znížila rebrejkom na 1:2, potom však znova stratila podanie, nevyužila šancu na návrat do setu v piatej hre a sama musela odvracať dve hrozby v šiestej. Talianka, ktorá mala proti zverenkyni Mojmíra Mihala bilanciu 0:2 z vlaňajšej antuky, v závere vstupného dejstva už nezaváhala. V druhom sete 26-ročná 53. hráčka renkingu Vinciová obrátila z 0:1 na 5:1 aj cez brejkbal v šiestej hre a v ôsmom geme pri vlastnom podaní premenila štvrtý mečbal.

Finalistka wimbledonskej súťaže dievčat 2006 Rybáriková sa aj vlani pri svojom londýnskom debute medzi seniorkami lúčila hneď v 1. kole a jej maximom na úrovni "veľkej štvorky" zostáva 3. kolo z vlaňajších newyorských US Open.

Roberta Vinciová (Tal.) - Magdaléna Rybáriková (SR) 6:3, 6:2 za 68 minút (33, 35)

Skvelý Beck vyradil nasadenú 21-ku

Prvý set trval len 27 minút a bol zlým snom v podaní slovenského tenistu. S výnimkou úvodného brejku, ktorý mu súper premenil dvojchybou, už Beck neuhral ani gem. Nenašiel recept na pestrú paletu slajzov španielskeho ľaváka, z ktorých slovenský tenista často kazil a triafal loptičky do siete. López solídne podával, keď bežne získaval body aj po druhom servise, a navyše umne dokázal meniť rytmus.

Na 5:1 zvýšil pri podaní súpera po famóznom dropšote, keď loptička z jeho rakety dopadla asi 30 cm za sieť. Následne dopodával na 6:1 a pri setbale zakončil smečom nad hlavou. V úvode druhého setu Beck opäť neudržal podanie, keď pokazil nahraný volej. Vzápätí López zvýšil na 2:0, no potom sa v Beckovej hre čosi zlomilo. Konečne začal získavať body priamo z podania a prvýkrát vyhral aj svoj servis. Slovák zlepšil aj returny a po jednom takomto returne pod nohy súpera vyrovnal z 0:2 na 2:2. Beck čoraz častejšie dostával v medzihre súpera do zložitých situácií, ale zatiaľ z toho neťažil. V

deviatom geme čelil zvolenský rodák po nevydarenom nábehu k sieti brejkbalu, no napokon esom zvýšil na 5:4. Rozhodujúci okamih setu prišiel v dvanástom geme, keď López najprv dvojchybou a potom nevydareným nábehom ponúkol Beckovi dva setbaly a ten hneď prvý využil víťazným obhodením na 7:5. Slovenský tenista úplne striasol nervozitu a v treťom sete podal uvoľnený výkon, ktorý ho kedysi dostal až do štvrtej desiatky rebríčka ATP. Hral koncentrovane, výborne podával a súperovi povolil prvý gem až za stavu 3:0.

Pri podaní na zisk setu prehrával Slovák 0:30, no po 9. ese a skvelej výmene, po ktorej loptička prešla cez sieť 27-krát napokon skončil Španiel neplánovane na kolenách, vyrovnal na 30:30. Pri následnom setbale zahral López pridlhý return a Beck viedol 2:1 na sety.

Na začiatku štvrtého setu prišlo čiastočné uvoľnenie zo strany slovenského tenistu. Súperovi povolil brejk na 1:3, vzápätí sa však po skvelom topspinovom lobe vrátil do setu rebrejkom na 2:3. López však podával ako prvý a vždy bol o krok vpredu. V desiatom geme Slovák za stavu 4:5 nevydržal s nervami a dvojchybou ponúkol súperovi setbal. Vzápätí ho López po vynútenej chybe súpera aj využil a išlo sa do piateho dejstva.

V ňom sa bývalý 36. hráč rebríčka ATP Beck v úvode výborne skoncentroval a súpera po sérii excelentných úderov brejkol. Vzápätí potvrdil na 2:0 a bol na dobrej ceste. Slovákovi neskôr začali odchádzať sily, ale zubami-nechtami si držal servis a keď po troch hodinách zvýšil na 5:3, bol blízko senzačného triumfu. López znížil na 4:5 a na príjme vzápätí využil nervozitu Becka na vyrovnanie na 5:5.

Razom bol psychicky na tom lepšie Španiel, ktorý po svojom podaní prvýkrát v piatom sete viedol: 6:5. Beck kontroval na 6:6 a išlo sa ďalej bez tajbrejku. Jeden z rozhodujúcich momentov prišiel za stavu 7:6 pre Španiela, keď sa López pri Beckovom servise dostal k prvému mečbalu.

Slovenský tenista vzápätí v núdzi zahral neuveriteľný úder do rohu kurtu a vynútil si zhodu. Výborným skrátením napokon vyrovnal na 7:7. Zdalo sa, že po tri a polhodine strávených na kurte má López o trochu lepší servis, no práve on napokon v hre nervov zlyhal. Beck ho v sedemnástom geme piateho setu po dvoch pomerne ľahkých chybách siedmykrát v zápase brejkol a šiel po druhý raz podávať na víťazstvo. Tento pokus mu už vyšiel. Po mečbalovej loptičke z Beckovej rakety sa už Španiel ani nerozbehol a Slovák mohol oslavovať jedno z najväčších víťazstiev od svojho predvlaňajšieho návratu na profesionálne kurty po dvojročnej nútenej pauze po pozitívnom náleze.

Karol Beck (SR) - Feliciano López (21-Šp.) 1:6, 7:5, 6:3, 4:6, 10:8 za 3:45 h (27, 48, 35, 37, 78)

Lacko nestačil v 1. kole na "bombardéra" Karloviča

Slovenský tenista Lukáš Lacko neuspel v 1. kole dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji roka londýnskom Wimbledone (22. júna - 5. júla, celková dotácia 12 550 000 libier).

V pondelkovom podvečernom súboji 21-ročný kvalifikant Lacko pri svojom debute v hlavnej wimbledonskej súťaži podľahol chorvátskemu favoritovi Ivovi Karlovičovi 3:6, 6:7 (4), 3:6. Piešťanský rodák Lacko ani vo svojom treťom vystúpení v hlavnej súťaži na turnaji veľkej štvorky (predtým Australian Open 2007 a 2008) nepreliezol do 2. kola, ale za svoje tohtoročné wimbledonské vystúpenie sa nemusí hanbiť. Z Londýna si aj vďaka úspešnej kvalifikačnej púti odnáša prémiu 10 750 libier a 25 bodov do rebríčka ATP.

Dvadsiaty druhý nasadený Karlovič podľa predpokladov ťažil zo svojho vynikajúceho servisu (celkovo 32 es, 93% využitie I. podania), no v druhom sete nebol Lacko ďaleko od jeho zisku. Vďaka skvelému podaniu dotiahol dejstvo až do tajbrejku a v ňom viedol nad najvyšším mužom na okruhu ATP (208 cm) 3:1.

Karlovič však otočil vývoj skrátenej hry na 7:4 a za stavu 2:0 na sety bol na koni. Chorvátsky "bombardér" mohol prísť o svoj nezreturnovateľný servis v tretej hre tretieho setu. To by však musel Lacko využiť aspoň jeden z troch núkajúcich sa brejkbalov. Nestalo sa. Tridsaťročný rodák zo Záhrebu sa ujal vedenia 2:1 a keď neskôr v šiestom geme slovenského súpera po druhý raz v stretnutí brejkol, mal otvorenú cestu k víťazstvu. Za stavu 5:3 Karlovič čistou hrou ukončil zápas a pripísal si očakávané, aj keď nie jednoznačné víťazstvo.

"Neprekvapil ma, servoval dobre," skonštatoval Lukáš Lacko pre agentúru SITA a dodal: "Šance som však mal. Najmä druhý a tretí set som si tak trochu prehral sám. Tajbrejk som mal získať, bolo v ňom veľa príležitostí. Škoda aj tých brejkbalov v treťom sete."

Lukáš Lacko (SR) - Ivo Karlovič (22-Chorv.) 3:6, 6:7 (4), 3:6 za 1:37 h (26, 51, 30)

Aj Kristína Kučová do hlavnej súťaže dvojhry

Slovenská tenistka Kristína Kučová sa napokon dostala do hlavnej súťaže dvojhry na treťom grandslamovom turnaji roka na londýnskej tráve vo Wimbledone. Víťazka singlovej súťaže junioriek na newyorských US Open 2007, ktorá neuspela vo finálovom 3. kole wimbledonskej kvalifikácie, sa vo "veľkom žrebe" ocitla namiesto dlhodobo zranenej Slovinky Katariny Srebotnikovej. Devätnásťročná Bratislavčanka zažije seniorskú grandslamovú premiéru v hlavnej súťaži v utorok proti Aiko Nakamurovej z Japonska.

"Napokon to vyšlo," s radosťou referovala agentúre SITA svoje zaradenie do 1. kola mladšia zo sestier Kučových. Tá bude štvrtou Slovenkou v singli žien a celkovo šiestou slovenskou zástupkyňou vo dvojhre na 123. majstrovstvách Anglicka v tenise, ktoré sa od pondelka hrajú na tráve All England Lawn Tennis and Croquet Clubu. Rovnaké šťastie ako Kristína Kučová mal ešte v piatok Karol Beck, ktorý sa dostal do hlavného mužského pavúka tiež ako "lucky loser".