Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Prázdnotu po tenise vypĺňa psychológia, vraví Suková

Helena Suková (vľavo) a Martina Hingisová s trofejou pre víťaza ženskej štvorhry vo Wimbledone v roku 1998. (Autor: TASR/AP)
Andrej Bučko|Publikované 25. jan 2018 o 17:20

Bývalá tenistka hovorí pre SME aj o tom, ako nečakane zastavila nevídanú sériu Navrátilovej.

Rozhovor pre denník SME:

Bývalá svetová tenisová štvorka a svetová jednotka vo štvorhre HELENA SUKOVÁ sa objavila v Austrálii po 19 rokoch a v Melbourne ju predstavili ako novú členku Siene slávy svetového tenisu vedno s bývalým nemeckým hráčom Michaelom Stichom.

Získala desať grandslamových titulov vo štvorhre, dve deblové olympijské striebra, štyrikrát Pohár federácie v tíme Československa. Vyhrala aj premiérový ročník Hopmanovho pohára v roku 1989 po boku Slováka Miloslava Mečířa.

Ako ste prijali správu, že vás zaradili do siene slávy?

"Je to veľká česť, vážim si to. Je to poďakovanie a pocta aj pre celú moju rodinu a československý tenis. Vyrastala som v Československu a bez pomoci a podpory širšieho okolia by som tie úspechy nedosiahla."

Čomu ste sa venovali po skončení kariéry?

"Od roku 1999 som predsedníčkou znovuzaloženého International Lawn Tennis Clubu v Česku. Pracovala som do roku 2008 v predsedníctve Českého klubu olympionikov, a teraz som aj v predsedníctve Českého klubu fair play. Doštudovala som odbor psychológie na Filozofickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci a od roku 2010 pracujem v centre duševnej pohody Modrá lagúna."

Ako ste sa dostali k psychológii?

"Náhodou. Dva roky som si užívala, že nemusím nič robiť. Môj otec mi po skončení kariéry poradil, aby som šla ešte študovať a zapojila sa do každodenného života. Tak som sa najskôr na to dala zo zvedavosti, ale potom ma prax a práca v liečebni s výbornou spätnou väzbou od pacientov tak nadchli, že som si to obľúbila. Mojimi klientmi sú aj športovci a tenisti, ale tvoria asi iba 20 percent. Zvyšok sú bežní ľudia, ktorí potrebujú pomoc."

V čom spočíva vaša práca?

"Žijeme v uponáhľaných časoch. Návrat pohody a zlepšenie stavu pacientov po rozhovoroch so mnou mi naznačili, že asi niečo robím dobre, a tak je to dnes priam môj koníček. Nerobím to však denne, v ordinácii som tak raz-dvakrát do týždňa, niekedy prijímam klientov aj doma. Takže je to príjemné spojenie záľuby s užitočnou prácou. Našla som nový hnací motor, zmysel života.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Andrej Bučko

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.