Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Ponižoval ju, musela kradnúť jedlo. Bežkyňa žaluje bývalého trénera

Mary Cain. (Autor: TASR)
SITA|13. okt 2021 o 13:19

Urážal ju pre jej váhu.

PORTLAND. Americká bežkyňa na stredné a dlhé trate Mary Cainová sa rozhodla zažalovať svojho bývalého trénera Alberta Salazara a ich zamestnávateľa Nike na 20 miliónov amerických dolárov.

Už len bývalá atlétka tvrdí, že ju Salazar citovo týral, keď sa v roku 2012 pripojila k jeho tímu ako 16-ročná.

Ponižoval ju

Súdny proces vykresľuje Salazara ako nahnevaného podivína, ktorý bol posadnutý údajnou nadváhou Cainovej a verejne ju pre to ponižoval. To sa podľa nej podpísalo na jej fyzickom a duševnom zdraví.

Spoločnosť Nike o tom údajne vedela, ale podľa žaloby v celej záležitosti zachovala postoj "mŕtveho chrobáka". Salazar akékoľvek obvinenia z citového zneužívania svojej bývalej zverenkyne odmieta.

Zároveň tvrdí, že Cainová ani jej rodičia nemali žiadne námietky voči štýlu jeho práce počas jej účasti v tréningovom programe.

V žalobe podanej v pondelok na obvodnom súde okresu Multnomah športovkyňa tvrdí, že Salazar od nej požadoval, aby sa postavila vždy na váhu ako prvá a potom ju pred ostatnými kolegami z tímu verejne ponižoval.

Cainová údajne pri svojom trénerovi trpela hladom, keďže jej počas tréningov prísne strážil príjem potravín. Bežkyňa sa dokonca viackrát uchýlila k tomu, že kradla kolegyniam energetické tyčinky.

Mala depresie

Dnes 25-ročná bývalá svetová juniorská šampiónka v behu na 3000 m tvrdí, že až do roku 2019 sa u nej prejavovali poruchy prijímania potravy, depresie a stavy úzkosti. V dôsledku toho sa mala aj porezať.

"Nike neurobila nič, aby zabránila Salazarovi ponižovať svoje zverenkyne. Nechala ho, aby sa vysmieval z toho, ako vyzerajú a ignoroval ich duševné zdravie. Ukázalo sa, že v tejto tréningovej skupine to bol systémový problém. Robili to pre vlastné potešenie a zisk," uviedla právnička Kristen Westová McCallová, ktorá zastupuje Cainovú v súdnom spore.

Neslávne známy Alberto Salazar pomohol založiť projekt Nike Oregon, aby boli americkí bežci na stredné a dlhé trate konkurencieschopní voči zvyšku sveta. Projekt rozpustili v roku 2019 po žalobe Americkej antidopingovej agentúry (USADA) na Salazara z troch porušení jej kódexu.

USADA mu zakázala angažovať sa v športe po dobu štyroch rokov. Tréner sa odvolal na Športový arbitrážny súd (CAS), ktorý nedávno potvrdil jeho štvorročný trest.

Dokázalo sa, že zosnoval plán na manipuláciu s dôkazmi, aby pomýlil antidopingových komisárov a vyšetrovateľov.