Dosiahli historický úspech. Armwrestleri získali na šampionáte 19 medailí

Tréner Gabriel Harčarik so svojimi zverenkyňami - vľavo Michaela Bačíková, vpravo Aila Sosa. (Autor: archív G.H.)
Daniel Dedina|25. máj 2022 o 21:40

Úspešní boli aj členovia AWK Prešov.

PREŠOV. V máji sa konali majstrovstvá Európy v armwrestlingu. Ich dejiskom bola Bukurešť.

„Slovenská juniorská reprezentácia získala na majstrovstvách Európy devätnásť medailí. To je historický úspech. Dievčatá obhájili druhé miesto v hodnotení krajín, čo je fantastické,“ nadchýnal sa reprezentačný tréner slovenských juniorov Gabriel Harčarik.

Na MS chcú byť ešte lepší

„Som spokojný s výkonom mojich zverencov, aj keď vždy môže byť niečo lepšie. Verím, že ich tieto úspechy motivujú do tréningov a na svetovom šampionáte v Turecku sa predvedú v ešte lepšej forme, pretože konkurencia tam bude ešte väčšia,“ tvrdí Harčarik, ktorý pôsobí v AWK Prešov.

Potešili ho aj úspechy zástupcov prešovského klubu. Juniorskú reprezentáciu tvorili Aila Sosa, Michaela Bačíková a Matej Bobovčák. Všetci traja juniori tento rok prestúpili do vekovo vyšších i ťažších kategórií.

V kategórii juniorky do 18 rokov a 60 kg obsadila Aila Sosa 2. miesto na pravú ruku a 3. miesto na ľavú ruku. Vylepšila si tak výsledok z minulého roka, kedy štartovala ešte medzi 15-ročnými dievčatami.

Michaela Bačíková si z majstrovstiev v kategórii juniorky do 21 rokov, nad 70 kg na pravú ruku odniesla bronzovú medailu. Vyžadovalo si to tvrdý boj a stálo ju to aj menšie zranenie.

Matejovi Bobovčákovi sa pri jeho premiére medzi 18-ročnými na ME nedarilo a nezískal žiaden cenný kov.

Jeho sestra Kristína si medzi seniorkami počínala o čosi úspešnejšie, ale tiež jej to nestačilo na medailu. Medzi ženami do 80 kg sa umiestnila na 4. mieste.

Bola to jej premiéra v seniorskej kategórii a prvýkrát musela na súťaž upravovať hmotnosť, čo malo taktiež vplyv na jej výkon.

Potiahne to do domáceho šampionátu?

Najviac sa na šampionáte darilo Petrovi Spustovi. Ten po prvýkrát v histórii Slovenska získal zlatú medailu v kategórii masters ľavou rukou. Súťažil v kategórii nad 100kg.

V pravačke obsadil 4. miesto. Dôvodom bol hneď prvý, veľmi dlhý a ťažký zápas. Vysilil sa v ňom a ruka už nevládala.

V akcii majster Európy Peter Spusta (vľavo).
V akcii majster Európy Peter Spusta (vľavo). (Autor: archív G.H.)

„Petrovi gratulujem k titulu, lebo sa opäť zapísal do histórie. Verím, že to potiahne ešte do domácich majstrovstiev Európy, ktoré budú v roku 2024 v Bratislave,“ zaželal si Harčarik.

Zároveň poďakoval Patrikovi Juhasovi za to, ako sa pri svojej premiére na ME zhostil pozície asistenta trénera reprezentácie.

Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.