BRATISLAVA. Človek nikdy nezabudne na jeho výnimočný zákrok vo finále vtedajšej druhej najvýznamnejšej európskej klubovej súťaže Pohára víťazov pohárov.
Slovan Bratislava v roku 1969 slávne zdolal v Bazileji FC Barcelona 3:2.
Alexander Vencel v nadstavenom čase pri poslednom útoku Kataláncov vybehol proti voľnému Fustému, ktorý asi zo siedmich metrov vypálil loptu priamo do náruče brankára Slovana.
Šupu chytil a loptu udržal, nevypadla mu. Koniec, Slovan vyhral.
Vencel má loptu z Bazileja, ktorú tak skvele zneškodnil v posledných sekundách, doma.
„Hneď som si ju strčil pod dres. Ani som poriadne nestačil vstať a už boli na mne azda dvadsiati fanúšikovia," spomínal pre SME.
Alexander Vencel starší v piatok oslavuje sedemdesiate piate narodeniny.
Bazilejské zimomriavky
„Nemal som sa ako pretlačiť k spoluhráčom. Plocha bola zavalená slovanistickými priaznivcami. Chránil som si loptu a dres, ktorý zo mňa sťahovali. Musel byť z dobrého materiálu, vydržal. Ostatných spoluhráčov vyzliekli do pol pása. Ak si spätne spomeniem na to nadšenie, koľkým ľuďom sme urobili radosť, behajú mi zimomriavky," vravel Vencel.
Lopta, dres a kopačky z Bazileja sú jeho najvzácnejšími insígniami, hoci je i zlatým medailistom z belehradského európskeho šampionátu 1976.
Mal 23 rokov, keď si v Slovane vybojoval trvalé miesto. Ľahké to iste nebolo, jeho predchodcom totiž bol Viliam Schrojf, najlepší brankár majstrovstiev sveta 1962, na ktorých získalo Československo strieborné medaily.
Chvíľu sa v Slovane striedali. Vznikla aj bizarná situácia – Schrojf bol náhradník v Slovane, no chytal za reprezentáciu.
Vencel sa narodil v rumunskej Ilva Mare. Tak sa volá dnes. Transylvánska dedina s ani nie dvetisíc obyvateľmi bola vtedy maďarská Nagyilba.
Vencelovci tam žili dva mesiace. Otec bol šaliansky železničiar, poslali ho tam služobne.
Na striedačku s Viktorom
Vencel mal na Rumunsko šťastie. Proti tejto krajine chytal na svojom prvom veľkom podujatí – majstrovstvách Európy hráčov do osemnásť rokov.
Aj debut v seniorskej reprezentácii (1965) mal proti krajine, v ktorej sa narodil. A na svetovom šampionáte 1970 chytal jedinýkrát - proti Rumunsku.
V bránke sa v reprezentácii striedal s Ivom Viktorom. Československo malo možno najlepšiu brankársku dvojicu na svete. V ankete o najlepšieho brankára Československa minulého storočia je poradie: 1. František Plánička, 2. Ivo Viktor, 3. Viliam Schrojf, 4. Alexander Vencel.
Futbalovým brankárom bol aj jeho syn Alexander Vencel mladší.