Sobota, 23. októbra, 2021Meniny má Alojzia

Agenti KGB vládnu futbalu i Podnestersku. Súper Slovana v Lige majstrov

Kapitán Slovana Igor Žofčák (vľavo) otvoril v prvom zápase skóre z penalty. (Autor: SITA)
Pavol Spál|5. aug 2014 o 18:34

Luxusný komplex s arénou stál 160 miliónov eur. Na pôde Tiraspoľu hrá v stredu Slovan zápas o Ligu majstrov.

BRATISLAVA. Kosák, kladivo a prísny výraz súdruha Lenina, všade, kam sa pozriete. Na kamennom piedestáli zaparkoval tank T-34. Nápisy v azbuke.

Sovietska symbolika tu vytrvala aj dvadsať rokov po páde veľkého zväzu. Tiraspoľ. Práve tu futbalisti Slovana v stredu zohrajú odvetný zápas 3. predkola Ligy majstrov.

Miestny futbalový klub Šeriff Tiraspoľ je síce trinásťnásobným moldavským šampiónom, ale leží v Podnestersku.

Malý pás územia popri rieke Dnester si už vyše dvadsať rokov žije vďaka Rusku samostatne so svojím nikým neuznaným prezidentom, hlavným mestom a vlastným rubľom. Bez moldavčiny (vlastne rumunčiny) a politikov z Kišiňova.

Dve tretiny obyvateľov tvoria etnickí Rusi a Ukrajinci. Úradnou rečou je okrem dvoch východoslovanských jazykov aj moldavčina, ale písaná cyrilikou. Rovnako ako v časoch pred rozpadom ZSSR.

Šeriff je skrátka vládca. Zlatá hviezda v znaku klubu nie je náhodná. Monopol, podľa ktorého sa v Tiraspoli volá hlavný futbalový klub F. C. Šeriff, vlastní takmer všetko.

Benzínové stanice, supermarkety, televízny kanál, dovozcu Mercedesov, mobilnú sieť, vydavateľstvo, reklamnú agentúru, stavebnú spoločnosť aj pekárne.

Agenti zakladatelia

Založili ho dvaja agenti z KGB a špekuluje sa, že ich skutočným vlastníkom je prezident Igor Smirnov, ktorý vládol Podnestersku nepretržite dvadsať rokov, až kým ho prekvapivo pred dva a pol rokom nevymenil po voľbách mladší politik Jevgenij Ševčuk.

Ten s monopolom teraz naoko bojuje, hoci strana, kde začínal svoju kariéru, je financovaná práve Šeriffom a ovláda miestny parlament.

O monopole ako o veľkom probléme hovoria aj obyvatelia Podnesterska, ktoré má povesť európskeho centra pašerákov, organizovaného zločinu a prania špinavých peňazí.

Kontroverzný multimilionár Viktor Gusan nalial do tímu obrovské peniaze. Šeriff je síce šampiónom Moldavska, ale v prvom súboji proti Slovanu nastúpili legionári z deviatich rôznych krajín a iba jeden Moldavec, kapitán Henrique Luvannor. Aj ten je však pôvodom Brazílčan.

Mladý klub

Klub vznikol iba v roku 1997 a už o tri roky neskôr postavili jeden z najšpičkovejších komplexov v Európe. Stál ich viac ako stošesťdesiat miliónov eur. Je obkolesený palmami. K dispozícii majú nielen osem tréningových ihrísk, luxusný hotel, športovú školu, ale aj dva štadióny.

Hlavný, kde hrá Slovan odvetný súboj, má kapacitu takmer 15-tisíc ľudí, menší o polovicu menej. „Ľudia v Európe si myslia, že tu máme veľa medveďov a vodky, ale nie je to tak. Ak ide o futbal a prácu okolo neho, v bývalom Sovietskom zväze nenájdete veľa tímov, ktoré majú lepšie podmienky ako my,“ vravel tréner Šeriffa Viačeslav Rusnak.

Napriek tomu si môžete v aréne kúpiť kávu či čokoládu v prepočte zhruba za 30 centov.

O veľké prémie

Šeriff sa zatiaľ do skupinovej fázy Ligy majstrov nedostal, no dvakrát to dotiahol do play off. Rozpočet má približne dvanásť miliónov eur, čo je trojnásobok, ako má náš majster.

Ak by Slovan vyradil moldavského šampióna, zahral by si play off o Ligu majstrov a od UEFA získa prémiu 2,1 milióna eur. Majiteľ Slovana Ivan Kmotrík prisľúbil hráčom prémie – mali by si údajne rozdeliť tristotisíc eur.

Ak Slovan so Šeriffom neuspeje, čaká ho play off o menej lukratívnu Európsku ligu.

„Musíme si priznať, že Šeriff je veľmi kvalitný tím. Taká moldavská Brazília. V tíme majú jediného Moldavca, inak sú tam legionári z celého sveta. Šance sú otvorené. Šeriff sa bude musieť tlačiť do útoku. Ak budeme hrať tak dobre takticky ako v prvom súboji do vylúčenia Lásika, môžeme uspieť, “ tvrdil tréner Slovana František Straka.

Zápas sa začína o 19.00 a rozhoduje ho Maďar István Vad. Prvý súboj vyhral Slovan doma 2:1.

„Sú veľmi živelní a niekedy si nedávajú pozor na obranu. Azda sa trošku pobláznia a my by sme to mohli využiť,“ hovoril obranca Slovana Erik Čikoš.

Liga majstrov

Program, 3. predkolo (streda)

Odveta
Šeriff Tiraspoľ - Slovan (o 19.00 vysiela Dvojka)
Prvý zápas 1:2.

Autor článku

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články