Správy

ŽENY A – Druhopolčasový marocký vietor odfúkol dobrý výsledok

Peter Šurin|17. feb 2023 o 16:50
(Zdroj: SFZ, Autor: MICHAL VENGLOŠ)

MANAVGAT (SFZ) – O výsledku prvého medzištátneho zápasu ženskej reprezentácie v kalendárnom roku 2023 sa rozhodlo v II. polčase. Do prestávky hrali Slovenky s účastníčkami svetového šampionátu vyrovnanú partiu herne aj gólovo, polhodinka od 48. do 78. minúty však priniesla tri lopty v bráne Chládekovej.

Nebola to dlho žiadna útočná hitparáda ani z jednej strany, hoci už v 1. minúte hasila Chládeková črtajúcu sa šancu súperiek. Hralo sa najviac okolo stredového kruhu, na strane Maročaniek bola evidentne hernou líderkou Tagnaoutová, ktorej ľavačka by sa uplatnila možno aj pri opravovaní hodiniek.

Slovenský tím varioval pri rozostavení aj s obsadením postov, preto občas absentovala zabehnutá súhra, čo hráčky suplovali nasadením v súbojoch. Keď sa v 5. minúte šmykla Košíková po trávniku v ostrom súboji, na tribúne sediaci Martin Škrtel zahučal „výborná!“ a bola to zaslúžená pochvala.

Súperky mali navrch v narábaní s loptou, Slovenky zas v disciplíne a pokrývaní priestoru. Hráčky z ofenzívy narážali na pevné steny, skulinku v tej našej našla – ktorá ina! – Tagnaoutová v 18. min a to nám zovrelo hrdlá. Jej prihrávka prešla z ľavej strany na pravý bok našej päťky, kde ostala zabudnutá Amaniová. Pálila z prvej do pevne stojacej Chládekovej, ktorá zasiahla nohami a loptu za čiaru nepustila. Oddýchli sme si, marocká šanca zvonila ako hlas muezzína z neďalekej mešity.

Šurnovskej gól pre ofsajd – správne – neplatil, v 35. min vyskúšali Slovenky nový nacvičený signál pri priamom kope a veľa nechýbalo, aby vyšiel až do úspešnej koncovky, no v poslednej chvíli marocká obrana zasiahla. Vzápätí sa opäť predviedla Tagnaoutová, po úniku poslala na penaltový bod prihrávku Ayanovej a zas nám zovrelo polky pod pásom, našťastie Chládeková zchladila nadšenie Maročaniek. Ešte raz sme žmúrili z obavy, čo bude, keď si tesne pred prestávkou vykoledovala faul na hranici šestnástky Amaniová, bola z toho palebná pozícia ako hrom. Zahrmelo, zablyslo sa, ale neudrelo, hoci Chebbaková potvrdila povesť dobrej strelkyne, lenže Chládeková zvýraznila svoj kredit dobrej brankárky.

Nanešťastie pre nás, krátko po návrate zo šatní nestačila naša brankárka zalepiť dieru v strede obrany. Práve tam nasmerovala Chebbaková kolmicu, za naše obrankyne nabehla Ayaneová a napla sieť. Ešte si hlásateľ a zapisovateľ s marockými zástupcami robili poriadok v menách, komu gól pripísať, lebo v súpiske bol zmätok, keď sa zatriaslo brvno nad Chládekovou po razantnej strele Chebbakovej. Vedieť si postaviť žrde je tiež brankárske umenie, hovorí futbalová pravda.

Nepomohlo ale po hodine hry. „Ľavonohá hodinárka“ Tagnaoutová spred poliacej čiary fičala ako rýchlik, nezastavili ju dve naše hráčky a nedokázala to ani brankárka. Vo finálovej fáze svojho výpadu správne pohladila loptu, dala jej potrebný smer i akurátnu silu a Maroko viedlo o dva góly. Nemuselo dlho, pretože Škorvánková sa po odrazenom rohu dostala k zakončeniu, oprela sa do lopty, vzhľadom na vzdialenosť žiaľ primoc, takže šla nad. Vzápätí zľava zakončila presne Horváthová, ale príliš mäkko, Er-Rmichi sa s loptou priateľsky pozdravila.

S pribúdajúcimi minútami ubúdali sily, na ihrisku bolo viac miesta pred i pod loptou, znížila sa rýchlosť pohybu hráčok. Chcela to využiť naša kapitánka, skúsila strelu z 20 metrov, nie a nie trafiť medzi žrde, potom Šurnovská priťukla Horváthovej, ale jej ľavačka poslala loptu vedľa. Na druhej strane M’Rabetová po rohu Chebbakovej trafila, ani nie prudko, ale presne, dolu k žrdi, naše manko narástlo na tri góly.

Hralo sa až do konca aj dvojminútového nadstaveného času, Slovenky to nezabalili, Maročanky mali stále chuť, no skóre sa už nezmenilo.

HLAS PO ZÁPASE
PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): „Herný rozdiel nebol taký výrazný, aký je na pohľad krutý výsledok. Prvý polčas bol z našej strany dobrý, v ňom družstvo robilo, čo bolo treba, vychádzali nám herné plány. Rozhodlo zhruba pätnásť minút po návrate zo šatní, počas nich sme nerobili to, čo predtým fungovano, neposunuli sme sa výkonom hore, chybovali sme v prihrávkach, prehrávali sme súboje a súperky nás potrestali. Potom za už rozhodnutého stavu sme znova naskočili, ale výsledkový odstup bol už zrejmý. Rozhodne v zápase so Srbskom chceme obstáť lepšie.“