Správy

SR WA – Tréner našej reprezentácie Kopúň o MS: Ženský futbal sa posúva v rýchlosti i taktike

(Zdroj: SFZ, Autor: Roman FERSTL)
Lucia Šikudová|12. júl 2019 o 10:10
(Zdroj: SFZ, Autor: Roman FERSTL)

BRATISLAVA (SFZ) – Nedávno skončené MS žien vo Francúzsku priniesli mnoho skvelých zápasov so zlatou majstrovskou bodkou pre USA. Vo finále zdolali Holandsko 2:0. Šampionát pozorne sledoval aj tréner slovenskej reprezentácie Peter Kopúň, ktorý si v RTVS vyskúšal aj pozíciu spolukomentátora. Nielen o tejto skúsenosti porozprával pre futbalsfz.sk. 

(Autor: TASR)

Začnime od konca majstrovstiev sveta. Titul si vybojovali Američanky, ako ste vnímali ich hru? Je to naozaj najlepší ženský tím na svete?
„Určite im titul patrí zaslúžene. Tím má obrovskú kvalitu. Keď to porovnáme s Holandskom, ktoré je naozaj výborným družstvom, Američanky boli niekde úplne inde. Aj keď som si to spätne pozrel vo viacerých ukazovateľoch.“

Vo finále zdolali Holandsko, s ktorým slovenská repre pred rokom v kvalifikácii na jeho pôde odohrala výborný zápas s tesnou prehrou 0:1 gólom zo samého záveru... Spomenuli ste si naň?
„S trénerom Huckom to bol vtedy výnimočný zápas (Kopúň bol Huckov asistent – pozn. aut.), pamätný pre nás všetkých. Ale kvalita Holandska je vysoká. Rovnako ako Švédska. Teší ma, že vždy máme v skupine kvalifikácie takéhoto špičkového súpera (úsmev)."

Spomínané Švédky získali bronz, keď vyhrali nad Anglickom. Čo vám ukázala hra tohto nášho kvalifikačného súpera?
„Musíme urobiť všetko pre to, aby nehrala Jakobssonová (smiech).  To len na odľahčenie...Či to je Blacksteniusová, Jakobssonová, Rolfová... Keď budeme vedieť ustrážiť tieto hráčky, odstrániť ich silné štandardky, potom si môžeme povedať, že ideme cez Švédky. Vieme, kde je ich kvalita. Ja ich poznám, sledujem ich hru, páči sa mi, ako zapracovávajú mladé hráčky do tímu. Musíme sa popasovať s kvalitou, ktorú ony majú. Urobiť čo najmenej chýb a snažiť sa eliminovať hráčky typu Jakobssonovej.“

Keď sa spätne pozriete na celý šampionát, čo nové v ženskom futbale priniesol?
„Bolo super vidieť, kam sa ženský futbal posúva. Naberá trend, že sa do popredia dostáva rýchlosť, bolo to vidieť pri striedaní, keď to ukázali čísla pri kľúčových hráčkach. Ženy sa snažia dotiahnuť mužov v taktickom riešení. A čo sme videli najmä u Američaniek - silná mentálna príprava. Prísť do zápasu a dať trinásť gólov, možno to niekto odsudzuje, ale keď dáte v každom zápase v úvodných pätnástich minútach gól, to znamená, že máte trošku iné nastavenie.“

Vy ste si vyskúšali prvý raz rolu spolukomentátora v priamom televíznom prenose. Bolo to tažšie než odkoučovať zápas?
„Radšej budem trénerom (smiech). Bola to zaujímavá skúsenosť, som rád, že to mám za sebou, vyskúšal som si to. Lepšie sa cítim na ihrisku a na lavičke. Pri svojom tíme, viem, aký mám cieľ a úmysel. Tu je to len hypotéza, ako to asi chce ten kouč. Navyše, ako tréner cez zápas veľa nerozprávam, skôr som zamyslený a analyzujem. Obdivujem komentátorov, lebo sedieť 90 minút sám a hovoriť o zápase chce naozaj riadnu prípravu.“

Máme medzisezónne obdobie, ale určite sledujete vaše hráčky. Teraz viaceré zmenili dres – Vojteková zo Sandu do Freiburgu, Mikolajová zo Sparty do St. Pöltenu, Ondrušová z Hellasu Verona do Kolína, Sluková z SV Horn do Austrie Viedeň a Žemberyová z Brna do Slavie Praha. Ako vnímate ich prestupy, hovoria s vami o nich?
„Je to súčasť profesionálneho života a mňa veľmi teší, že dievčatá sa o tom so mnou porozprávajú. Pokiaľ je v tom obrovská motivácia, že cíti, že potrebuje zmenu, že to toto môže byť progres, je to správne. Ani jedna zmena nie je, žeby išla do horšieho. Ja sa veľmi teším. Viem, pre ktorú je to naozaj progres a sú to príjemné veci. Som rád, že naše hráčky dostávajú ponuky z kvalitných líg a klubov a bol by so rád, keby sa pridali aj ďalšie. Je to rukopis slovenského ženského futbalu a verím, že im pomohli aj výkon v reprezentácii. V Európe vnímajú slovenské hráčky ako kvalitné.“

Čo vás čaká v najbližších týždňoch do septembrového štartu kvalifikácie?
„No budem mať ,zamotanú hlavu‘ pri tvorbe nominácie. Ideme riešiť prvé dva zrazy z logistického hľadiska, analyzovať súperov – najmä Island, ktorý hral len prípravné zápasy a sa nám trochu schoval a orieškom bude Lotyšsko, ktoré má väčšinou len tréningové kempy a odohralo málo zápasov.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: