Správy

MUŽI A – Vzájomné zápasy Slovenska s Islandom

Peter Zeman|17. jún 2023 o 10:18
Róbert Mak (vpravo) bol autorom dvoch gólov do siete Islandu v zápase Slovensko - Island 3:1 (Žilina, 17.11.2015). (Zdroj: TASR)

REYKJAVÍK (SFZ) – Slovenská futbalová reprezentácia odohrala s Islandom 5 vzájomných zápasov s bilanciou 3 výhry, 1 remíza, 1 prehra a skóre 10:6.

Prvý vzájomný zápas Slovenska s Islandom sa odohral v apríli 1997 v Trnave a hoci zverenci trénera Jozefa Jankecha zdolali súpera 3:1, víťazstvo sa nerodilo ľahko. Hostia sa ujali vedenia v 26. minúte po góle Sigurdssona, vyrovnávajúci gól na 1:1 zaznamenal o desať minút neskôr Július Šimon z pokutového kopu a kľúčovým momentom sa ukázal gól Jaroslava Timka, ktorý poslal Slovákov do vedenia v 54. minúte. Už o dve minúty neskôr videl červenú kartu v rukách ukrajinského rozhodcu Jamenčuka Kinder a tak naše mužstvo dohrávalo v oslabení. V samom závere prekonal brankára Gottskalkssona druhýkrát v zápase strelou z penaltového bodu Július Šimon a Slovensko si pripísalo premiérové víťazstvo 3:1.

Druhé meranie síl týchto súperov prišlo na rad už o necelý rok, vo februári 1998, na neutrálnej pôde na medzinárodnom turnaji na Cypre. Do hľadiska v Limassole zavítali len dve stovky fanúšikov a tak sa hralo v komornej atmosfére. Góly padali v druhom polčase, najskôr sa gólovo presadili Szilárd Németh a Ľubomír Moravčík, za hostí korigoval konečné skóre na 2:1 v prospech Slovákov gólom v 80. minúte Gunnlaugsson . Aj vdruhom vzájomnom zápase s Islandom sme dohrávali oslabení, keď v 76. min videl červenú kartu Moravčík, a aj po druhom zápase platilo, že napriek tomu sa naše mužstvo tešilo z víťazstva.

Vľavo Viktor Pečovský v súboji s Birkirom Bjarnasonom (Island) v zápase Slovensko - Island 3:1 (Žilina, 17.11.2015). (Zdroj: TASR)

Tretí vzájomný duel sa hral o desať rokov neskôr a šnúru víťazstiev dokázali Islanďania prerušiť výhrou 2:1 v Zlatých Moravciach. Štadión ViOn-u bol 26. marca 2008 dejiskom prvého, a doteraz posledného, zápasu seniorskej slovenskej futbalovej reprezentácie a aj keď zápas sprevádzal chlad a poletujúci sneh, štvortisícová návšteva hnala zverencov trénera Kociana dopredu. Húževnatý ostrovný tím však ukázal progres a keď v 71. min Torvaldsson a o desať minút neskôr Gudhjonsen prekonali brankára Muchu, rodilo sa veľké prekvapenie. Marek Mintál dokázal vrátiť naše mužstvo do hry v 87. minúte gólovou strelou na 1:2, ale na vyrovnanie už slovenskému mužstvu nezostalo dostatok času a prvýkrát sa z výhry tešili potomkovia Vikingov z Islandu.

Dejiskom štvrtého zápasu bol v auguste 2009 štadión Laugardalsvöllur v Reykjavíku, kde sa predstavia Slovenskí sokoli aj dnes. Päťtisícová návšteva videla remízový zápas, obidve strany dosiahli po jednom góle. Mužstvo trénera Vladimíra Weissa st. sa ujalo vedenia v 35. minúte gólom Róberta Vitteka, domáci vyrovnávali po hodine hry gólom z kopačky Sigurdssona. V tomto zápase si pripísali reprezentačný debut Csaba Horváth a Vladimir Weiss ml., pamätníkmi zápasu sú aj dvaja aktuálni hráči trénera Calzonu Marek Hamšík a Peter Pekarík.

Norbert Gyömbér (Slovensko) a vpravo Jón Bodvarsson (Island) v zápase Slovensko - Island 3:1 (Žilina, 17.11.2015). (Zdroj: TASR)

V doteraz poslednom vzájomnom stretnutí Slovenska s Islandom, v novembri 2015, sa na štadióne MŠK Žilina zrodilo víťazstvo Slovákov 3:1 a hoci tím trénera Kozáka bol po čerstvom postupe na Euro 2016 v laufe (nabyše štyri predtým zdolal Švajčiarsko v Trnave 3:2), víťazstvo sa nerodilo ľahko. Už v 8. minúte poslal Alfred Finnbogason do vedenia hostí a tí vo zvyšku polčasu vedenie z rúk nepustili. Až druhopolčasový tlak priniesol obrat v skóre, keď sa do streleckej listiny zapísal dvakrát Róbert Mak a výhru 3:1 pečatil gólom v životnej forme hrajúci Michal Ďuriš.

V žilinskom zápase pred siedmimi rokmi nastúpilo niekoľko hráčov figurujúcich v kádroch tímov pre dnešný zápas. V drese domácich Alfred Finnbogason, či Birkir Bjarnason, v slovenskom tíme bol gólmanom súčasný tréner brankárov Ján Novota, v poli nastúpili Gyömbér, Mak a Hrošovský.

Slovensko sa stretne v dnešnom dueli s Islandom v Reykjavíku premiérovo v ostrom súperení o kvalifikačné body. Všetkých päť doterajších meraní síl bolo v rámci prípravných a turnajových duelov, po všetkých doterajších piatich stretnutiach platí, že v každom z nich zaznamenali obidve mužstvá minimálne jeden gól.

Róbert Mak (č.20) a jeho strela v zápase Slovensko - Island 3:1 (Žilina, 17.11.2015). (Zdroj: TASR)

Vzájomné zápasy Slovenska s Islandom:

29.04.1997 Slovensko – Island 3:1 / Trnava, prípravný zápas
07.02.1998 Island – Slovensko 1:2 / Limassol, turnaj
26.03.2008 Slovensko – Island 1:2 / Zlaté Moravce, prípravný zápas
12.08.2009 Island – Slovensko 1:1 / Reykjavík, prípravný zápas
17.11.2015 Slovensko – Island 3:1 / Žilina, prípravný zápas

Slovenská futbalová reprezentácia pred zápasom s Islandom (Žilina, 17.11.2015).
Slovenská futbalová reprezentácia pred zápasom s Islandom (Žilina, 17.11.2015). (Zdroj: TASR)