Správy

SFZ – V Botswane na slovenskú futbalovú nôtu

Účastníci stretnutia BFA a SFZ, zľava Peter Dedík, Jozef Kliment, Mfolo Edwin Mfolo (generálny sekretár BFA), Karol Belaník, Maclean Letshwiti (prezident BFA), Richard Havrilla, Marshlow Moflogelwa (viceprezident BFA), Ivan Kozák.
Účastníci stretnutia BFA a SFZ, zľava Peter Dedík, Jozef Kliment, Mfolo Edwin Mfolo (generálny sekretár BFA), Karol Belaník, Maclean Letshwiti (prezident BFA), Richard Havrilla, Marshlow Moflogelwa (viceprezident BFA), Ivan Kozák. (Zdroj: SFZ, Autor: BFA)
Peter Šurin|19. apr 2019 o 08:30
Účastníci stretnutia BFA a SFZ, zľava Peter Dedík, Jozef Kliment, Mfolo Edwin Mfolo (generálny sekretár BFA), Karol Belaník, Maclean Letshwiti (prezident BFA), Richard Havrilla, Marshlow Moflogelwa (viceprezident BFA), Ivan Kozák.
Účastníci stretnutia BFA a SFZ, zľava Peter Dedík, Jozef Kliment, Mfolo Edwin Mfolo (generálny sekretár BFA), Karol Belaník, Maclean Letshwiti (prezident BFA), Richard Havrilla, Marshlow Moflogelwa (viceprezident BFA), Ivan Kozák. (Zdroj: SFZ, Autor: BFA)

BRATISLAVA (SFZ) – Druhý diel medzikontinentálnej futbalovej spolupráce na linke Slovensko – Botswana napísala delegácia SFZ priamo v metropole tejto africkej krajiny.

Prepojenie dvoch zväzov z rozdielnych konfederácií vytvoril projekt UEFA Assist, v ktorom sa partnerom BFA stal práve SFZ. “Spolupráca je postavená jednak na finančnej podpore, ktorú UEFA presunie do pokladnice konkrétnych neeurópskych asociácií cez prihlásené európske zväzy, ako aj na súčinnosti jednotlivých projektov na rozvoj futbalu v rôznych oblastiach,“ vysvetlil už v novembri počas návštevy zástupcov africkej asociácie na Slovensku generálny sekretár SFZ Jozef Kliment. Počas nej došlo k pozvaniu slovenských funkcionárov do Botswany, aby sa priamo v sídle tamojšieho zväzu (BFA) v metropole Gaborone (fotografia č. 4) presvedčili, ako náš partner naložil jednak s finančným príspevkom 40 000 dolárov, určenými na vylepšenie tréningového centra, a rozvinuli spoluprácu v ďalších oblastiach (fotografia číslo 2). To všetko zachytával sedembodový akčný program, dohodnutý na najvyššej úrovni počas kongresu FIFA v Moskve minulý rok.  Okrem toho SFZ navýšil zásielku štyroch kompletných sád dresov o sto percent, takže až osem mládežníckych tímov je vybavených potrebným zápasovým oblečením.“Botswana mala snahu rozvíjať futbal, mala aj spracovaný zmysluplný projekt,“ potvrdil Kliment.

Tri plne pracovné dni slovenskej funkcionárskej pätice Richard Havrilla (1. viceprezident SFZ), Jozef Kliment (generálny sekretár SFZ), Karol Belaník (viceprezident SFZ pre štátne reprezentácie), Peter Dedík (zástupca generálneho sekretára) a Ivan Kozák (viceprezident SFZ) povedali veľa o tom, kde sa nachádza z hľadiska organizácie a riadenia tamojšieho futbalu BFA. 

 “Krajina je desaťkrát väčšia ako Slovensko, rozdelená na štyri zóny a sedemnásť regiónov, no má len polovicu počtu obyvateľov,“ poskytol základné informácie o mieste návštevy na juhu afrického kontinentu Jozef Kliment. 

Generálny sekretár bol naším sprievodcom pri opisovaní pohybu a činnosti Slovákov v Botswane. “Vedľa sídla zväzu je štadión (fptografie č. 5 a 7), na ktorom sa hrávajú medzištátne zápasy aj duely najvyššej súťaže. BFA však vlastní aj jedno ihrisko s umelou trávou a práve pri ňom plánoval náš partner postaviť da kontajnery so šatňami a sociálnymi zariadeniami pre mládež na základe predloženého projektu a príspevku z Európy.“

Členovia slovenskej delegácie mali možnosť oboznámiť sa s fungovaním botswanského zväzu aj vidieť zápas tamojšej najvyššej súťaže Township Rollers – Gaborone United. “Skončil sa bez gólov, takže sme nevideli ani jedného ligového botswanského strelca. Hralo sa však v meste Lobatse, asi 60 kilometrov od metropoly, pretože na hlavnom štadióne nacvičovala armáda prehliadka pri príležitosti štátneho sviatku, a tak futbal musel uhnúť,“ opísal zaujímavú skutočnosť Kliment.

Videli však činnosť BFA v praxi (fotografia č. 3), takže pri záverečnom podpise memoranda (na prvej fotografii v galerii viceprezident SFZ Richard Havrilla a prezident BFA Maclean Letshwiti) o spolupráci mohli slovenskí funkcionári prezentovať svoje poznatky, čím môže SFZ pomôcť pri napredovaní jednak práce botswanského zväzu a potom aj futbalu v krajine. “Popri návrhoch na  administratívne, logistické a organizačné kroky sme ponúkli partnerom aj možnosť sústredenia niektorého tímu u nás. Podľa predbežných informácií by tak v auguste malo k nám doraziť ženské áčko Botswany,“ povedal generálny sekretár SFZ.

V podpísanom memorande sú zachytené podnety, ktoré vyplynuli z návštevy funkcionárov SFZ, je tam zahrnutý fakt, že BFA prostredníctvom SFZ požiadala UEFA o príspevok ďalších 40 000 dolárov na rok 2019. „Myslíme si, že zásadné pre tamojší futbal je vybudovanie štruktúry pre mládežnícke tímy, pretože v Botswane nič také nemajú. Hrajú tam iba na úrovni škôl, takže ak by toto zvládli, bol by to dôležitý krok pre možný rozvoj ich futbalu. Sľúbili sme pomoc pri vytváraní štruktúry zväzu, teda prepojenie na jednotlivé zóny a regióny. Čaká ich veľa roboty a pre futbal. Ten tomu všetkému dáva zmysel,“ uzavrel Jozef Kliment.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: