BRATISLAVA (SFZ) – 27. augusta si pripomenieme významný míľnik v dejinách slovenského futbalu. Slovenská futbalová reprezentácia odohrala vôbec prvý oficiálny medzištátny zápas, na Tehelnom poli v Bratislave zaknihovala v súboji s Nemeckom prekvapujúcu výhru 2:0.
27.08.1939 – Bratislava, priateľský zápas
Góly: 19. Arpáš, 29. Luknár
R: Popovič (Juhoslávia), 10000 divákov
SLOVENSKO: Reimann - Vanák, D. Kostka – E. Kováč, Chodák, Hudec - Bolček, Ferenčík, Arpáš, Luknár, Vysocký. Tréner: Vojtech Závodský.
NEMECKO: Jürissen – Immig, Marischka – Sebeditsch, Pekarek, Merkel – Hofer, Reitermaier, Binder, Kaburek, Gartner. Tréner: Sepp Herberger.
ČSR odohrala svoj prvý reprezentačný zápas 28. augusta 1920 na Olympijských hrách v Antverpách proti Juhoslávii (7:0), no prvý Slovák nastúpil v spoločnom výbere až o dlhých deväť rokov neskôr, 28. októbra 1929 v Prahe v dueli s Juhosláviou (4:3) a bol ním Pavol Šoral. Štefan Čambal reprezentoval ČSR na MS 1934 v Taliansku a bol prvým Slovákom, ktorý si zahral finále svetového mundialu. Výrazným spôsobom zasiahla, aj do futbalových dejín, Mníchovská dohoda z roku 1938, v dôsledku ktorej sa Československá republika rozdelila na Protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát.
14. marca 1939 vznikol samostatný Slovenský štát, krátko predtým, 4. novembra 1938 uzrel svetlo sveta Slovenský futbalový zväz (vtedy Slovenský futbalový sväz) a už o tri týždne neskôr v Žiline bola stanovená štruktúra nového riadiaceho orgánu so štyrmi futbalovými župami. Zväzoví funkcionári pripravili dokumenty pre zástupcov FIFA (Predpisy a poriadky Slovenského futbalového sväzu) a v apríli 1939 sa stalo Slovensko jednou z jej členských krajín.
Historicky prvý oficiálny medzištátny zápas odohrala slovenská futbalová reprezentácia 27. augusta 1939, keď na domácej pôde v Bratislave prekvapujúco zdolala Nemecko 2:0. Zaujímavosťou je skutočnosť, že Slováci nemali k dispozícii na tento zápas trénera a tak sa tejto funkcie ujal zväzový kapitán Vojtech Závodský. Kostru mužstva tvoril poltucet hráčov ŠK Bratislava v základnej zostave, góly zaznamenali dvaja hráči ŠK Ján Arpáš a Jozef Luknár. V odvetnom stretnutí (03.12.1939 v Chemnitzi) zdolalo Nemecko Slovákov 3:1, jediný gól mužstva vedeného trénerom Rudolfom Hanákom zaznamenal Jozef Luknár.
V rokoch 1939 – 1944 odohrala slovenská futbalová reprezentácia 16 medzištátnych stretnutí s bilanciou 3 víťazstvá, 2 remízy a 11 prehier.
Slovensko v tomto období reprezentovali:
14 zápasov: Reimann (brankár), Porubský
13 - Bolček
12 - Vanák, Arpáš
11 - Chodák
10 - Rado
9 - Luknár
8 - E. Kováč, Bíro, Bielek
6 - Vysocký, A. Malatinský
5 - Főldeš
4 - Podhradský
3 - Kuchár, Ujváry, Tegelhoff, Stankovič, Venutti
2 - D. Kostka, Ľ. Dubovský, Fabián, Venglár, T. Kováč, Baláži, Danko
1 - J. Molnár (brankár), Tomanovič (brankár), Hudec, Šťastný, Jurkovič, Bešina, Krištofík, Daučík, Beleš, Žáček, Droják, A. Pažický, Gogol (brankár), Karel, Bačkor
Góly:
5 – Bolček
4 - Arpáš, Luknár
2 - Vysocký
1 - Bešina, Kuchár, Fabián, Podhradský, Bíro, Danko, Baláži, Főldeš