Po skončení aktívu sa uskutočnil pre zástupcov DK v súťažiach BFZ, ObFZ Bratislava- mesto a ObFZ Bratislava- vidiek prednáška “Implementácia zákona č. 440/2015 o športe do praxe“. Prednášajúci boli JUDr. Peter Sepeši, JUDr, Jaroslav Rybanský, JUDr. Žaneta Surmajová, Ing. Alica Fisterová, JUDr. Ladislav Križan a Ján Letko.
JUDr. Peter Sepeši, jeden z tvorcov zákona o športe povedal: ,,Zákon pripravila veľká skupina ľudí z rôznych športov, dostali sme silný mandát a to je dobrý štart pre niečo nové, hoci nie sme so všetkými vecami úplne spokojní. Ideme však dobrým smerom, podstatné je, že do športu pôjde viac peňazí za transparentnosť. Dôležité je, že z lotérií v priebehu štyroch rokov dostane šport o 25 percent viac peňazí, celkovo 33 miliónov eur. V roku 2010 keď sme prišli na SFZ, tak futbal dostal zo štátneho rozpočtu okolo 20,4 milióna eur, v roku 2019 by sa mala táto suma už strojnásobniť. Všetky podrobnosti zákona o športe sa dozviete na webe www.ucps.sk, je tu viacej tém a najmä k nim sú uvedené aj výklady. Štát povedal, že ak chcete verejné prostriedky, tak musíte splniť nejaké pravidlá. Niektoré športy na rozdiel od futbalu majú vo svojom vnútri aj vypuklé problémy a rôzne záujmové skupiny ich citlivo vnímali.“ JUDr. Žaneta Surmanová pripomenula, že ministerstvo pripravilo vyhlášku o odvode spôsobilosti na prípravu trénerov a inštruktorov športu, ktorá vyšla v zbierke zákonov a účinnosť má od 1. marca. Takisto od 1.1. 2016 sa v rámci zákona o športe novelizoval aj zákon o organizovaní verejných športových podujatí. Ján Letko povedal, že sa pripravujú zmeny v informačnom systéme športu. ,,Ide o to, aby ste vedeli efektívne komunikovať aj v iných oblastiach priamo informačného športu. Pre nás je dôležité zozbierať všetky dôležité údaje, aby ste sa v nich vedeli orientovať.“
Ing. Alica Fisterová mala prezentáciu žiadosť prijímateľa verejných prostriedkov, na ktoré sú nadviazané všetky benefity zo zákona o športe a príjem štátnych prostriedkov. Definíciu verejných prostriedkov treba vnímať tak, že sú to všetky prostriedky, ktoré sú buď zo štátneho rozpočtu obcí, alebo z európskych fondov. ,,Sponzorská zmluva je kombinácia medzi určitou reklamnou činnosťou a darcovstvom. Je tam umožnené, že sponzorovaný môže uvádzať meno sponzora podľa svojich dresov s istou podmienkou: že náklady na spôsobenie takejto prezentácie nesmie byť viacej ako desať percent z hodnoty celkového sponzorského. Tak, aby 90 percent išlo na vykonanie toho športu. Zákon o športe nám umožňuje sponzorovať zo športových odborníkov jedine trénera a inštruktora športu, amatérskeho profesionálneho športovca a akúkoľvek športovú organizáciu. Vy ako športové organizácie, ktoré ste zapísané v informačnom systéme športu a máte status prijímateľa môžete bez problémov prijímať sponzorské. Musíte mať však zriadený účet na príjem sponzorského, ktoré sa nahlasuje do informačného systému športu. Sponzorské je odteraz daňovo uznateľným nákladom bez ohľadu na výšku s podmienkou, že je poskytnuté , spotrebované sponzorovaným a vykážete tak kladný základ dane.“
Hodnotná prednáška aj s jednou krátkou prestávkou trvala skoro tri hodiny, prítomní sa však dozvedeli veľa informácií ohľadne prijímania verejných prostriedkov, zmluvy o sponzorstve, ich použitie a najmä ako ich v praxi použiť. Viacerí funkcionári sa oprávnene pýtali hlavne ako majú naložiť so svojim majetkom. Prednášajúci jasne ukázali, že sú skutočnými odborníkmi. JUDr. Žaneta Surmanová ešte na záver prednášky povedala, že funkcionári môžu posielať svoje otázky na emailovú adresu zakonosporte@mined.sk a v odpovediach sa dozvedia všetko potrebné.
Predseda BFZ Juraj Jánošík v mene zväzu celému tímu prednášajúcich poďakoval za veľký a cenný zdroj zaujímavých informácií ohľadne nového zákona o športe. ,,Verím, že všetci prítomní, hlavne vytrvali, ktorí vydržali až do konca, si odniesli z tejto prednášky ďalšie vedomosti!“
Milan Valko, komunikačný hovorca BFZ