Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Zuzulovej nevyšiel štart do sezóny. V Söldene vypadla v 1. kole

Tanja Poutiainenová (Autor: sita/ap)
SITA|Publikované 24. okt 2009 o 10:24

Slovenská zjazdárka vypadla v 1. kole obrovského slalomu v Söldene zhruba v polovici trate, keď na prvom medzičase strácala 1,25 s na vedúcu Talianku Denise Karbonovú.

SÖLDEN. Vstup do 44. ročníka Svetového pohára v alpskom lyžovaní Veronike Zuzulovej v sobotu nevyšiel.

Slovenská zjazdárka vypadla v 1. kole obrovského slalomu v Söldene po prvej tretine trate, keď na prvom medzičase strácala 1,25 s na vedúcu Talianku Denise Karbonovú.

Tá napokon v 2. kole nezvládla spodnú časť trate a víťazstvo prepustila Fínke Tanji Poutiainenovej. Medzi ne sa na druhú priečku vsunula Rakúšanka Kathrin Zettelová so stratou jedinej stotinky, Karbonová na treťom mieste stratila 32 stotín.

Fínka Tanja Poutiainenová si tak pripísala v úvodných pretekoch novej sezóny Svetového pohára 2009/10 na svoje konto víťazstvo.

Skúsená 29-ročná severanka zdolala v súčte oboch kôl domácu favoritku Kathrin Zettelovú o jedinú stotinu sekundy.

Tieto pretekárky si na ľadovci Rettenbach vymenili pozície spred roka, keď triumfovala Zettelová pred Poutiainenovou.

"Trúfala som si hneď na úvod sezóny dosiahnuť dobrý výsledok, ale po prvom kole som na víťazstvo nemyslela. Celé mi to pripadá tak, že snívam. V Söldene som túžila vždy zvíťaziť a až teraz sa mi to splnilo," komentovala v cieli T. Poutiainenová.

1.jpg

Fínka Tanja Poutiainenová mala po pretekoch veľkú radosť

Tretia skončila v aktuálnych pretekoch s odstupom 32 stotín Talianka Denise Karbonová, ktorá neudržala líderskú pozíciu z 1. kola.

Hospová utrpela ťažký pád, hneď ju aj operovali

Horšie dopadla jej krajanka Manuela Moelggová. Po chybe nedokončila 2. kolo, hoci po tom prvom jej patrilo výborné 2. miesto.

Zrejme najneradšej zo všetkých bude na úvod v Söldene spomínať Rakúšanka Nicole Hospová, pre ktorú sa olympijská sezóna skončila skôr, ako sa začala.

Pri páde v 1. kole a približne päťdesiatmetrovom "rolovaní" trate si domáca nádej roztrhla predný krížny väz v pravom kolene a podľa šéftrénera rakúskych pretekárok Herberta Mandla ju čaká operácia a niekoľkomesačná pauza.

Hospovej smola spočíva aj v tom, že v januári tohto roku v Záhrebe utŕžila podobné zranenie, ale pre zmenu v ľavom kolene.

"Pretočilo sa mi koleno a potom som pocítila bodavú bolesť," uviedla ešte pred leteckým transportom do Innsbrucku N. Hospová.

2.jpg

Nicole Hospová pri prevoze po ťažkom páde

Majsterka točivých disciplín Poutiainenová sa po dvoch druhých miestach v sezónnej ouvertúre v Söldene konečne dočkala triumfu, celkovo deviateho v pretekoch Svetového pohára a štvrtého v obrovskom slalome.

Fínka figurovala po 1. kole na treťom mieste, v tom druhom jej na celkový triumf postačil aj dvanásty najrýchlejší čas. Práve pretekárky, ktoré štartovali v oboch kolách medzi prvými, mali v sobotňajších pretekoch výhodu, keďže trať sa s pribúdajúcimi štartovými číslami postupne rozbíjala.

Na to sčasti doplatila aj jediná Slovenka Veronika Zuzulová, ktorá s vysokým číslom 71 (štartovalo dovedna 76 pretekárok) po páde nedokončila 1. kolo.

Slovenská špecialistka na slalom cestovala do Söldenu so základnou ambíciou pripísať si v novej sezóne súťažný štart, keďže záver tej predchádzajúcej premaródovala a napokon musela podstúpiť operáciu kolena.

Dvadsaťpäťročná Slovenka sa zúčastnila na tradičnej sezónnej ouvertúre po štvrtý raz. Jej maximom z týchto pretekov v Söldene zostáva 21. miesto spred dvoch rokov.

V nedeľu od 9.45 h majú v Söldene svoj úvodný obrovský slalom SP 2009/10 na programe muži. Zo Slovákov by sa mal postaviť na štart Jaroslav Babušiak.

Výsledky:

Obrovský slalom žien - 1. + 2. kolo: 1. Tanja Poutiainenová (Fín.) 2:24,96 min (1:12,14 + 1:12,82), 2. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,01, 3. Denise Karbonová (Tal.) +0,32, 4. Tina Mazeová (Slovin.) +0,84, 5. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +0,88, 6. Anja Pärsonová (Švéd.) +0,95, 7. Kathrin Hölzlová (Nem.) +1,20, 8. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +1,32, 9. Lindsey Vonnová (USA) +1,39, 10. Camilla Alfieriová (Tal.) +1,47,...Veronika Zuzulová (SR) nedokončila 1. kolo.

Poradie vo Svetovom pohári (po 1. pretekoch):

1. Tanja Poutiainenová (Fín.) 100 bodov, 2. Kathrin Zettelová (Rak.) 80, 3. Denise Karbonová (Tal.) 60, 4. Tina Mazeová (Slovin.) 50, 5. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 45, 6. Anja Pärsonová (Švéd.) 40, 7. Kathrin Hölzlová (Nem.) 36, 8. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 32, 9. Lindsey Vonnová (USA) 29, 10. Camilla Alfieriová (Tal.) 26.

Poradie vo Svetovom pohári v obrovskom slalome (po 1. pretekoch):

1. Tanja Poutiainenová (Fín.) 100 bodov, 2. Kathrin Zettelová (Rak.) 80, 3. Denise Karbonová (Tal.) 60, 4. Tina Mazeová (Slovin.) 50, 5. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 45, 6. Anja Pärsonová (Švéd.) 40, 7. Kathrin Hölzlová (Nem.) 36, 8. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 32, 9. Lindsey Vonnová (USA) 29, 10. Camilla Alfieriová (Tal.) 26.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.