Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Zuzulová na halové ME v slalome do Francúzska

SITA|Publikované 4. nov 2009 o 17:52

Premiérové majstrovstvá Európy v zjazdovom lyžovaní v hale si v sobotu vo francúzskom Amnéville nenechá ujsť ani Slovenka Veronika Zuzulová.

BRATISLAVA.

Netradičné podujatie v paralelnom slalome je akýmsi predkrmom oficiálneho začiatku slalomovej sezóny vo Svetovom pohári, ktorý je na programe o týždeň neskôr na severe Fínska v Levi (14. - 15. 11.).

Zuzulová sa do severofrancúzskeho Amnéville chystá vo štvrtok letecky cez nemecký Saarbrücken, kam by pre ňu mali prísť autom členovia jej tímu.

"Saarbrücken je len hodinu jazdy autom z Amnéville, tam by som mal pre Veroniku prísť. Ja spolu s fyzioterapeutkou Tamarou Saxovou sme sa chystali na cestu do Francúzska už v stredu," vyhlásil ešte pred odchodom tréner Timotej Zuzula.

Na otázku, prečo napokon akceptovali pozvanie na halové preteky o európske medaily, odpovedal:

"Využívame možnosť zasúťažiť si. Viete, ako dopadla minulá sezóna, a faktom je, že Verona mala odjazdených málo pretekov. Takto si vyskúša slalom naostro v predstihu, hoci halové podmienky nám príliš nevyhovujú. V podstate to bude príprava na Svetový pohár vo fínskom Levi na budúci týždeň."

Šampionát v Amnéville je dieťaťom novoutvorenej Európskej lyžiarskej federácie (ESF), ktorá vznikla najmä z popudu silných krajín v alpskom lyžovaní.

Na podujatí by nemali chýbať rakúske, francúzske či talianske slalomové esá. V oficiálnej rakúskej nominácii figurujú Kathrin Zettelová, Michaela Kirchgasserová, Elisabeth Görglová, Mario Matt, Manfred Pranger či Marcel Hirscher. Francúzskymi tromfami by mali byť Julien Lizeroux či Jean-Baptiste Grange, talianskym Giorgio Rocca.

Rakúske médiá upozorňujú, že nie každý sa môže a chce na ME zúčastniť. V ženskom štartovom poli by mali chýbať slalomové esá uplynulej sezóny Maria Rieschová, Tanja Poutiainenová aj Šárka Záhrobská, rovnako ako zranené Rakúšanky Marlies Schildová a Nicole Hospová.

Do kvalifikačných kôl by malo nastúpiť 36 žien a 40 mužov. Lyžiarska hala v Amnéville je s dĺžkou 482 m najdlhšou svojho druhu v Európe (trať by mala merať 436 m), sklon svahu je 18 percent. Samotné preteky sa skladajú z dvoch kvalifikačných kôl a finále.

V kvalifikácii sa pôjde k. o. systémom a napokon najlepšia osmička postúpi do finále. Tam by mali byť automaticky nasadení ďalší ôsmi najlepší slalomári a slalomárky súčasnosti. Šestnástka žien a mužov by si teda mala zmerať sily vyraďovacím spôsobom po dvojiciach o titul majstrov Európy.

"Preteky sú na pozvanie, nemôže tam štartovať hocikto. Ja osobne nerada lyžujem v hale, bude to čistý ľad a navyše skoro rovina. Ide však o niečo úplne nové, a tak to treba vyskúšať. Bude to skôr o zábave, aj keď sa tam budú rozdávať aj ceny," povedala o novom podujatí V. Zuzulová. Majstrovstvá Európy sú preto majstrovstvami, že sa bude súťažiť o medaily. Pre šampiónov je pripravených aj 10 000 eur.

Program halových ME v Amnéville (7. 11.):

7.30 - 8.00 h 1. kvalifikačné kolo - ženy

8.00 - 8.30 h 1. kvalifikačné kolo - muži

8.45 - 9.15 h 2. kvalifikačné kolo - ženy

9.15 - 9.45 h 2. kvalifikačné kolo - ženy

11.00 - 12.45 h finále (muži + ženy)

Súvisiace články