Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Zuzulová a ďalší traja lyžiari dostali rovnako. Ich výsledky sú však neporovnateľné

Jana Gantnerová. (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič, TASR|26. okt 2011 o 13:22

Zjazdové lyžovanie na Slovensku je v paranormálnom stave. Prezidentka lyžiarskej asociácie Jana Gantnerová s trénerom Timotejom Zuzulom komunikovali v stredu po vyše dvoch rokoch. Na tlačovke. Sedem metrov od seba.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME o 17:08.

BRATISLAVA. Prezidentka lyžiarskej asociácie Jana Gantnerová je novou riaditeľkou bratislavského hotela Hilton, kam sa nedávno presťahovalo vedenie slovenského hokejového zväzu.

„Budem mať viac času aj na kontakt s médiami,“ povedala bývalá úspešná zjazdárka, ktorá ako jediná Slovenka vyhrala preteky Svetového pohára v zjazde v roku 1980 v Altenmarkte. Donedávna bývala v Tatrách.

V stredu sa udiala prvá oficiálna tlačová beseda Slovenskej lyžiarskej asociácie od jej vzniku v roku 2008. (Asociácia nie je právne nástupníckou organizáciou bývalého Slovenského lyžiarskeho zväzu.)

Za všetko môžu peniaze

„Finančná kríza nežičí ani lyžovaniu. Oproti vlaňajšku máme znížený rozpočet o štyridsať percent,“ vraví Gantnerová, ktorá vidí východisko vo výchove nových pretekárov.

V novembri má medzinárodná federácia pre Slovensko schváliť právo organizovať majstrovstvá sveta juniorov v roku 2014. Pre mládež dozaista inšpirujúce podujatie sa však bude musieť financovať zo štátnych zdrojov. Asociácia nemá sponzora, čo by to vykryl. O zdatných pretekároch ani nehovoriac.

Gantnerová reagovala na roky známy problém, prečo sa nedarí spolupráca asociácie s minitímom Veroniky Zuzulovej.

„Nemáme toľko peňazí, aby sme uspokojili ich požiadavky. Zuzulová je špičková pretekárka, uvedomujeme si, že by potrebovala viac. Ale my máme na starosti aj mládež a organizovanie jej pretekov.“

Čudná kategorizácia

Zuzulová dostala od asociácie dotáciu ako jedna z členiek takzvanej A kategórie – 10 800 eur. Rovnako ako ďalší členovia „áčka“ podľa mienky asociácie: Jaroslav Babušiak, Adam Žampa a Jana Gantnerová mladšia.

Ich výkonnosť a postavenie vo Svetovom pohári sú neporovnateľné. Zuzulovej prislúcha z olympijskému top tímu za výsledky v minulosti ďalších 30­-tisíc eur. Tie asociácia len prevedie z účtu olympijského výboru.

Gantnerová argumentovala príkladom, že tenistka Cibulková nedostáva podporu zo štátnych peňazí.

Zo stoličky hosťa sa tréner Timotej Zuzula spýtal, že keď jeho dcéru už dlhšie nechcú, či by jej umožnili reprezentovať inú krajinu bez sankcií, čo vzápätí vylúčil.

„Veronika ani ja si to nevieme predstaviť. Sme hrdí na Slovensko. Porovnávať jej podmienky s Cibulkovou je však nezmysel. Tenisti sa prihlasujú na turnaje sami, kým našu účasť musí schváliť asociácia,“ ukončil Zuzula, ktorý má po žabomyších sporoch s asociáciou isté obavy.

Predstavitelia SLA majú napríklad výhrady, že Zuzulová nenosí na prilbe logo lyžiarskej asociácie, ale štátny znak. Zuzulovci tak dávajú najavo, že ich asociácia zanedbáva a na prilbe uprednostnili slovenskú vlajočku.

Súvisiace články