Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Slovenský tréner odmietol Spartu. Pôsobí v maďarskej dedinke

Zsolt Hornyák. (Autor: archív Zsolta Hornyaka)
Prémiový obsah
Juraj Berzedi|11. jún 2020 o 23:45

Klub má skvelé podmienky.

Patrí k najprogresívnejším slovenským futbalovým trénerom, hoci v najvyššej domácej súťaži nikdy netrénoval.

Už osem rokov pôsobí v zahraničí.

Trénoval v Arménsku, na Malte, v Rusku, Česku a v súčasnosti je jediným slovenským koučom v maďarskej lige.

„Môžete mi zavolať o dva dni, stratil som hlas a nemôžem rozprávať,“ ozval sa tichým hlasom v telefóne 47-ročný ZSOLT HORNYÁK, tréner Puskásovej akadémie.

Niektorí futbalisti možno majú po reštarte súťaže svalovú horúčku, ale tréneri dávajú zrejme najviac zaberať hlasivkám. Je to tak?

Ani neviem, v úvodnom zápase proti Ferencvárosu Budapešť (skončil sa 1:1, pozn. red.) som príliš nekričal. Bolo však chladnejšie, takže to mohla byť príčina, prečo som si presilil hlasivky. Až na druhý deň som mierne prechladol.

Telefonujeme spolu až o ôsmej večer, keďže až doteraz ste boli v práci. Niektorí majitelia vyžadujú, aby tréneri na štadióne pomaly spávali. Ako to máte nastavené?

Časovo ma vôbec nič neobmedzuje a pokiaľ je to nutné, som na štadióne prakticky stále. Keď máme okrem tréningov aj rozbor zápasu, trávim tam aj dvanásť hodín.

V súčasnosti však máme modernú techniku, ktorá nám uľahčuje prácu. Mám okolo seba mnoho šikovných ľudí, videoanalytikov, pomocných trénerov, s ktorými je radosť spolupracovať.

Zsolt Hornyák: fotogaléria

12.6.2020

Vo väčšine európskych súťaží sa začalo hrať bez divákov. V Maďarsku obnovili štart s obmedzeným počtom ľudí. Čím si to vysvetľujete?

Maďarsko je jedna z mála krajín z bývalého východného bloku, ktorá má prísne testovacie kritériá. Dvakrát do týždňa absolvujeme PCR test na ochorenie Covid-19.

Okrem toho máme pľúcne testy, hráčom merajú EKG, robia odber krvi. Testujú nás pomaly každý druhý deň. Dosť nás to zaťažuje, ale pre bezpečnosť je to výborné. Nepredpokladám, že na Slovensku je to také prísne.

Prečo sa v Maďarsku rozhodli pre takéto prísne testovanie?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články