Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Peking bude bezpečný. MOV predstaví vakcinačný program pred ZOH 2022

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR|17. sep 2021 o 15:01

V Číne rovnako ako v Japonsku nebude očkovanie proti koronavírusu povinné, ale odporúča sa.

BERLÍN. Zimné olympijské hry 2022 v Pekingu sa uskutočnia podľa prísneho protokolu na zamedzenie šírenia koronavírusu a Medzinárodný olympijský výbor (MOV) predstaví ďalší vakcinačný program.

Prezident MOV Thomas Bach poslal v piatok olympijskému hnutiu otvorený list, v ktorom informoval, že v priebehu októbra dostanú jeho členovia od MOV podrobný manuál, podľa ktorého sa športovci a účastníci ZOH budú musieť správať.

Zimná olympiáda sa v hlavnom meste Číny uskutoční od 4. do 20. februára 2022.

MOV už pred OH v Tokiu uzavrel dohodu s výrobcami vakcín BioNTech a Pfizer a dostal aj ponuku od čínskeho producenta na použitie vlastných vakcín pre účastníkov ZOH, ktorí to budú potrebovať.

"S radosťou oznamujem, že na zimných olympijských hrách budeme mať špeciálny vakcinačný program, ktorý tak efektívne fungoval počas hier v Tokiu," povedal Bach podľa agentúry DPA.

"Znamená to, že opäť budeme podporovať naše zainteresované strany tým, že v súlade s národnými predpismi sprístupníme vakcíny všetkým olympijským účastníkom pred Pekingom."

Bach povzbudil národné olympijské výbory, ktoré potrebujú vakcíny, aby informovali MOV a sľúbil, že olympijské hry v Pekingu budú rovnako bezpečné ako tie v Tokiu.

"Chcel by som vás ubezpečiť, že spolu s našimi čínskymi partnermi a priateľmi pracujeme na tom, aby boli tieto zimné olympijské hry bezpečné pre všetkých," pokračoval Bach. "Rovnako ako v Tokiu zavádzame dôsledné opatrenia proti COVID-19, aby sme zaistili zdravie a bezpečnosť všetkých olympijských účastníkov v Pekingu," dodal nemecký funkcionár.

Na ZOH 2022 v Pekingu sa očakáva účasť približne stovky krajín. Na nedávnych OH 2020 v japonskom Tokiu sa predstavili športovci z 205 krajín. 

Súvisiace články