Legendárny Rakúšan plánuje návrat na zjazdovky, pretekať bude pod holandskou vlajkou

Marcel Hirscher.
Marcel Hirscher. (Autor: TASR/AP)
TASR|24. apr 2024 o 10:33 (aktualizované 24. apr 2024 o 13:40)

Tridsaťpäťročný zjazdár chce súťažiť za rodnú krajinu svojej matky.

VIEDEŇ. Hviezdny rakúsky lyžiar Marcel Hirscher chystá návrat. Tridsaťpäťročný epochálny zjazdár bude súťažiť za Holandsko, rodnú krajinu svojej matky.

Rakúska lyžiarska asociácia (ÖSV) podľa agentúry DPA už tento krok schválila.

Hirscher je dvojnásobný držiteľ zlata zo ZOH, päťnásobný majster sveta a držiteľ rekordných ôsmich veľkých glóbusov.

Holanďania sú nadšení

"Mám výborný vzťah s ÖSV a som im vďačný za všetko, čo sme spolu dosiahli. Tento môj nový projekt však už chcem realizovať ako holandský občan," povedal podľa AFP Hirscher, ktorý pôvodne ukončil kariéru v roku 2019.

"Pred piatimi rokmi som odišiel do športového dôchodku, teraz mám 35 rokov.

Môj comeback preto treba vnímať aj v tomto svetle. Chcem mať najmä možnosť opäť súťažiť, pretože ma to baví."

Holanďania sú nadšení, že do svojich farieb získali špičkového lyžiara. "Skutočnosť, že Marcel Hirscher plánuje štartovať za Holandsko, je pre nás absolútna česť.

Marcel je globálna ikona a inšpirácia pre všetkých lyžiarov a nadšencov zimných športov v Holandsku.

Dúfame, že podnieti ešte väčší záujem a nadšenie pre zimné športy v našej krajine," vyhlásil Fritz Avis, generálny riaditeľ holandskej lyžiarskej federácie (NSkiV).

V zime bol takmer každý deň na snehu

"Jeho rozhodnutie nás samozrejme mrzí, no nakoniec sme ho podporili, ako vysoké uznanie jeho zásluh.

Snažili sme sa mu ponúknuť najlepšie možné podmienky v prípade návratu do nášho tímu, ale rozhodol sa inak," uviedol generálny sekretár ÖSV Christian Scherer, podľa ktorého bolo rozhodnutie asociácie umožniť mu zmenu registrovanej krajiny jednohlasné.

Hirscher chce nazbierať FIS-body cez leto na Novom Zélande a v zime chce opäť štartovať medzi svetovou špičkou.

Vrcholom sezóny pre neho má byť svetový šampionát 2025 v rakúskom Saalbachu-Hinterglemme.

"Trénoval celú sezónu. V zime bol takmer každý deň na snehu a testoval výstroj," povedal Patrick Riml, ktorý má na starosti lyžiarsky úsek v spoločnosti Red Bull. Tá je hlavným sponzorom Hirschera.

Marcel Hirscher sa raduje z malého krištáľového glóbusu za prvenstvo v obrovskom slalome.
Marcel Hirscher sa raduje z malého krištáľového glóbusu za prvenstvo v obrovskom slalome. (Autor: TASR/AP)

Lyžiar vynikal v slalome a obrovskom slalome. V "obráku" získal zlato na ZOH 2018 a ďalšie pridal v kombinácii, no ešte pred rozlúčkou s kariérou sa vyznal, že mu chýba olympijské zlato v slalome, zo zimných hier v Soči má striebro.

V špeciálnom slalome má tri z piatich individuálnych titulov (2013, 2017, 2019). Zvyšné vybojoval v kombinácii (2015) a "obráku" (2017).

Osem veľkých glóbusov Svetového pohára získal za sebou v rokoch 2012 až 2019 a okrem toho má aj po šesť malých trofejí za slalom (2013-2015) i obrovský slalom (2012, 2015-2019).

V seriáli SP nazbieral celkovo 67 víťazstiev a 138 pódií. S ôsmimi celkovými titulmi je najúspešnejší lyžiar v histórii SP.

Spomedzi mužov je mu najbližšie jeho krajan Marc Girardelli (5), ktorý od dospelosti reprezentoval Luxembursko. Zo žien krajanka Annemarie Moserová-Pröllová (6).

Podobný návrat Braathena

Podobný návrat oznámil v marci aj ďalší lyžiar pod kuratelou Red Bullu - Nór Lucas Braathen bude pretekať za Brazíliu.

Držiteľ malého glóbusu v slalome zo sezóny 2022/23 oznámil vlani na jeseň svoj koniec vo svetovom pohári po nezhodách s Nórskou lyžiarskou federáciou.

Juhoamerická krajina je rodisko jeho matky. Braathen však tieto rozhodnutia urobil v rozpuku kariéry, je o 11 rokov mladší ako Hirscher.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Legendárny Rakúšan plánuje návrat na zjazdovky, pretekať bude pod holandskou vlajkou