Päť Slovákov chce zabojovať o Paríž, najväčšie nádeje sa vkladajú do Salkazanova

Tajmuraz Salkazanov po zisku titulu majstra Európy.
Tajmuraz Salkazanov po zisku titulu majstra Európy. (Autor: REUTERS)
TASR|15. sep 2023 o 16:45

Na MS sa predstaví jedna Slovenka.

BELEHRAD. Piati slovenskí reprezentanti sa predstavia na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta v zápasení, ktoré po roku opäť hostí Belehrad.

Tentoraz sú však duely späté aj s bojom o miestenky do Paríža, keďže šampionát je zároveň prvý kvalifikačný turnaj o postup na OH 2024.

Srbská metropola privíta od 16. do 24. septembra takmer 1000 zápasníkov z celého sveta. Boje o tituly štartujú voľným štýlom, v ktorom má Slovensko zastúpenie v osobe Tajmuraza Salkazanova (74 kg), Achsarbeka Gulajeva (79 kg), Borisa Makojeva (86 kg) a Ermaka Kardanova (92 kg).

Ako prvý sa na žinenke predstaví v sobotu Makojev, ktorý už na MS získal dve medaily – z Paríža 2017 má striebro a vlani si z Belehradu odniesol bronz. Ten vybojoval aj na ME 2020 v Ríme.

Horúcim želiezkom na zisk cenného kovu bude Salkazanov. Trojnásobný majster Európy si zo svetových šampionátov odniesol dosiaľ tri medaily (striebro z Osla 2021 a Belehradu 2022 a bronz z Nursultanu 2019 ešte v kategórii do 79 kg), no rovnako ako Makojev na tú najcennejšiu stále čaká.

Medailovým adeptom bude aj ďalší rodený Osetínec Gulajev, európsky šampión z Varšavy 2021. Veľké nádeje sú vkladané i do Kardanova.

Ten potvrdil svoje kvality už na tohtoročných ME v Záhrebe, kde vo svojej kategórii do 92 kg vybojoval bronz a získal tak prvý cenný kov v kariére.

Po voľnoštýliaroch tradične prídu na rad ženské kategórie, v ktorých SR reprezentuje Zsuzsanna Molnárová (68 kg). Na záver nastúpia klasici, bez slovenského zastúpenia.

Šampionát bude tento rok o to zaujímavejší, že sa z neho môžu pretekári kvalifikovať na OH 2024.

Z MS postúpia do Paríža najlepší piati zápasníci z každej olympijskej kategórie. Miestenku si zabezpečia štyria medailisti (finalisti + dvaja držitelia bronzu), ako aj víťaz zápasu o 5. miesto.

Duel zdolaných v boji o bronz bude zakaždým prebiehať po medailovom ceremoniáli.

Slováci na MS v Belehrade 2023 (všetci voľný štýl):

Sobota 16. septembra: Boris Makojev (86 kg)

Nedeľa 17. septembra: Tajmuraz Salkazanov (74 kg), Achsarbek Gulajev (79 kg), Ermak Kardanov (92 kg)

Streda 20. septembra: Zsuzsanna Molnárová (68 kg)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Päť Slovákov chce zabojovať o Paríž, najväčšie nádeje sa vkladajú do Salkazanova