Streda, 24. február, 2021Meniny má Matej

Žampovci chcú mať pokoj. Potvrdili, že ich chcú Rusi

Adam Žampa. (Autor: TASR)
Marián Szűcs|Publikované 23. mar 2015 o 19:31

Od Slovenskej lyžiarskej asociácie nedostala v tejto sezóne ani euro okrem Adama Žampu ani Veronika Velez Zuzulová.

BRATISLAVA. Bude Adam Žampa reprezentovať Slovensko alebo Rusko?

Žampovi rodičia požiadali minulý týždeň vedenie Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) o to, aby ich synovi umožnila reprezentovať inú krajinu.

Lyžiarov otec Tomáš Žampa včera potvrdil, že ide o Rusko, ktoré sa o jeho syna zaujímalo už pred rokom.

„Často sme spolu trénovali. Videli, že Adam má potenciál. Trénuje so Sašom Chorošilovom, dobre spolu vychádzajú, ťahá ich to oboch hore, tak prečo nie? Nemáme financie na to, aby sme s Rusmi absolvovali celý program, preto nám navrhli, či nechceme súťažiť za ruskú federáciu. Čas nastal, keďže nás nikto nechcel počúvať,“ hovorí Tomáš Žampa.

Problémom sú peniaze. Žampovci v tejto sezóne nedostali od lyžiarskej asociácie ani euro. Vôbec nič. Hoci majú podporu aj z iných zdrojov, značnú časť rozpočtu plnia z vlastných peňazí. Keďže situácia sa dlhodobo nemení, chcú odísť. Či sa tak naozaj stane, sa rozhodne v najbližších dňoch.

O prípad sa zaujíma aj premiér Robert Fico. „Jeho kancelária si už vyžiadala nejaké podklady. Máme mať aj stretnutie, uvidíme, ako sa to vyvinie,“ naznačil Žampa senior.

275-tisíc na sezónu

Náklady na práve sa končiacu sezónu odhaduje na 275-tisíc eur. Z toho dostal Žampov tím od Dukly Banská Bystrica 30-tisíc eur na sústredenie na Novom Zélande, 20-tisíc z rezervy ministerstva školstva prostredníctvom Národného športového centra, ďalších 20-tisíc od Slovenského olympijského výboru.

Adam Žampa poberá od septembra štipendium od Medzinárodného olympijského výboru vo výške 1500 dolárov mesačne. Spolu s bratom, otcom a servismanom sú tiež zamestnancami Dukly. Niečo dostanú od sponzorov, zvyšok si platia sami. Presnú sumu Žampa senior nepozná.

zampa_res.jpg

Adam Žampa. FOTO - TASR

„Číslo vám neprezradím, lebo

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články