10. etapa: (Castro Urdiales - Suances, 185 km):

1.Primož RogličSlovinskoTeam Jumbo4:14:11 hod
8.Guillaume MartinFrancúzskoSolutions Credits+ 0 s
9.Jasper PhilipsenBelgickoSAE Emirates+ 3 s
10.Magnus Cort NielsenDánskoEducation First+ 3 s
14.Richard CarapazEkvádorIneos Grenadiers+ 3 s

SUANCES. Slovinec Primož Roglič sa stal víťazom 10. etapy 75. ročníka cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa.

V šprinte pelotónu predstihol na trati, ktorá merala 185 km a mierila z Castro Urdiales do Suances, druhého Rakúšana Felixa Grossschartnera z Bory-Hansgrohe a Taliana Andreu Bagnoliho z Deceunincku QuickStep.

Organizátori rozdelili pelotón

Roglič sa posunul aj na čelo celkového poradia, keď je držiteľom identického času ako Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu.

Slovinec na tohtoročnej edícii Vulety dokázal triumfovať už trikrát, čo mu pri zhode času umožní obliecť si červený dres pre celkového lídra pred ďalšou etapou.

Slovinec vymazal na Ekvádorčana stratu vďaka desaťsekundovej bonifikácii za triumf a trom sekundám, ktoré získal na Carapaza po dodatočnom rozdelení pelotónu v cieli. Ekvádorčan obsadil v piatok 14. priečku.

Etapa mala rovnako ako predchádzajúca rovinatý charakter. Na trati bola jediná horská prémia, po 125,5 kilometroch jazdci vystúpili na Alto de San Cipriano, čo je 4,5 km dlhé stúpanie so sklonom 4,1 percenta.

O triumf bojovali klasikári a lídri

V úvode sa bojovalo o únik, do ktorého sa podarilo dostať štvorici jazdcov. Skupina si postupne vybudovala až desaťminútový náskok, ale pelotón situáciu kontroloval a všetko smerovalo k hromadnému špurtu.

Približne 25 km pred cieľom sa ocitol na zemi Ír Sam Bennett a v boji o prvenstvo sa už neobjavil. Desať kilometrov pred cieľom skúsil uniknúť Francúz Rémi Cavagna z Deceunincku-QuickStep, no jeho snaha sa štyri kilometre pred cieľovou páskou skončila.

Úplný záver v uliciach mesta Suances mal technický charakter a obsahoval aj mierne stúpania. Na čele sa ocitli klasikári a kandidáti na celkový triumf, z ktorých napokon s prehľadom zvíťazil Roglič.

V sobotu Vuelta pokračuje náročnou 170 km dlhou 11. etapou z mesta Villaviciosa na Alto de la Farrapona. Na trati budú štyri kopce prvej kategórie, vrátane záverečného stúpania.

"Opäť som v červenom, ale pre tím sa nič nemení. Je tu víkend v horách, treba ukázať to najlepšie. Musíme sa sústrediť a udržať si kontrolu nad pretekmi," vyhlásil Roglič.

3.Richard CarapazEkvádorIneos Grenadiers24 b

Domov»Cyklistika»Vuelta a Espaňa»O prvenstvo mal bojovať Bennett. Rovinatú etapu suverénne vyhral Roglič