Generálny manažér Young Angels Košice - Daniel Jendrichovský.
Generálny manažér Young Angels Košice - Daniel Jendrichovský. (Autor: TASR)
Patrik Fotta|23. mar 2021 o 12:15

Šampionáty mládeže sú ohrozené.

KOŠICE. Dlhodobý výpadok mládeže zo zápasového a tréningového režimu môže mať podľa generálneho manažéra basketbalistiek Young Angels Košice Daniela Jendrichovského fatálne následky.

„Ak nebudeme rozvoju mládežníckeho športu venovať dostatočnú pozornosť, v budúcnosti sa nám to vráti. Z čoho potom chceme získavať výsledky?“ pýta sa Jendrichovský.

Deti, ktoré ešte len získavali vzťah k športu, trávia zrazu dlhé hodiny doma pred televízorom a počítačom.

Individuálna príprava má podľa Jendrichovského význam len z krátkodobého hľadiska.

Približujeme sa Lichtenštajnsku či Andorre

Tréningy v kolektíve, ktorými môže športová mládež najviac rozvíjať svoj talent, nie je možné ničím nahradiť.

„Nemôžeme všetko stavať len na Saganovi či Vlhovej. Oni prezentujú Slovensko najmä vďaka podpore rodičov a svojej buldodžej povahe. Vo všetkých ostatných športoch sa, žiaľ, veľmi rýchlo dostaneme na úroveň krajín ako sú Lichtenštajnsko či Andorra,“ vraví Jendrichovský.

Sám pôsobí aj pri mládežníckych reprezentáciách, ktoré tiež zápasia s náročnou situáciou.

Vrcholné podujatia sa presúvajú na náhradné termíny, alebo sa rovno rušia.

„Vlani sa prvýkrát po asi štyridsiatich rokoch v lete neuskutočnili mládežnícke šampionáty. Bojím sa, že tento rok to bude podobné vzhľadom na pretrvávajúcu situáciu s koronavírusom,“ tvrdí.

Finančne by mohla pomôcť FIBA

Nie je mnoho krajín, ktoré by boli ochotné vziať na seba riziko pri organizovaní veľkého medzinárodného podujatia.

„Bavíme sa o šestnástich mládežníckych družstvách z rôznych krajín, ktoré by mali byť dva týždne na jednom mieste. To je enormná záťaž pre všetky basketbalové federácie a obzvlášť pre hostiteľskú krajinu,“ povedal Jendrichovský.

Navyše z finančného hľadiska je to pri neúčasti divákov výrazne stratová záležitosť. Pomôcť by mohla Medzinárodná basketbalová federácia FIBA.

„Situácia v krajinách zrejme nebude na rovnakej úrovni. Otázne je, či by si to zobrala na krk FIBA. Zo strany národných federácií na nich budeme tlačiť, aby teraz vybrali finančné zásoby, ktoré majú k dispozícii v rezerve. Teraz ich totiž potrebujeme na záchranu detí.“

Patrik Fotta
Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.
Nachádzate sa tu: