Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Višňovský vyľakal KHL, Rusi sa boja o olympiádu v Soči

Šéf KHL najprv Višňovského podporoval, ale teraz tvrdí, že si nemôže dovoliť akokoľvek pohnevať zámorskú stranu. (Autor: SITA)
Vojtech Jurkovič|14. jan 2013 o 17:11

Ak mal vážne dôvody, mohol Višňovský riešiť svoj vzťah s klubom NHL Islanders už skôr a diplomatickejšie, zhoduje sa väčšina bývalých hráčov i agentov so skúsenosťami z NHL.

BRATISLAVA. Suspendácia je strašiak profesionálneho športu. Vyplýva z nej dočasné zastavenie zmluvných náležitostí.

Finančne postihuje hokejistov najčastejšie vedenie NHL po fauloch ohrozujúcich zdravie súpera. Alebo samotný klub za porušenie disciplíny.

To je prípad slovenského obrancu Ľubomíra Višňovského, ktorý sa rozhodol nenastúpiť do prípravného kempu Islanders, hoci s ním má platný kontrakt.

Cíger: Potreboval by súhlas Islanders

Udalosti v KHL
Čítajte viac

„Isté je, že ak Višňu klub suspenduje, logicky mu nebude platiť zvyšnú časť zmluvy. Ak ostane v Slovane, išlo by o to, či Islanders dajú súhlas, aby Ľubo mohol hrať v inej súťaži, teda v KHL. Tam by malo dôjsť najprv k vyrovnaniu a následne súhlasu,“ hovorí Zdeno Cíger, bývalý spoluhráč Višňovského v Slovane i reprezentácii.

Cíger si nemyslí, že by prípadná neochota Višňovského odísť do Islanders mohla ohroziť dôchodkové zabezpečenie plynúce z jeho kariéry v NHL.

Podľa hráčskeho agenta Vladimíra Vůjtka mladšieho Višňovskému klub NHL nemôže zakázať hrať hokej.

„V prípade vyhrotenia situácie by ho zrejme čakal súd o finančných dopadoch. O tom, či bude môcť pokračovať v KHL, veľa napovie postoj samotnej KHL. Isté je, že Ľubo je skúsený hráč s kreditom, má veci premyslené a určite sa radil s agentom.“

Medvedev zabrzdil

Jeden z najlepších obrancov NHL i KHL mal prísľub podpory samotného šéfa Kontinentálnej hokejovej ligy i majiteľa Petrohradu Alexandra Medvedeva.

Ten mienil pôvodne udržať vo svojom klube v KHL aj hviezdu New Jersey Iľju Kovaľčuka.

Po výstrahe zo strany NHL, že nová konfrontácia vo vzťahoch by Rusko mohla v konečnom dôsledku postihnúť neúčasťou profesionálov NHL na budúcoročnej olympiáde v Soči, Medvedev poslušne zabrzdil.

Uvedomil si, že nedávno podpísaná zmluva hráčskej asociácia NHLPA s vedením NHL nehovorí o prestávke v NHL v prospech olympiády.

„Nemôžeme si dovoliť akokoľvek pohnevať zámorskú stranu,“ uviedol Medvedev v rozhovore pre Sovetskij sport. „Na olympiáde v Soči chceme vidieť najlepších hokejistov sveta.“

Všetky ruské hviezdy sa už zaradili do svojich kempov v NHL. Višňovskému neuľahčí pozíciu ani argument, že medzi NHL a KHL neexistuje žiadna zmluva. KHL je pod strechou Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), ktorú s NHL viažu transferové normy.

Súvisiace články