Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

VIDEO - Peter Sagan obsadil 119. miesto v 11. etape na Tour de France 2018

Peter Sagan na ilustračnej fotografii. (Autor: TASR/AP)
TASR|18. júl 2018 o 18:42

Prečítajte si priebeh etapy.

Tour de France 2018 - 11. etapa (Peter Sagan)

Albertville - La Rosiére, 108,5 km:

1.Geraint ThomasV. BritániaSky3:29:36 h
2.Tom DumoulinHolandskoSunweb+ 20 s
3.Christopher FroomeV. BritániaSky+ 20 s
4.Damiano CarusoTalianskoBMC Racing+ 22 s
5.Mikel NieveŠpanielskoMitchelton-Scott+ 22 s
6.Daniel MartinÍrskoUAE Team Emirates+ 27 s
7.Jesus HerradaŠpanielskoCofidis+ 57 s
8.Romain BardetFrancúzskoAG2R La Mondiale+ 59 s
9.Vincenzo NibaliTalianskoBahrain-Merida+ 59 s
10.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+ 59 s
119.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 26:07 min

LA ROSIÉRE. Stredajšia krátka, no o to náročnejšia 11. etapa s dvojicou prémií najvyššej kategórie HC, merala iba 108,5 kilometra a viedla z olympijského Albertville do zimného strediska La Rosiere Espace San Bernardo.

Jedenásť kilometrov po štarte čakala cyklistov prvá previerka v podobe rýchlostnej prémie, o ktorú sa Sagan rozhodol zabojovať.

Trojnásobný majster sveta vyrazil dopredu s Francúzmi Warrenom Barguilom (Fortuneo-Samsic) a Romainom Sicardom (Direct Energie), Talianom Damianom Carusom (BMC) a Španielom Danielom Navarrom (Cofidis, Solution Credits) a bez problémov zobral dvadsať bodov.

Päticu sa pokúšala stíhať tridsiatka kolegov vedená utorkovým víťazom a majiteľom bodkovaného dresu Julianom Alaphilippom (Quick-Step Floors).

Tour de France 2018 - 11. etapa: Pozrite si najlepšie momentky: fotogaléria

23.7.2018

Na začiatku stúpania na Montée du Bisanne (kategória HC, dĺžka 12,4 kilometra, priemerný sklon 8,2 percenta) sa Sagan rozlúčil s únikom. Dve skupiny prenasledovateľov sa spojili v jednu a Alaphilippe pritvrdil tempo.

Spolu s Američanom Tejayom van Garderenom (BMC) sa pripojil k úniku, ktorý sa rozrástol ešte o Poliaka Pawela Poljanskeho (Bora-Hansgrohe) a Francúza Anthonyho Pereza (Cofidis, Solution Credits).

Z rozpadávajúcej sa skupiny prenasledovateľov sa stihli zavesiť spolu s ďalšími Španiel Marc Soler (Movistar) a Belgičan Thomas De Gendt (Lotto Soudal).

O prémiu sa pokúsil Barguil, no Bretónčan nenašiel recept na šprint lídra súťaže vrchárov Alaphilippa.

V zjazde dostal Alaphilippe spoločnosť v podobe Barguila a De Gendta a trio pokračovalo so 40-sekundovým náskokom pred prenasledovateľmi.

Ich snaženie však nemalo dlhé trvanie a skončilo už na päte stúpania na Col du Pré (dĺžka 12,6 kilometra, priemerný sklon 7,7 percenta).

Za skupinou na čele sa s odstupom šiestich minút zahryzol do prémie kategórie HC pelotón, z ktorého vypadol líder priebežného poradia Greg Van Avermaet (BMC). Po stredajšej etape sa Belgičan lúči so žltým dresom.

Alaphilippe nestačil na tempo jazdcov tímu Fortuneo-Samsic, ktorí vybojovali dvadsať bodov pre minuloročného víťaza súťaže vrchárov Barguila.

Z pelotónu sa dopredu predral Španiel Alejandro Valverde (Movistar) a k svojmu kapitánovi sa tesne pod vrcholom pripojil Soler.

Po krátkom zjazde sa začal boj o prémiu druhej kategórie Cormet de Roselend (dĺžka 5,7 kilometra, priemerný sklon 6,5 percenta).

Peter Sagan na Tour de France 2018 - najlepšie momentky: fotogaléria

4.7.2019

Stajne Sky a Bahrain-Merida na čele pelotónu rozpútali prenasledovanie a tempo zvýšili aj Valverde so Solerom, ktorí začali redukovať odstup od čela etapy. Päť bodov na prémii ukoristil opäť Barguil.

Prvá, rýchla časť osemnásťkilometrového zjazdu, zmeny v odstupoch nepriniesla. Druhý technický úsek sa stal osudným pre Mathiasa Franka (AG2R La Mondiale) z vedúcej skupiny. Švajčiar však po chvíli sedel opäť na bicykli a pokračoval.

Dvojicu z Movistaru si úspešne vybrali za cieľ Dumoulin s dánskym tímovým kolegom Sörenom Kraghom Andersenom. Pätnásť kilometrov pred cieľom ponechal vo finálnom martýriu La Rosiere (1. kategória, dĺžka 17,6 kilometra, priemerný sklon 5,8 percenta) Varverdeho svojmu osudu vyčerpaný Soler a po chvíli sa porúčal aj Andersen.

Stráženie náskoku na pelotón tak zostalo na Valverdem s Dumoulinom, no Španiel napokon nezvládol tempo Holanďana.

Z vedúcej skupiny nastúpil Mikel Nieve (Mitchelton-Scott), no tristo metrov pred cieľom v stanici lanovky ho pokoril prenasledujúci Thomas. Španiel sa musel napokon uspokojiť až s piatym miestom.

Súvisiace články