Etapu na Tour vyhral ďalší Saganov kolega, Cavendishov náskok sa stenčil

Patrick Konrad z tímu Bora-Hansgrohe. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|13. júl 2021 o 17:35 (aktualizované 13. júl 2021 o 21:20)

Patrick Konrad je víťaz 16. etapy Tour de France.

Tour de France 2021

16. etapa: (Pas De La Case - Saint-Gaudens, 169 km):

QUILLAN. Rakúsky cyklista Patrick Konrad je víťazom 16. etapy 108. ročníka Tour de France.

Druhýkrát na tohtoročných pretekoch sa tešil z etapového triumfu kolega slovenského reprezentanta Petra Sagana.

Pre jazdca z tímu Bora-Hansgrohe ide o tretie etapové víťazstvo v kariére, predchádzajúce dva si pripísal na národnom šampionáte.

Veľký boj sa strhol o konečné druhé miesto, na ňom napokon skončil so 42-sekundovou stratou Talian Sonny Colbrelli (Bahrain-Victorious), ktorý uspel v záverečnom súboji s Austrálčanom Michaelom Matthewsom (Team BikeExchange).

Konrad je tretí Rakúšan s etapovým víťazstvom na Tour de France. Na ceste za ním vyhral tri vrchárske prémie, pričom od prenasledovateľov sa odpútal 30 km pred cieľom.

Pre 29-ročného Konrada, ktorý v júni vyhral majstrovstvá Rakúska, ide po 2. mieste v sobotňajšej 14. etape o najlepší výsledok na TdF a najprestížnejšie etapové víťazstvo v doterajšej kariére:

"Prišiel som sem, aby som vyhral etapu. Vlani som smeroval za celkovou klasifikáciou, tentoraz som zmenil svoje ambície. Rakúsko nie je cyklistická veľmoc, no teraz má jazdca, ktorý vyhral etapu najslávnejších pretekov. Som hrdý."

V žltom drese lídra priebežného poradia naďalej zostal Slovinec Tadej Pogačar. Náskok Marka Cavendishov v bodovacej súťaži sa však výrazne stenčil.

Cyklisti z elitnej desiatky priebežného poradia neútočili na najvyššie priečky a šetrili sily do stredajšej etapy.

"Začali sme za veľmi chladného počasia. Boj o únik bol veľký, ale potom sa to ustálilo a nakoniec to pre nás dopadlo celkom dobre. Bol to dosť ťažký a hektický deň. Všetci sa sústredili na zajtrajšok, nie na dnešok. Zajtra sa všetci favoriti pokúsia vyhrať, pretože to bude asi najťažšia etapa tohtoročnej TdF. My spravíme všetko pre to, aby sme udržali žltý dres," uviedol obhajca vlaňajšieho prvenstva.

Priebežné poradia na Tour de France 2021

ŽLTÝ  ZELENÝ BODKOVANÝ BIELY TÍMOVÁ KLASIFIKÁCIA

Ťažký návrat po voľnom dni

Po pondelňajšom druhom a zároveň poslednom voľnom dni čakal na pretekárov kopcovitý profil so štyrmi kategorizovanými stúpaniami. Trasa z Pas de la Case v Andore do francúzskeho Saint-Gaudens mala 169 km.

V úvode pretekov sa osamostatnil Dán Kasper Asgreen, ktorý si vypracoval polminútový náskok. Pretekárov spočiatku trápilo chladné počasie a Asgreen si dlho udržiaval viac než minútový náskok. Približne 118 km sa na lídra dotiahli Michal Kwiatkowski a Mattio Cattaneo.

Krátko na to sa dostal na čelo aj Tadej Pogačar, ale jeho vedenie nemalo dlhé trvanie a ďalej pokračoval v hĺbke hlavnej skupiny.

Päť bodov za prvú vrchársku prémiu Col de Port (2 kategória, 11,4 km, sklon 5,1 %) získal Cattaneo pred Asgreenom a Kwiatkowskim.

Únik dňa sa vytváral dlho

Pri zjazde z kopca sa pelotón dotiahol na trojicu v úniku. Priebežný líder bodovacej súťaže Mark Cavendish stratil kontakt s hlavnou skupinou pri stúpaní do kopca.

Rýchlostná prémia prišla 84 km pred cieľom a plný počet 20 bodov v nej získal Belgičan Jan Bakelants pred Francúzom Fabienom Doubeyom (17) a Dánom Christopherom Juul-Jensenom (15).

Pelotón po šprintérskej prémii zvoľnil tempo a náskok trojice na čele Bakelants, Doubey a Juul-Jensen sa postupne zvyšoval. Aj 70 km pred cieľom mal pelotón skôr mierne tempo a na unikajúcu trojicu mal 5-minútové manko.

Vrchársku prémiu Col de la Core (1 kategória, 13,1 km, sklon 6,6 %) vybojoval Konrad (10 bodov), pred Bakelantsom (8) a Doubeyom (6).

Záver patril jazdcovi Bory

Pred pelotónom, ktorý mal 50 km pred cieľom manko 7 minút, sa sformovali dve skupiny. Pred stúpaním na kopec 2. kategórie Col de Portet-d'Aspet sa odpútal Konrad. Tempo s ním držali Doubey, David Gaudu a Sonny Colbrelli.

Konrad napokon získal na Col de Portet-d´Aspe (2 kategória, 5,4 km, sklon 6,9 %) 5 bodov pred Gauduom a Colbrellim.

Rakúšan ešte v zjazde zvýšil svoj náskok, 15 km pred cieľom mali jeho prenasledovatelia minútové manko.

Suverénny Konrad bral jediný možný bod aj za krátke stúpanie na Cote d'Aspret-Sarrat (4 kategória, 0,8 km, sklon 8,4 %). Za ním sa v závere rozpútal súboj o 2. miesto.

V stredu je na programe 17. etapa s dĺžkou 178 km. Povedie z Muretu do Col du Portet.

Najbližší program Tour de France 2021

Domov»Tour de France 2021»Etapu na Tour vyhral ďalší Saganov kolega, Cavendishov náskok sa stenčil