Merckx chváli mladú hviezdu: Môže ma prekonať. Nemá žiadnu slabinu

Tadej Pogačar vyhral 17. etapu na Tour de France 2021.
Tadej Pogačar vyhral 17. etapu na Tour de France 2021. (Zdroj: SITA/AP)
Miloslav Šebela|12. okt 2021 o 17:15

Najlepší cyklista histórie sa vidí v Tadejovi Pogačarovi.

BRATISLAVA. V cyklistike je superlatív, ktorý sa používal tak často, až rokmi stratil na sile. Prirovnanie: Toto je nový Merckx, zdevalvovalo. Metafora s najlepším pretekárom v histórii sa používala veľmi často. 

„Toľkokrát som to už počul, ale nikdy sa to nepodarilo naplniť,“ vravel pre tuttobiciweb slávny Belgičan. 

V skratke by sa dalo povedať, že vyhral všetko, čo mohol. Ba dokonca nie jedenkrát. Celkovo má 525 víťazstiev, z nich 11 dosiahol na najväčších etapových pretekoch GrandTours, 19 na najslávnejších klasikách a je aj trojnásobným majstrom sveta. 

Od čias, kedy víťazil, sa cyklistika zmenila, preto je nemožné zopakovať jeho úspechy. Aj legenda však uznáva, že v pelotóne je po dlhých rokoch cyklista, ktorý si prirovnanie s ním za svoje úspechy zaslúži. 

V jeho veku Tour ešte nevyhral

„Myslím, že s Tadejom Pogačarom to skutočne platí. Má dvadsaťtri rokov a už vyhral Tour dvakrát. To je neuveriteľné.

Že je výnimočný som postrehol už v jeho prvom roku, kedy na Vuelte vyhral tri etapy a v poslednej zaútočil 37 kilometrov pred cieľom. Naháňal ho vtedy márne celý tím Movistar,“ vravel 76-ročný Merckx. 

„Veď ja v jeho veku som Tour nevyhral ani raz. Tadej je skvelý šampión a v ďalších rokoch sa máme na čo tešiť.“

Mladého Slovinca vychválil na stretnutí u jedného z talianskych sponzorov. Mladý pretekár priznal, že mal pri stretnutí s legendou rešpekt. 

Pogačar dokázal zopakovať skvelý rok. Obhájil titul na Tour de France, vyhral dve monumentálne klasiky (Liege – Bastogne - Liege a Okolo Lombardska), na olympiáde získal bronz. Spolu vybojoval 13 víťazstiev. 

Na Tour dokázal súperom v jednej etape nadeliť trojminútovú stratu. 

Pogačar: Dotiahnuť sa na Merckxa, bude ťažké

Merckx si dokonca myslí, že Pogačar môže prekonať niektoré jeho rekordy. To sa nepodarilo najlepším cyklistom v uplynulých dekádach. 

„Vyrovnať sa jeho úspechom bude nesmierne ťažké. Náročné bude vyhrať klasiku Miláno – San Remo, čo i len raz, a nie sedemkrát ako to dosiahol Merckx. Vyhrávam však rád. V každých pretekoch, na ktorých štartujem, sa snažím zanechať svoju stopu.

Aj keby to bolo len malé kritérium v Slovinsku, ale podľa mňa je súťaživosť prirodzenou súčasťou každého cyklistu,“ vraví Tadej Pogačar. 

Hoci v priebehu troch sezón dosiahol viac ako mnohí slávnejší a skúsenejší cyklisti, motivácia do ďalších sezón mu nechýba. Najradšej by vraj vyhral každé preteky, na ktorých štartuje.

Často preto jazdí aktívne, nezvykne taktizovať a vyčkávať. Mnohokrát sa mu jeho aktivita aj vyplatila.  

„Rád by som znova štartoval na olympiáde a vyhral zlatú medailu. Ale tiež by som chcel získať titul majstra sveta, vyhrať Giro a aj Vueltu,“ dodal. 

Má pretekár UAE Emirates vôbec nejakú slabinu? 

„Nemyslím si. Má mentalitu a profesionalitu veľkého šampióna. Keď máte tieto vlastnosti, nemáte žiadne slabé miesto,“ doplnil Merckx. 

„Môžem mu len poradiť, aby ostal nohami na zemi, pretože každá sezóna sa preňho začína od nuly a každý rok bude musieť dokázať, že je najsilnejší. Ale má pri sebe skvelý tím, ktorý ho podporuje. Tadej je komplexný cyklista, ak sa nič nezmení, vybojuje ešte veľa víťazstiev na Tour a zrejme aj na Giro d’Italia,“ doplnil Eddy Merckx. 

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tour de France 2021»Merckx chváli mladú hviezdu: Môže ma prekonať. Nemá žiadnu slabinu