Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

V NHL by zrejme neplatil. Slováci strelili gól z ofsajdu

Slovenský útočník Michal Mrázik a jeho gólová oslava. (Autor: SITA/AP)
Boris Vanya|29. dec 2020 o 08:57

Rozhodcovia si to nevšimli.

EDMONTON, BRATISLAVA. Ukázal dobré hokejové videnie. Sledoval, kam sa odrazí puk, nakorčuľoval si za ním do útočného pásma a bekhendom poslal puk medzi betóny nemeckého brankára Bugla.

Útočník slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Michal Mrázik strelil v zápase proti Nemecku dva góly. Tým prvým v končiacom sa oslabení slovenského tímu vyrovnal na 1:1. Po góle zamieril pohľadom aj rukavicou hore do neba.

„Venoval som ho starému otcovi, ktorý pred niekoľkými týždňami zomrel. Bol môj veľký fanúšik," vysvetlil Mrázik po zápase na tlačovej konferencii.

Slovenský tím však mal šťastie. Rozhodcovia pred Mrázikovým zásahom prehliadli jasný ofsajd. Odchovanec Liptovského Mikuláša bol v útočnom pásme o niečo skôr než puk.

V NHL by tento gól zrejme neplatil. V zámorskej súťaži sa už roky využíva pravidlo Coach challenge, po ktorom sa často mení gólová eufória na sklamanie.

Podľa pravidla môžu dať tréneri zo striedačky podnet na preskúmanie sporného momentu. Rozhodcovia si pozrú videozáznam a potom vynesú verdikt.

Najskôr sa pravidlo mohlo uplatniť len v dvoch prípadoch - ak gólu predchádzal ofsajd alebo ak pred gólovou situáciou došlo k nedovolenému bráneniu brankára.

Od minulej sezóny sa môžu v NHL skúmať aj ďalšie momenty, ktoré predchádzali spornému gólu, ako je napríklad prihrávka rukou či vysokou hokejkou.

Ak sa ukáže, že trénerský podnet bol neopodstatnený a nedošlo k porušeniu pravidiel, tím, ktorý žiadal o preskúmanie situácie, dostane dvojminútový trest.

Technologickú novinku už zaviedla do pravidiel aj Medzinárodná hokejová federácia, no neuplatňuje sa na všetkých turnajoch či ligových súťažiach.

Premiéru mala na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu a tréneri ju mohli využiť aj počas MS 2019 v Bratislave a Košiciach.

Boris Vanya
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Súvisiace články