Kuzminová a Fialková mali majstrovstvá Slovenska. Vo Svetovom pohári

Zľava Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová a Anais Chevalierová. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|23. dec 2018 o 16:56

Slovenské biatlonistky ovládli preteky.

NOVÉ MESTO NA MORAVE, BRATISLAVA. Taký deň ešte slovenský biatlon nezažil.

Prvé miesto: Anastasia Kuzminová.

Druhé miesto: Paulína Fialková.

Reč však nie je o majstrovstvách Slovenska.

Kuzminová a Fialková ovládli preteky s hromadným štartom, ktoré boli vyvrcholením Svetového pohára v Novom Meste na Morave.

Pozrite si, ako sa Kuzminová a Fialková zapísali do histórie slovenského biatlonu: fotogaléria

23.12.2018

Po prvý raz v histórii sa stalo, že si dve slovenské biatlonistky spoločne vybojovali pódiové umiestnenie na vrcholnom podujatí.

„Môj čas v športe sa končí a mám skvelú nástupkyňu,“ komentovala Kuzminová pre RTVS.

„Sú to neskutočné pocity. Veľmi som chcela dopriať fanúšikom na Slovensku aj doma v Rusku najkrajší darček k Vianociam, aký im športovec dokáže dať. Bolo to moje najväčšie želanie a splnilo sa mi. Toto víťazstvo patrí im,“ vravela s dojatím.

Neodpisujte Kuzminovú

Obe Slovenky sa dostali na čelo pretekov už v polovici trate. Neskôr však klesli a na prvej priečke jazdila bezchybne strieľajúca Talianka Dorothea Wiererová, líderka Svetového pohára.

Pred poslednou streľbou ju Kuzminová predstihla, tradične skvelým behom dokázala zmazať dovtedy jednu streleckú chybu.

Na poslednej streľbe v stoji však netrafila hneď prvý terč a zdalo sa, že víťazstvo je preč. Lenže chybu spravila aj Wiererová a Kuzminová jej už v závere pretekov nedala na lyžiach šancu.

Vypracovala si výrazný náskok a v cieli sa stihla spokojne ukloniť fanúšikom.

„Konečne si môžem viac veriť, aj keď strelnica je stále otázna. Musím niečo zmeniť v tréningu, aby som bola na nej istejšia. Keď budú padať nuličky, bude to ešte lepšie,“ vysvetľovala trojnásobná olympijská víťazka v cieli.

„Veľa ľudí už Nasťu odpísalo. Vraveli, že je to jej posledná sezóna a bude zbierať dvadsiate miesta. Ale nie je to tak. Predviedla výnimočný výkon a ukázala, že stále patrí k svetovej špičke,“ doplnil jej manžel a tréner Daniel Kuzmin.

Strhujúci finiš Fialkovej

Paulína Fialková spravila na strelnici tiež dve chyby. Po poslednej streľbe bola tretia, na druhú Wiererovú strácala sedemnásť sekúnd a hneď za chrbtom mala výborne bežiacu Francúzku Anais Chevalierovú.

Zdalo sa, že bude mať ťažkosti udržať pred ňou aspoň bronzovú pozíciu. Francúzka sa aj na pár sekúnd pred ňu dostala, ale na poslednom stúpaní pred cieľom preradila Fialková na vyšší rýchlostný stupeň a predviedla strhujúci finiš.

Za pár okamihov predstihla nielen Chevalierovú, ale aj Wiererovú a došprintovala si po druhú pozíciu.

„Veľmi som chcela. A keď má človek formu, tak sa jej predsa nejde zbaviť, ale snaží sa ju využiť, lebo možno už nepríde,“ s úsmevom Fialková vysvetľovala, odkiaľ vzala v závere toľko síl.

„Som veľmi vďačná fanúšikom za povzbudzovanie. Aj oni ma vyburcovali k tomu, aby som ten finiš zvládla,“ doplnila pre RTVS.

Fialková: O tomto sa mi ani nesnívalo

„Boli to veľké nervy. Škoda jednej rany, Paulína mohla vyhrať. Bojovala zo všetkých síl, ale nebol to jej najlepší výkon,“ hodnotila Fialkovej trénerka Anna Murínová.

„Stále dúfam v prvé miesto,“ dodala s úsmevom na vysvetlenie.

Fialková skončila v pretekoch Svetového pohára už tretí raz na druhom mieste. Víťazstvo jej zatiaľ chýba.

10. januára 2019

  • budú najbližšie ženské preteky. V Oberhofe pôjdu pretekárky šprint, stíhacie preteky a štafetu.

Napriek tomu prežíva senzačnú sezónu, dosiaľ suverénne najlepšiu v kariére. V štyroch zo siedmich individuálnych pretekov skončila na pódiu (dvakrát bola druhá i tretia).

V celkovom hodnotení Svetového pohára je druhá, na konte má už 345 bodov. Pred ňou je len Wiererová (381 bodov), Kuzminová sa posunula na siedmu priečku (237 bodov).

„Ani sa mi nesnívalo, že budem mať taký skvelý začiatok sezóny. Budem mať pekné Vianoce,“ tešila sa Fialková. A čo pripraví fanúšikom po Novom roku? „Uvidíme. Najskôr si musím trochu oddýchnuť,“ reagovala.

Po sobote zlepšili streľbu

Deň predtým to pritom vyzeralo naopak. Slovenkám sa v sobotňajších stíhacích pretekoch v daždi vôbec nedarila streľba. Obe netrafili až šesť terčov.

„Nikdy som nebola strelecký talent, stále s tým bojujem. Ale príde to v správny čas,“ reagovala Kuzminová pre RTVS.

Napriek chybám na strelnici sa napokon vďaka skvelému behu vyšvihla na deviatu priečku. Paulína Fialková bola sedemnásta.

„2 + 1 + 1 + 2 = 17,“ rekapitulovala na svojom facebooku strelecké zaváhania i konečné umiestnenie.

„Úžasná divácka kulisa, otrasné počasie, strelecká lotéria. Nebol to môj šťastný deň, ale zajtra príde nová šanca,“ doplnila Fialková.

Výsledkovo to boli pre ňu najhoršie preteky v sezóne. Okrem nich však v Novom Meste na Morave predviedla aj dva skvelé výkony – okrem druhej priečky v pretekoch s hromadným štartom bola ešte tretia v piatkovom šprinte.

Ďalšie kolo Svetového pohára je na programe od 10. januára v nemeckom Oberhofe.

Nachádzate sa tu: