Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Weissa dostal do Kataru, Zlatana prinútil predať auto

Mino Raiola. (Autor: SITA/AP)
Zoran Boškovič|30. mar 2017 o 23:30

Mino Raiola patrí medzi najvplyvnejších futbalových agentov. V minulom roku stál za prestupom najdrahšieho futbalistu v histórii.

Mino Raiola (hore) a jeho najhviezdnejší klienti. Zľava Gianluigi Donnarumma, Romelu Lukaku, Zlatan Ibrahimovic a Paul Pogba. (Autor: SITA/AP, SME)

BRATISLAVA. Na začiatku deväťdesiatych rokov prišiel tučný chlapík do reštaurácie za vplyvným šéfom AC Turín Lucianom Moggim. Vynadal mu, že ho nechal čakať, keď za ním prišiel do kancelárie.

Moggi sa zdvihol od jedla a muža sa spýtal, ako sa volá. "Mino Raiola a chcem prediskutovať jeden prestup," odvetil zavalitý chlapík.

“Keď sa budete správať takto neslušne, v Taliansku nikdy žiadneho hráča nepredáte,” povedal mu neskorší šéf Juventusu Turín podľa Financial Times a poslal ho preč. Raiola sa len ironicky zasmial a namosúrene odišiel.

Talian je dnes azda najvplyvnejším futbalovým agentom. Podľa Transfermarktu má vo svojom porfóliu takmer 50 hráčov v celkovej hodnote presahujúcej tristo miliónov eur.

Zastupuje Zlatana Ibrahimoviča, Paula Pogbu aj slovenského reprezentanta Vladimíra Weissa. Bol to Raiola, ktorý sprostredkoval Slovákov prestup do Kataru.

Všetko predaj a budeš hviezda

Ten príbeh pozná snáď každý futbalový fanúšik. Sebavedomý Zlatan Ibrahimovic prosil Mina Raiolu, aby sa stal jeho agentom. Narazil však na rovnako sebavedomého a tvrdohlavého človeka.

“Chceš sa stať svetovým hráčom, alebo tupcom ukazujúcim drahé veci? Predaj svoje autá aj hodinky, začni trénovať trikráť tvrdšie. Tvoje štatistiky sú slabé,” opisuje Zlatan Ibrahimovič vo svojej knihe, ako z neho Raiola dostával hviezdne maniere.

Zlatan počúvol. Predal autá, trénoval tvrdšie než jeho spoluhráči. Raiola sa staral o jeho kariéru od dôb Ajaxu Amsterdam.

Vrátane súčasného Manchestru United ho previedol siedmimi klubmi za celkovo 130 miliónov eur.

Balotelli mu volal, keď si zapálil kúpelňu

Raiola zastupoval v úvode svojej kariéry aj Dennisa Bergkampa či neskôr Pavla Nedvěda. Českej legende najprv vybavil prestup zo Sparty Praha do Lazia Rím, neskôr aj do Juventusu Turín, kde je dnes viceprezidentom.

“Nedvěd je extrémista. Myslí si, že nevie hrať futbal, no trénuje viac než ktokoľvek iný,” vravel Raiola pre portál juvefc.com.

Azda najproblémovejším Raiolovým klientom je Mario Balotelli. Nenaplnený talent talianskeho reprezentanta vníma ako osobné zlyhanie.

“Nemal som ho nechať odísť z Manchestru City,” hovorí.

Balotelli mu volá so všetkým, sú si vo veľa veciach podobní. Keď zapálil svoju kúpelňu, volal ako prvému svojmu agentovi.

Raiola mu odvetil, nech zavolá hasičov a zavesil. “Balotelli zatiaľ nie je svetovým hráčom, pretože futbal nie je stred jeho života,” vysvetľuje.

Ferguson ho neznáša

Na čelo pomyselného rebríčka futbalových agentov Raiolu dostal Paul Pogba. Francúz v minulom roku prestúpil z Juventusu do Manchestru United za rekordných 105 miliónov eur a stal sa najdrahším hráčom v histórii.

Rozruch však vyvolal jeho odchod z Manchestru do Talianska v roku 2012. United vtedy trénoval Sir Alex Ferguson.

Škótsky tréner ponúkol Pogbovi novú zmluvu, ten však na odporúčanie svojho agenta odmietol.

Raiola povedal Fergusonovi, že ponuka nie je vhodná ani pre jeho dve čivavy.

“Si hajzel,” kričal Ferguson naňho podľa portálu thesun.co.uk. Pogba si neskôr vybral Juventus, s ktorým získal štyri talianske tituly v sérii.

Raiola vtedy ukázal svoju hlavnú vlastnosť.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články